Za Sasów

Książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Ciekawy fabuła, barwne postacie i spora dawka fabularyzowanej historii na najwyższym poziomie. Polecam

Pokaż mimo tovideo - opinia

Powieść historyczna Kraszewskiego opowiada historię młodego przedsiębiorcy z Drezna. Zachariasz Witke chcę się wzbogacić na koronacji Augusta Mocnego na króla Polski. Jak na tym wyjdzie?
Kraszewski napisał bardzo "aktualną" powieść, ponieważ współczesna polityka również lubi robić interesy, nie przejmując się ani przyszłością, ani zwykłymi ludźmi, a te interesy są charakterystyczne dla przysłowiowego Zabłockiego. Pazerność zaślepia. Powieść uderza również w narodowe wady, który nic się nie zmieniło mimo upływu lat.
"Może być" - za tendencyjność.

Więcej na:

Okres saski Kraszewski upodobał sobie szczególnie. Uważam, że jego powieści ukazujące te czasy trzymają dość wysoki poziom. Nie inaczej jest ze wskazaną książką. Śmiem nawet twierdzić, że jest jedną z lepszych.

,,Za Sasów" to historia chłopaka z Drezna, przedstawiciela zubożałej szlachty, wywodzącej się jeszcze ze Słowian Połabskich. Jest końcówka XVII wieku. W momencie gdy August II zostaje królem Polski główny bohater postanawia wyjechać do tego nieznanego kraju, by zrobić karierę. Ambicje ma olbrzymie, z racji znajomości z dworakami króla. Z czasem staje się cyniczny, dwulicowy (chciałoby się powiedzieć - taki przyszły Bruhl).

Powieść opisuje niełatwe próby skoligacenia dwóch, jakże różnych społeczeństw. Z jednej strony widzimy ubranych z francuska uperfumowanych ludzi w wielkich perukach, z drugiej wąsatych ,,Sarmatów".

W tle barwnie opisane rzeczywiste wydarzenia i postacie np.:
- pierwsze miłostki Augusta II (córka francuskiego oberżysty),
- spotkanie Augusta II i Piotra I Wielkiego w Rawie Ruskiej,
- uwięzienie synów zmarłego króla Jana III Sobieskiego,
- ,,rodząca" się przeciwko władcy opozycja, szukająca pomocy u Stanisława Leszczyńskiego.

Zdecydowanie polecam.

• Historyczne