Rapsodia świdnicka

Wydawnictwo: Śląsk
832160434X
historia, Świdnica, oblężenie, król

Inne wydania

Realia historyczne mało znane, a godne przybliżenia czytelnikowi współczesnemu. Sceny z oblężenia Świdnicy przez Jana Luksemburskiego przypominają atmosferę "Krzyzaków".

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

emindflow | 2016-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2016

Jedna z ważniejszych powieści historycznych napisanych u nas po wojnie z fabułą osadzoną w drugiej połowie XIV wieku na Dolnym Śląsku.
To dość mało znany, a przecież istotny i burzliwy okres, który w naszej historii zapisał się choćby rozpoczęciem panowania dynastii Jagiellonów.
W czasie wydarzeń opisywanych w powieści na tronie polskim zasiada Kazimierz Wielki. Autor umieszcza jednak swoją opowieść w księstwie świdnickim będącym we władaniu Bolka II (siostrzeńca Kazimierza Wielkiego), który jako ostatni ze śląskich książąt pozostał wierny polskiemu królowi i oparł się najazdowi czeskiego króla Jana Luksemburskiego.
Powieść obejmuje swym zasięgiem blisko pół wieku, a Grabski opowiada tę historię przez pryzmat losów rodziny świdnickiego kowala Andrzeja Kordala. A dzieje się tu bardzo dużo, bo to czas nie tylko znaczących wydarzeń politycznych, ale szeregu klęsk losowych, jakie nawiedziły te tereny (powodzie, zaraza, a nawet trzęsienie ziemi) dziesiątkujących ludność.
Lektura jest...

Sebastian | 2016-06-16

Wspaniała powieść! Dla miłośników książek o czasach średniowiecza pozycja obowiązkowa. Napisana z rozmachem opowieść o schyłku panowania Piastów i dziejach niewielkiego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Obok historii zwykłych (choć i tak niezwykłych) ludzi, mamy wątki wielkiej polityki śląskich Piastów i ich sąsiadów. Książka dobrze i ciekawie napisana, z kreacjami bohaterów, do których się przywiązujemy i których losy wzruszą niekiedy do łez (los młodej księżniczki Anny mam cały czas w pamięci). Dziwię się, że powieści tej nie wydano ponownie chyba od lat 80-tych. Może śmiało konkurować z dziełami Folletta, Waltariego czy Druona.

Roman Dłużniewski | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Mama niemalże zmusiła mnie do przeczytania tomów Grabskiego. I przyznaję, że opowieść o Piastach Świdnickich zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

Magduśka | 2012-06-26
Przeczytana: 27 czerwca 2012