Świętokradcy

Wydawnictwo: Otwarte
The Holy Thief
978-83-7515-082-7
Aneta

Moskwa, rok 1936. W cerkwi, na stadionie i w ruinach kościoła zostają odnalezione zmasakrowane ciała. Świadkowie zapamiętali emkę, samochód zarezerwowany dla władz NKWD. Trop wiedzie kapitana Korolewa przez mroczne zaułki i knajpy. Każe zbratać się z artystami i handlarzami dzieł sztuki. Prowadzi na dno moskiewskiego półświatka. Zmusza do poznania twardych reguł bandyckiego etosu. W imię...

W imię jakiej tajemnicy kilkoro ludzi zostało skatowanych na śmierć?

Nad śledztwem Korolewa zbierają się chmury. Prawda okazuje się ponura jak wizyta w podziemiach Łubianki i okrutna niczym rosyjska zima…

Łukasz | 2015-07-19
Na półkach: 2015, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 18 lipca 2015

Kapitan Korolew prowadzi śledztwo, które nie tylko obfituje w podejrzanych, ale jest podejrzane samo w sobie. Realia przedwojennej Rosji nigdy nie były dla mnie zbyt interesujące, jednak w tym przypadku nie ma to wielkiego znaczenia. Dostajemy ciekawie zarysowana akcję i prowadzącego śledztwo, który w decydujących momentach popisuje się dedukcją w stylu Sherlocka Holmesa. Brakuje mu może trochę charyzmy, ale bohaterowie drugoplanowi starają się nadrabiać. Z chęcią sięgnę po druga część, jeśli obiecana kontynuacja kiedykolwiek ujrzy światło dzienne.

Koval | 2014-09-26
Przeczytana: 26 września 2014

Historie zbrodni, śledztwa i dochodzenia zawsze będą się cieszyły popularnością. Z jednej strony brutalne przestępstwo, zuchwała kradzież lub inne przekroczenie prawa, a z drugiej tajemnica, nierzadko zawikłana intryga i wątki prowadzące donikąd. Jeżeli dodatkowo całość umieści się w charakterystycznym miejscu posiadającym własny, niepowtarzalny klimat, a do fabuły zaprzęgnie osoby z krwi i kości zamiast czarno-białych klonów-archetypów, to z pewnością będzie to ciekawa opowieść. Tak właśnie jest w przypadku „Świętokradców”.
„Moskwa, rok 1936. W różnych częściach miasta zostają odnalezione zmasakrowane ciała. [...] Na trop intrygi, która miała nigdy nie ujrzeć światła dziennego, wpada kapitan Korolew. Ślady prowadzą przez mroczne zaułki i podejrzane knajpy na dno moskiewskiego półświatka. W imię jakiej tajemnicy kilkoro ludzi zostało skatowanych na śmierć?”
Mamy tu wszystko, czego można oczekiwać od porządnie napisanego kryminału. Interesująca postać głównego bohatera od samego...

ZaaQazany | 2012-04-29

Przygodę z tą książką rozpocząłem przypadkiem. Zaintrygował mnie napis na okładce - pomyślałem "wow, Moskwa, NKWD, złoto..." Nie była to książka z listy bestseller'ów, autor nikomu nie znany, ale uwierzyłem w jej mroczną tajemnicę.
Nie zawiodłem się. Dobra sensacyjna fabuła, tajemniczy świat autora. Czytałem z wielką przyjemnością. Nie oczekiwałem od książki rozważań nad bytem i duszą :) Lektura, która zapewniła mi dobre spędzenie czasu w swojej "jaskini".
Polecam :)

P.S.: Obiecana była kontynuacja... Ale wciąż nie ma. A szkoda!

Anna | 2013-05-20
Przeczytana: 19 maja 2013

Moskwa roku 1936. W jednej z istniejących jeszcze cerkwi znaleziono zmasakrowane ciało dwudziestoparoletniej dziewczyny. Do prowadzenia śledztwa został wyznaczony kapitan Korolew z Wydziału Kryminalnego Milicji Moskiewskiej. Sprawa nie jest prosta, zwłaszcza że następnego dnia znaleziono kolejną bestialsko zamordowaną ofiarę. Czy wiąże je jakiś wspólny mianownik, czy mordercą jest ten sam człowiek i co nim kieruje? Do śledztwa włącza się NKWD, a z poszczególnych nici i wątków sprawy wyłania się kwestia handlu ikonami, które trafiają za niebagatelne pieniądze na Zachód. Książkę czyta się dość dobrze, jest ona też obrazem życia Rosji w okresie dwudziestolecia międzywojennego, ogólnego strachu przed donosami, milicją, NKWD, ale także kultu Stalina i Partii wszechobecnej w życiu codziennym.

czytambolubie | 2013-10-09
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 08 października 2013
Trinity | 2012-05-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 11 maja 2012

Wystarczyło jedno spojrzenie na okładkę i wiedziałam, że ta książka mnie zainteresuje. Moskwa, rok 1936. Dwudziestolecie międzywojenne. Rosja. Stalin. Czegóż może chcieć więcej miłośniczka historii, zainteresowana Rosją od dawna – do tego stopnia, że zaczęłam szukać tej Rosji również w książkach. Czy spodziewałam się czegoś konkretnego? Nie, raczej odniosłam się do niej sceptycznie, jednak wiedziałam, że mi się spodoba.

Już sam fakt, że akcja dzieje się w Moskwie w latach trzydziestych zachęcił mnie do przeczytania powieści Williama Ryana. A do tego jeszcze kryminał – gatunek, który uwielbiam – czegóż chcieć więcej? Kapitan Korolew, który jest głównym bohaterem książki, dostaje od przełożonego zadanie rozwiązania zagadki morderstwa, której ofiarą jest młoda dziewczyna, brutalnie skatowana i zamordowana. Jej zwłoki zostają odnalezione w dawnej cerkwi. Parę dni później ciało podobnie zmasakrowanego moskiewskiego bandyty zostają znalezione na pobliskim stadionie piłki nożnej....

Piotr | 2012-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

Przyzwoity kryminał, choć nie do końca trafił w mój czytelniczy gust. Akcja nie jest szczególnie porywająca, od początku do końca moje zainteresowanie oscylowało w granicach umiarkowanego. Nie wiem, być może spowodowane jest to tym, że autor podszedł do tematu dosyć lekko, za dużo to mrugania do nas okiem, przez co trudno o wzbudzenie wielkich emocji. Sprawnie napisane, ale "Ofiarę 44" Toma Smitha (podobne realia) czytało mi się zdecydowanie lepiej.

dave | 2014-06-14
Przeczytana: 26 maja 2014

Kompletnie nie moje klimaty jeśli chodzi o miejsce i czas akcji, a swoją przygodę z kryminałami dopiero zaczynam, ale śmiało mogę napisać, że książka jest bardzo dobra. Na rozwój wydarzeń trzeba trochę poczekać, ale jak już się dotrwa to leci z górki.

MrPePe1100 | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

Bardzo fajnie napisana książka, wciągająca niestety czasem też nudząca, ale w malutkim stopniu! Zakończenie rozbrajające! Polecam serdecznie!!!

Dmitrij Ustinow | 2016-10-10
Na półkach: Czytadła, Przeczytane