Ojciec chrzestny z Sherwood

Wydawnictwo: Amber
Outlaw
robin hood, Sherwood, banita

"Wyjawię światu prawdę o krwawym banicie i bezlitosnym mordercy, o zwycięskim wodzu i wielkim panu... o człowieku, którego ja znałem po prostu jako Robin Hooda". Anglia, wiek XII. Król walczy z synem o tron, krajem rządzą szeryfowie, którzy gnębią lud podatkami, a sędziwy Alan z Nottingham spisuje historię swojej młodości - dni życia poza prawem, kiedy nie bał się ludzi króla ani szeryfa,...

Anglia, wiek XII. Król walczy z synem o tron, krajem rządzą szeryfowie, którzy gnębią lud podatkami, a sędziwy Alan z Nottingham spisuje historię swojej młodości - dni życia poza prawem, kiedy nie bał się ludzi króla ani szeryfa, kiedy robił, co chciał, brał, co chciał i nie przestrzegał żadnego prawa poza prawem ustanowionym przez jego pana Robina, władcę Sherwood. Jego kronika odsłania zupełnie inne dzieje Robin Hooda niż opiewane w pieśniach i wychwalane na kartach Annałów...

W 2010 roku na ekrany kin wejdzie film Ridleya Scotta pt. "Robin Hood" - w roli głównej Russell Crowe.

"»Ojciec chrzestny z Sherwood« rwie do przodu jak szarżujący rumak bojowy i chwyta cię jak średniowieczne narzędzie tortur. Styl wspaniały, znajomość faktów imponująca, fabuła wciągająca od pierwszej do ostatniej strony. Angus Donald sprawił, że nasz ulubiony banita stał się o wiele bardziej interesujący, a las Sherwood - o wiele bardziej mroczny".

Nelson DeMille

Angus Donald, brytyjski dziennikarz, debiutuje pełną okrucieństwa powieścią, w której przedstawia zupełnie nową wersję legendy o "księciu złodziei".

źródło opisu: [Amber, 2009]

Linoskoczek | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Tytuł adekwatny, dobrze oddający treść.
Aż nazbyt.
Oryginalny tytuł to „Outlaw” co znaczy: człowiek poza prawem.
Ale polski przekład opisuje nam historię jak z Mario Puzo. Trzech braci, najmłodszy to szef rozbójników, pomaga mu średni, a skoro to historia jak z „Ojca chrzestnego”, zatem wiadomo że zdrada w rodzinie i kto tym zdrajcą.
Ale to później.
Wcześniej barwna opowieść, z takim zastrzeżeniem, że to jednak nie historia o samym Robin Hoodzie. Nietypowo, skupia się na Alanie Dale, rycerzu i śpiewaku, choć w tym wypadku jeszcze nie, bo młodocianym złodziejaszku, dokładnie: rzezimieszku.

Historii z Robinem Hoodem zliczymy od metra. Opowiadały one o tym zuchwałym awanturniku z wielu możliwych stron. Zdawałoby się, że o świeży pomysł trudniej niż o śnieg w czerwcu.
A jednak...

Autor skupia się na dwóch pomysłach. Tym pierwszym, że Robin Hood to wprawdzie zbój, ale właśnie taki na podobieństwo ojca chrzestnego tworzącego na pograniczu oficjalnego państwa swój własny kraik. W kraiku...

Moogwai89 | 2015-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Niech nie zwiedzie Was tytuł tej książki. Robin Hooda jest w niej mało i jest pokazany z całkowicie innej strony. Jest to wyjęty spod prawa banita, który wcale nie rozdaje pieniędzy zrabowanych bogatym. Akcja ukazana jest z perspektywy młodego chłopaka, który uciekając przed konsekwencjami kradzieży pasztetu z ulicznego targu, zostaje wcielony do bandy Robina. Dopiero wtedy będzie mógł skonfrontować swoje romantyczne wyobrażenie Robina z brutalną rzeczywistością.
Jest to porządna lektura i szybko się ją czyta. Nie polecam natomiast osobom, które liczą na sfabularyzowaną biografię Robin Hooda. Mogą się wtedy mocno zawieść.

Lulu | 2015-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Bardzo dobra historia, mimo że nie jest już tą samą rodzinną legendą o banicie z Sherwood, który w ramach kary za niesprawiedliwości wiesza za nogi bogatych wielmożów i ich żołnierzy. W powieści Donalda Robin aby ludzie go szanowali sięga po bardziej krwawe i okrutne metody. Jako twardy i bezkompromisowy wódz nie zawaha się przed niczym, nawet torturami i ćwiartowaniem ciał, mimo to ma w sobie coś co budzi sympatię zarówno w jego kamratach jak i w czytelniku. Klimat opowieści bardzo dobry, srogi i prawdziwie średniowieczny, bez najmniejszych romantycznych upiększeń. Akcja trzyma w napięciu niemal przez cały czas, nie ma chwili wytchnienia od mrożących krew w żyłach historii. Z wielką ciekawością sięgnę po drugi tom.

Paula | 2011-11-01
Przeczytana: 29 października 2011

Książka przedstawia nam dobrze znaną postać Robin Hood'a. Jest bardzo brutalna - tak jak czytamy w opisie. Zdecydowanie inna od znanych podań o Robinie, ale nie jest gorsza. Powiedziałabym raczej, że opowiada tą samą historię, jednak bez ubarwień charakterystycznych dla legend. Bardzo realnie osadzona historia, z jedną wadą - nagle się ucina pozostawiając niedosyt.

Karinka | 2011-04-28
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: kwiecień 2011

To moja pierwsza książka tego autora do której podeszłam z dużym dystansem. Po przeczytaniu wielu recenzji i opinii wiele się po niej nie spodziewałam. A jednak... książka trzymała mnie w napięciu od początku do końca. Robiłam wszystko żeby móc przeczytać choć kilka stron!
Pokazuje ona historię sławnego banity Robina Hooda widzianą oczami jego wiernego towarzysza Alana! w książce tej przelewa się wiele krwi ale i jest miłość czy przyjaźń.
Bardzo realistyczne i pobudzające wyobraźnię opisy walk przenoszą nas w samo serce pola bitwy. czytając to ma się wrażenie że czuje się kurz, pot i krew...
Bardzo gorąco polecam wszystkim lubiącym moc wrażeń i ciągłą akcję!

evi | 2011-06-26
Przeczytana: kwiecień 2011

Kupując tę książkę, wiedziałam, że nic nie jest w stanie zmienić moich uczuć w stosunku do Robin Hooda - księcia złodziei, który okrada złych bogaczy, bo dać biednym. Ta powieść pokazuje nieco innego Robina - człowieka nieidealnego, posiadającego nie tylko same zalety, ale również mnóstwo wad. Opowieść nabiera wiarygodności dzięki temu, że historię Robina opowiada jego wierny towarzysz - Alan. Książka wzbudza zainteresowanie, nie można się od niej oderwać chociażby na chwilę. Autor przenosi nas w czasy średniowiecza, bardzo dobrze oddając charakter tamtych czasów. Polecam.

| 2012-05-27

Bardzo przyjemna rzecz. Lubię nowe historie o Robin Hoodzie, wszystkie - lekkie, mocne, mniej lub bardziej zgodne z pierwotną wersją legendy. A ta, brutalna przygodna pokazana z zupełnie nowego punktu widzenia jest czymś bardzo zajmującym.

Poszukiwacz | 2016-09-27
Jascuracacurka | 2016-04-02