rozwińzwiń

Polska myśl szkoleniowa

Okładka książki Polska myśl szkoleniowa Michał Zachodny
Okładka książki Polska myśl szkoleniowa
Michał Zachodny Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
sport
Wydawnictwo:
Sine Qua Non
Data wydania:
2022-08-10
Data 1. wyd. pol.:
2022-08-10
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382105032
Tagi:
piłka nożna sport futbol literatura faktu
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
116 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
113
113

Na półkach: ,

Od Kazimierza Górskiego idzie z czytaniem płynniej, bo to czasy, które nawet 25-35-latkowie dobrze kojarzą. Ale to jasne, że zamierzchłe czasy musiały się znaleźć z racji choćby wielkiej postaci, jaką był Józef Kałuża. I tu widać, że Zachodny poświęcił mnóstwo, mnóstwo pracy na research, szukając sam tego samego, czego... szukała reprezentacja Polski - taktycznych inspiracji, swojej drogi, tożsamości. Później trochę brakuje mi tej detalicznej szczegółowości, jakby autor założył, że o Beenhakkerze to przecież wszyscy wiemy.

Co mi się najbardziej podoba i co najbardziej zapamiętałem? "Newsem" książki jest odkłamanie mitu Kazimierza Górskiego i jego prostego spojrzenia na futbol, w którym wujek rzuca piłkę i chłopaki kopią. Górski jawi się tu jaki taki Klopp czy Guardiola polskiej piłki. Człowiek doskonale zorientowany taktycznie, a jednocześnie świetnie zarządzający grupą, mający autorytet, będący czasami trochę ojcem, kolegą, a czasami surowym nauczycielem.

Od Kazimierza Górskiego idzie z czytaniem płynniej, bo to czasy, które nawet 25-35-latkowie dobrze kojarzą. Ale to jasne, że zamierzchłe czasy musiały się znaleźć z racji choćby wielkiej postaci, jaką był Józef Kałuża. I tu widać, że Zachodny poświęcił mnóstwo, mnóstwo pracy na research, szukając sam tego samego, czego... szukała reprezentacja Polski - taktycznych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
955
955

Na półkach: , , ,

Czy możemy z pełnym przekonaniem mówić o istnieniu polskiej myśli szkoleniowej ? Czy wśród polskich trenerów można wyróżnić osobę, która wniosła coś innowacyjnego dla piłki nożnej choćby w wymiarze europejskim ? Próbę odpowiedzi na powyższe rozterki usiłuje dać książka Pana Michała Zachodnego. Przeczytałem z dużym zainteresowaniem, choć lektura przyniosła pewien niedosyt, być może z uwagi na przyjętą konstrukcję książki, mocno zaburzoną chronologicznie w miarę zbliżania się do końca. Prezentuje ona bowiem spojrzenie na polski futbol niemal wyłącznie z perspektywy reprezentacji. Tak więc poznamy galerię niemal wszystkich selekcjonerów reprezentacji Polski (choć czasem skróconą do minimum),natomiast bardzo niewiele miejsca poświęcono trenerom klubowym – chlubnym wyjątkiem jest jedynie Henryk Kasperczak, choć w tym przypadku pominięto całkowicie jego wkład w rozwój piłki afrykańskiej. Szkoda, że zabrakło takich postaci jak Leszek Jezierski, Orest Lenczyk, czy Maciej Skorża.
Szczególnie ciekawie prezentują się rozdziały dotyczące ostatnich 25 lat w polskiej piłce, może dlatego, że jest obszar który nie doczekał merytorycznej i pozbawionej emocji analizy. Biorąc pod uwagę treść książki trudno uciec od natrętnej myśli, że na wyniki polskiej reprezentacji wpływała praca wykonywana od podstaw przez trenerów zagranicznych, wywodzących się m. in. z Węgier lub ówczesnej Czechosłowacji. Czy polscy selekcjonerzy wnieśli coś odkrywczego do myśli piłkarskiej ? Być może do takich wynalazków należałoby zaliczyć stworzenie „banku informacji” czy też tworzenie zespołu na bazie „trójek” z drużyn ligowych. Mam jednak wrażenie, że znacznie częściej ich rola sprowadzała się do selekcji i doboru zawodników pod względem charakterologicznym, aniżeli na opracowaniu zaskakującej taktyki. W dużym stopniu brakuje mi w tej książce rozważań na temat rozwiązań taktycznych stosowanych przez polskich szkoleniowców. Ale pomimo tego, spokojnie przyznaję bardzo mocne siedem.

Czy możemy z pełnym przekonaniem mówić o istnieniu polskiej myśli szkoleniowej ? Czy wśród polskich trenerów można wyróżnić osobę, która wniosła coś innowacyjnego dla piłki nożnej choćby w wymiarze europejskim ? Próbę odpowiedzi na powyższe rozterki usiłuje dać książka Pana Michała Zachodnego. Przeczytałem z dużym zainteresowaniem, choć lektura przyniosła pewien niedosyt,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
60
20

Na półkach:

Polską piłkę oglądam od małego i od zawsze staram się zrozumieć jak to jest, że jako Polacy jesteśmy w nią tak słabi (w stosunku do wielkości naszego kraju i naszych ambicji). Po kolejnym żałosnym / historycznym (niepotrzebne skreślić w zależności od wiary w polską myśl szkoleniową) występie Polaków na mundialu (2022) postanowiłem sięgnąć po tę książkę - autor jest wszak uznanym analitykiem, a sama pozycja zbiera dość dobre opinie. Miałem nadzieję znaleźć choć część odpowiedzi na nurtującą mnie zagadkę.

Niestety, mocno się zawiodłem. Głównym problemem podczas lektury było dla mnie to, jak wiele miejsca autor poświęca historii polskiej piłki nożnej. Opisuje on poszczególnych trenerów, a nawet wchodzi w detale pojedynczych meczy. Przyznaję, że do końca nie rozumiem, po co tego aż tyle. Pewne fakty historyczne istotne w kontekście kształtowania się polskiej piłki (np. to, skąd czerpaliśmy pierwsze piłkarskie wzorce przed wojną) warto przytoczyć, ale żeby wspominać kto kogo krył na mundialu w latach 70. i co zadziałało, a co nie? Nie tego się spodziewałem; na tyle polska piłka mnie nie interesuje.

Tym niemniej, autor przemyca parę istotnych myśli, zwłaszcza w końcowej części książki - a więc coś z lektury można wynieść (szkoda tylko, że trzeba te myśli wyławiać z morza rzeczy - przynajmniej dla mnie - nieistotnych). Całość napisana jest też dobrym językiem. Autor trzyma pewien poziom, unika banałów, widać też pracę ze źródłami.

Być może to po prostu książka nie dla mnie (choć pojawia się w takim razie pytanie: dla kogo ona jest?). Albo zwyczajnie jasnej odpowiedzi na moje pytanie - czemu jako Polacy tak słabo kopiemy - nie ma. Szkoda.

Polską piłkę oglądam od małego i od zawsze staram się zrozumieć jak to jest, że jako Polacy jesteśmy w nią tak słabi (w stosunku do wielkości naszego kraju i naszych ambicji). Po kolejnym żałosnym / historycznym (niepotrzebne skreślić w zależności od wiary w polską myśl szkoleniową) występie Polaków na mundialu (2022) postanowiłem sięgnąć po tę książkę - autor jest wszak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
69
18

Na półkach: ,

Historia polskiego futbolu? Zdecydowanie nie. Autor skupił się na znalezieniu odpowiedzi na pytanie.Czym jest Polska myśl szkoleniowa? A co za tym idzie, dlaczego jesteśmy średniakami w świecie futbolu

Historia polskiego futbolu? Zdecydowanie nie. Autor skupił się na znalezieniu odpowiedzi na pytanie.Czym jest Polska myśl szkoleniowa? A co za tym idzie, dlaczego jesteśmy średniakami w świecie futbolu

Pokaż mimo to

avatar
146
9

Na półkach:

Książka pozwala poznać historię polskiej piłki nożnej. Porządkuje także kolejne etapy rozwoju tej gry w naszym kraju. Przypomina rywalizacje klubowe i reprezentacyjne na arenie międzynarodowej. A także, co moim zdaniem najciekawsze w tym opracowaniu, przybliża sylwetki trenerów mających wpływ kształtowanie się polskiej myśli szkoleniowej.
Nie zgodzę się natomiast, że jest to głęboka analiza tejże myśli (a tak była promowana). To książka historyczna i jako taka spełnia swoją rolę.

Książka pozwala poznać historię polskiej piłki nożnej. Porządkuje także kolejne etapy rozwoju tej gry w naszym kraju. Przypomina rywalizacje klubowe i reprezentacyjne na arenie międzynarodowej. A także, co moim zdaniem najciekawsze w tym opracowaniu, przybliża sylwetki trenerów mających wpływ kształtowanie się polskiej myśli szkoleniowej.
Nie zgodzę się natomiast, że jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
9
4

Na półkach:

Solidna książka. Wg mnie zabrakło tych reklamowanych akcentów taktycznych. To bardziej zebranie wszystkich(?) selekcjonerów, opis ich kadencji, problemów i dylematów z jakimi się zmagali. W rozdziałach zbiorczych troszkę chaotyczne przeskakiwanie okresów. Brakuje trochę suchych danych do każdego z rozdziału - chociażby tabelki z opisywanymi meczami. Mimo tych wad widać myśl przewodnią, która jest znalezienie cech "polskiej myśli szkoleniowej".

Solidna książka. Wg mnie zabrakło tych reklamowanych akcentów taktycznych. To bardziej zebranie wszystkich(?) selekcjonerów, opis ich kadencji, problemów i dylematów z jakimi się zmagali. W rozdziałach zbiorczych troszkę chaotyczne przeskakiwanie okresów. Brakuje trochę suchych danych do każdego z rozdziału - chociażby tabelki z opisywanymi meczami. Mimo tych wad widać myśl...

więcej Pokaż mimo to

avatar
35
21

Na półkach: ,

Książke czyta się przyjemnie i dosyć szybko. Niestety spodziewałem się trochę więcej szczegółów taktycznych a mamy tutaj przegląd kilku ( bo nie wszystkich ) trenerów reprezentacji. Mimo małego negatywnego zaskoczenia - duży plus za całkiem sporą ilość ciekawostek historycznych.
Ogólnie polecam przeczytać i samemu wyrobić sobie opinie.

Książke czyta się przyjemnie i dosyć szybko. Niestety spodziewałem się trochę więcej szczegółów taktycznych a mamy tutaj przegląd kilku ( bo nie wszystkich ) trenerów reprezentacji. Mimo małego negatywnego zaskoczenia - duży plus za całkiem sporą ilość ciekawostek historycznych.
Ogólnie polecam przeczytać i samemu wyrobić sobie opinie.

Pokaż mimo to

avatar
70
25

Na półkach:

Nie wiem dla kogo ta książka. Jest to słaba lektura jak polski futbol. Pomysł dobry, ale może dlatego że nie ma o czym pisać.

Nie wiem dla kogo ta książka. Jest to słaba lektura jak polski futbol. Pomysł dobry, ale może dlatego że nie ma o czym pisać.

Pokaż mimo to

avatar
29
24

Na półkach:

Miły powrót do czasów Górskiego i Piechniczka w relacji reporterskiej. Duzo nieznanych faktow i osob. Fajnie się to czyta dla osob, ktore interesują się polskim futbolem

Miły powrót do czasów Górskiego i Piechniczka w relacji reporterskiej. Duzo nieznanych faktow i osob. Fajnie się to czyta dla osob, ktore interesują się polskim futbolem

Pokaż mimo to

avatar
933
233

Na półkach:

Całkiem niezła ta polska "Odwrócona piramida". Ze wstępnymi rozdziałami trochę się natrudziłem, ale od czasów Górskiego poszło już z górki i była to przyjemna lektura

Całkiem niezła ta polska "Odwrócona piramida". Ze wstępnymi rozdziałami trochę się natrudziłem, ale od czasów Górskiego poszło już z górki i była to przyjemna lektura

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  134
 • Chcę przeczytać
  84
 • Posiadam
  27
 • 2022
  6
 • Sport
  6
 • Piłka nożna
  6
 • Teraz czytam
  4
 • Ulubione
  2
 • 2023
  2
 • Chcę w prezencie
  2

Cytaty

Więcej
Michał Zachodny Polska myśl szkoleniowa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także