Okładka książki Zew Kalahari Delia Owens, Mark James Owens
2022-09-07
2022-09-07
2021-10-07
Maciejka Mazan
Kalahari przyroda zoologia literatura podróżnicza przygoda pustynia Afryka

Okładka książki Oko słonia Delia Owens, Mark James Owens
Oko słonia Delia Owens, Mark J...

Zew Kalahari

"Nie kocham mniej Człowieka, lecz bardziej Naturę"

Delia i Mark Owens sprzedają cały swój dobytek i mając w kieszeni jedynie 6000 tyś dolarów udają się na pustynię Kalahari. Para od zawsze marzyła, żeby udać się w to magiczne miejsce.

Historia życia Owensów wśród dzikich zwierząt, pełna wzruszających, niebezpiecznych i zabawnych historii. Każde miejsce potrzebuje kogoś kto się nim zaopiekuje, Kalahari miało Delię i Marka.

Owensowie badają klimat półpustyni i jej roślinności oraz zamieszkujących jej zwierząt. Nie mogą sobie pozwolić na to, by badania okazały się klęską. Deception Valley wydaje się być idealnym miejscem do rozpoczęcia tej przygody.

Ogromny upał, wysokie trawy które pylą, żar, wilgoć oraz brak dostępu do świeże
j wody. W między czasie dochodziło także do niebezpiecznie bliskich spotkań ze zwierzętami.
Powieść w stylu pamiętnika opisuje wiele niebezpiecznych sytuacji, które przeżyli, zaczynając od utknięcia gdzieś na odludziu w zepsutym samochodzie kończąc na pożarze, w którym ich wszystkie notatki zmieniają się w popiół.

Rozpoczynają swoją przygodę w Makgadikgadi, jedzą chleb kukurydziany, łowią ryby w pobliskiej rzece, oraz uczą się przyrządzać biltong (suszone mięso antylopy) powoli przyzwyczajają się do nowego miejsca i dzikiej fauny.
By rozpocząć pracę potrzebują skupić się na jakimś konkretnym gatunku zwierząt, które do tamtej pory nie było dość dokładnie poznane przez człowieka. Padło na płochliwe hieny, i tak właśnie oto możemy poznać losy Gwiazdki hieny brunatnej, Kapitana i Piratki pary szakali oraz Błękitnego Stada lwów. Dowiadujemy się jak ustalają miejsce w hierarchii jakie mają zwyczaje i zachowania w czasie pory suchej i deszczowej oraz gdzie znajdują wodę.

Poznajemy Kostka, lwa którego młoda para zoologów uratowała, mimo tego że nie powinna ingerować w przyrodę. Dalsze losy Kostka złamały mi serce, już dawno nie wylałam tylu łez, nienawidzę jak ktoś krzywdzi zwierzęta. Dowiadujemy się także, o skutkach postawienia przez człowieka długiego na 150km ogrodzenia, które oddziela zwierzęta od wody, której szukają w porze suchej. Zwierzęta muszą iść wzdłuż ogrodzenia głodne i bez dostępu do wody po drodze
padają z głodu i zmęczenia. Nawet nie byłam w stanie wyobrazić sobie ile tych pięknych zwierząt ginie w ciągu roku, na dodatek myśliwi też nie próżnują. Końcówka książki naprawdę nie dla ludzi o słabych nerwach.

W powieści opisane są przygody tej cudownej pary zanim stali się sponsorowanym zespołem badawczym. Doświadczamy ich radości, kiedy po raz pierwszy spada deszcz oraz, kiedy doświadczają problemów zdrowotnych, przez brak jedzenia.

Zadziwiające, że Delia i Mark zrobili to wszystko na własną rękę, ci ludzie potrafią poradzić sobie w najmniej przyjaznych warunkach. Warto ich poznać i śledzić ich przygody na pięknej i równie niebezpiecznej pustyni Kalahari.

Obawiam się, że Oko Słonia ich kolejna powieść roztrzaska mi serce na jeszcze więcej kawałków. Nie chce tego czytać !

Zew Kalahari

"Nie kocham mniej Człowieka, lecz bardziej Naturę"

Super, że powstają takie książki. Jestem pełna podziwu dla autorów i determinacji, poświęcenia. Choć sama książka jako opowieść nie przypadła mi do gustu, to pewna część mnie chciała czytać dalej. Mieszane uczucia, ale uważam, że super robota.

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam. Mądra, pięknie napisana, momentami bardzo smutna i wzruszająca. Obowiązkowa lektura dla każdego!

Para młodych amerykańskich zoologów, Delia i Mark Owensowie, w 1974 roku wsiada na pokład samolotu do RPA, mając przy sobie niewiele ponad zmianę ubrania i lornetkę. Kupują land rovera z trzeciej ręki i jadą w głąb pustyni Kalahari. Tam, na dotąd niepoznanym terenie, gdzie w promieniu setek kilometrów nie ma dróg, ludzi ani wody, Owensowie zaczynają badania zwierząt, które nigdy wcześniej nie widziały człowieka. Dzięki tej parze poznajemy zwyczaje hien brunatnych, lwów i innych drapieżników. Pozwala nam to zapoznać się nie tylko z przyzwyczajeniami, ale także z ich hierarchią, rodzinami i głębokimi relacjami ich łączącymi.
Serdecznie polecam!

Fascynująca książka. Została w mojej głowie na długo po jej przeczytaniu. Niesamowite opisy przyrody oraz skarbnica wiedzy dot. życia lwów, hien oraz innych zwierząt na pustyni. Pomimo swojej obszerności książka wciąga, zachwyca, szokuje, wzrusza, smuci a po Jej zakończeniu odczuwałam niedosyt.

Fascynująca książka.
Sama nie czytam raczej książek przyrodniczych. Jednak ta bardzo mnie zaciekawiała.
7 lat z życia Owensów na odciętym wydawałoby się kawałku Afryki.
Pustynia Kalahari gdzie początkowo nie spotykają praktycznie ludzi i mogą poznawać i dokumentować życie dzikich zwierząt. Niestety i tutaj sięga ręka cywilizacji. Odwierty, poszukiwania uranu, rancza i odstrzał dzikich zwierząt.
Wśród opisanych historii możemy znaleźć takie które będą rozczulać. Mnie tu bardzo poruszyła historia Kostka.
Znajdziemy też takie które będą nas śmieszyć. Jak Dalia Owens w walkach na głowie.
Czy takie które będą nas przeraża jak ingerencja człowieka w ten ekosystem.
Warto też wspomnieć o zdjęciach, dzięki którym możemy jeszcze lepiej poznać opisane zwierzęta.

Fascynująca książka.
7 lat z życia Owensów na odciętym wydawałoby się kawałku Afryki.

Wraz z autorami śledziłem wędrówki lwów i hien brunatnych. Patrzyłem też, jak człowiek niszczy wszystko, ponieważ uważa się za jedynego, który może decydować o losach Ziemi. Przyroda jest tylko środkiem do zdobywania władzy i pieniędzy. Podziwiałem odwagę Owensów, dla których Kalahari stała się ich domem na kilka ładnych lat.

Dzięki determinacji, odwadze, wytrwałości i wrażliwości pary młodych zoologów możemy zanurzyć się w życie dzikich zwierząt na pustyni Kalahari. One jeszcze nie wiedzą, jakim zagrożeniem jest dla nich spotkanie z człowiekiem.
Odcięci od cywilizacji, zanurzeni w przyrodę Owensowie zabierają nas w fascynujący świat. Kończąc tę książkę polubimy hieny :),z czułością pogłaszczemy domowego mruczka myśląc o mądrości jego dzikich braci.
Czytanie tej książki to też niestety uczucia złości, bezradności i wstydu. Rozdział o zagładzie tysięcy zwierząt chyba nikogo nie pozostawi obojętnym. „.. i czyńcie sobie ziemię poddaną” - nie jest moim imperatywem do życia!
Czy jeszcze kiedykolwiek ludzkość zwróci się ku mądrości Pierwszych Narodów - życia z szacunkiem dla Matki Ziemi, zwierząt i przyrody …?

'Zew Kalahari' skradł moje serce.
Jest to książka pełna przyrody, żywej, prawdziwej. W trakcie czytania jej czułam się jak uczestnik badań przeżywając afrykańskiej przygody wraz z autorami.
Targały mną podobne emocje, przerażenia, zachwytu oraz smutku. Dzięki licznym, bardzo dokładnym opisom moja wyobraźnia była w stanie odtworzyć naturę Kalahari oraz wszystkie zdarzenia. Autorzy przybliżają życie zwierząt, miejscowej społeczności oraz wiele ekologicznych problemów.
Jedyne czego mi zabrakło, to większej ilości zdjęć. Być może taki właśnie był zamysł autorów, aby skupić się na treści i przybliżyć ekosystem Kalahari ze wszystkimi jego zaletami i wadami, zachowując obiektywizm.

Z niecierpliwością czekam na 'Oko słonia'.

'Zew Kalahari' skradł moje serce.

Magiczna opowieść

Magiczna opowieść