Co chcesz powiedzieć światu.

Okładka książki Co chcesz powiedzieć światu. Martyna Wojciechowska
Okładka książki Co chcesz powiedzieć światu.
Martyna Wojciechowska Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
W.A.B.
2022-11-23
2022-11-23

Ta książka to dziesięć poruszających i jednocześnie motywujących historii kobiet z dziesięciu różnych krańców świata, które pokazują, że niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, języka czy zamożności, każda pragnie żyć z godnością, być kochana, bezpieczna i szanowana. W XXI wieku kobiety z różnych szerokości geograficznych dalej spotykają się z niesprawiedliwością, nietolerancją, cierpieniem, przemocą domową i bezsilnością. Czytając ten reportaż, czułam wielką niesprawiedliwość świata, ale jednocześnie wdzięczność do tych kobiet, które odważyły się opowiedzieć głośno, co im się przytrafiło i mimo wszystko nie poddały się, walczyły o siebie i swoją przyszłość.
Książka wzrusza, zmusza do refleksji, przewartościowania pewnych spraw oraz większego docenienia tego, co mamy.
„Dziewczynki od najmłodszych lat są uczone, że uroda jest ważna, że mają być grzeczne, że jak komentują coś za głośno, to są wyszczekane i bezczelne, a jak czegoś chcą, to zachłanne i mało skromne. Dlatego dziś mówię „dość”. Po prostu. Dość. Dość tego, co neutralne, bezpieczne, nijakie. Dość zmuszania kobiet do milczenia. Dość tego, że inni są traktowani jak obcy. Dość dzielenia ludzi na lepszych i gorszych. Dość stereotypów, strachu i nietolerancji. Dość mówienia, co można, a czego nam nie wypada”.
A Ty co chcesz powiedzieć światu?

Poruszsjsce i motywujące jednocześnie historie kobiet, mimo że w większości smutne czytało się bardzo przyjemnie

Świetny pomysł na książkę :) Kilka opowiadań o inspirujących kobietach, które pokonały swoje słabości i udowadniają, że można osiągnąć wszystko, nieważne w jak trudnych czasach i miejscu przyszło im żyć. Coś pięknego :). Gorąco polecam

"Co chcesz powiedzieć światu" Martyny Wojciechowskiej od @wydawnictwo_wab to 10 inspirujących historii o kobietach, które autorka poznała w trakcie swoich niezliczonych podróży po świecie. Kobietach silnych i niezależnych, które mimo przeciwności losu potrafiły stoczyć walkę o siebie o swoje lepsze jutro.

"Ta książka to opowieść o odważnych kobietach, ale też o mnie samej, bo bez nich nie byłabym tym, kim jestem."
Martyna Wojciechowska

"Ta książka to opowieść o odważnych kobietach, ale też o mnie samej,...

Książka to zbiór historii 10 kobiet, które część z nas może kojarzyć, jeśli ogląda także program Martyny "Kobieta na krańcu świata'. Największa siłą tej książki jest jej przystępność.

Mimo, że książka często porusza trudne tematy, a historie bohaterek nie należą do przyjemnych, we wszystkich opowieściach przebija się promyk nadzieji. Opowieści zmuszają do refleksji, a równolegle dają też motywację do działania. Historie kobiet (tak różne, bo bohaterki mieszkają w różnych szerokościach geograficznych, pochodzą z różnych kultur czy startują z innym statusem materialnym) są inspirujące i zmuszają do zadania pytań takich jak - co kształtuje człowieka mocniej przyjemne czy trudne doświadczenia, czy warto pomagać i co motywuje do pomocy innym oraz czym jest siła?

"Co chcesz powiedzieć światu" to fajna lektura, dla każdego otwartego na świat człowieka.
Książka świetnie sprawdzi się jako prezent dla ważnej dla nas kobiety :)

rewelacyjna książka! kobiety różne tak samo jak ich historie. opowieści mogą być inspiracją, pocieszeniem, wsparciem. treści wykorzystuję na zajęciach, bo skłaniają do dyskusji na trudne tematy. podobało mi się dopisanie jednego określenia do każdej opowieści - każdy rozumie je trochę inaczej - dzięki temu w książce zostało to uwidocznione

Polecam bardzo, bo jest tam wiele ważnych tematów, o których nie wiemy albo nie chcemy wiedzieć. I dlatego czytanie wstrząsających historii kobiet, nie będzie dla wszystkich łatwe (tak jak dla mnie - wrażliwca). Mimo to warto być świadomym tego, na jakim świecie żyjemy.

Przytaczane historie są inspirujące i ciekawe, ale:
a) dla mnie to nic nowego
b) styl Wojciechowskiej jest dosyć ubogi
c) to kalka z programu, więc to książka odtwórcza

Przytaczane historie są inspirujące i ciekawe, ale:
a) dla mnie to nic nowego
b) styl Wojciechowskiej jest dosyć ubogi
c) to kalka z programu, więc to książka odtwórcza

Książkę dobrze się czyta, a każdy z reportaży niesie za sobą spory lub mniejszy ładunek emocjonalny. Myślę, że pozycja warta przeczytania, z pewnością otwiera oczy i pokazuje uniwersalność problemów i niesprawiedliwości, z jakimi się zmaga człowiek na całym świecie. Niektóre historie można by było pogłębić albo uzupełnić o trochę więcej informacji, niestety czuję niezaspokojoną ciekawość. Na przykład reportaż o Zenie z Libanu został podsumowany tylko jednym zdaniem „wróciła do Bejrutu". Dlaczego? Z bezsilności, tęsknoty za rodziną, chęcią walki, nieodnalezieniem się w Polsce?
Mimo wszystko bardzo polecam, po lekturze chętnie obejrzę filmy pani Martyny, bo do tej pory nie miałam okazji.

Wartościowa i inspirująca książka -historie pokazują, jak silne psychicznie i fizycznie są kobiety.

• Reportaż
  • Przeczytane w 2023