Chrześcijaństwo po prostu

2002-01-01
2012-04-07
Piotr Szymczak
religia etyka duchowość chrześcijaństwo

Chrześcijanin – kto to taki?

Bardzo dobra pozycja. Lewis rozpoczyna od argumentu za Bogiem na podstawie obiektywnych wartości moralnych. Poświęca na to kilka rozdziałów więc oczywiście nie jest to wywód wyczerpujący ale wystarczający by rozwijać myśl dalej i zbliżać nas do Boga. Następnie wykłada ogólnie rzecz biorąc chrześcijański światopogląd. Nie broni on tu żadnej konkretnej denominacji, a zdecydowanie skupia się na wspólnym mianowniku. Jako, że autor zaczynał od ateizmu jego wywody są bardzo logiczne i filozoficzne i raczej nie używa mistycznych zwrotów niezrozumiałych dla niewierzących/sceptyków. Jedna z lepszych pozycji na początek swojej drogi.

Książka która rozpoczęła moją przygodę z Chrześcijaństwem, a następnie Katolicyzmem. Mam do niej niebywały sentyment.

Powinien to przeczytać każdy kto zaczyna wątpić lub szuka i chce znaleźć.

Powinien to przeczytać każdy kto zaczyna wątpić lub szuka i chce znaleźć.

Tej książki nie można nie mieć. Burzy mity, pięknie ukazuje biblijne prawdy.
"Świat ludzi miłych, zadowolonych z siebie i nie dążących do niczego więcej, ludzi odwróconych od Boga — taki świat potrzebowałby zbawienia nie mniej rozpaczliwie od świata pełnego nieszczęść, a wręcz mógłby się okazać trudniejszy do zbawienia."
Więcej ciekawych cytatów Lewisa:

Tej książki nie można nie mieć. Burzy mity, pięknie ukazuje biblijne prawdy.
Więcej ciekawych cytatów...

Trafiłem na nią przy okazji większych poszukiwań podstaw mojej religii i nie zawiodłem się:) Przykładów jakich używa Lewis tłumacząc najtrudniejsze prawdy teologiczne wielce przypadły mi do gustu:)

Zaskaczyła mnie świeżość spojrzenia Lewisa na chrześcijaństwo, które jest jednocześnie bardzo mocno osadzone w tradycyjnym, patrologicznym nurcie. Byłam pod wrażeniem. Spodziewałam się nudy, a tymczasem autentycznie się wciągnęłam. Książka zmusza do odświeżenia własnego podejścia do wiary, relacji z ludźmi i Bogiem.

Początek ciężko się czyta, później już jest łatwiej.
Lektura bardzo refleksyjna, filozoficzna, raczej trudna - z pewnością nie jest to lektura do poduszki, niemniej warta przeczytania i pochylenia się nad tematami w niej poruszonymi.

Początek ciężko się czyta, później już jest łatwiej.

Błąd logiczny na błędzie logicznym. Dobre metafory i ciekawy sposób ujęcia tematu, ale nic poza tym.

To jedna z najbardziej formacyjnych książek mojego życia. Jest właśnie tym, co obiecuje tytuł – „chrześcijaństwo po prostu”, czyli elementy wspólne dla wielu wyznań i stronnictw. Naturalnie nie mając szczegółowej wiedzy o wszystkich wyznaniach chrześcijańskich, nie jestem w stanie zweryfikować przystawalności książki do wszystkich wyznań, a nawet z moją niepełną wiedzą dostrzegam, że nie pasuje do rozmaitych sekt. Ale właśnie od teologii i moralności sekciarskiej Lewis jak najdalej ucieka, podkreślając ogromną rolę rozumu (nieco idealistycznie zakłada, że religię wybiera się na podstawie logicznej oceny dowodów) i wolności (Lewis zdecydowanie właśnie sprawą wolnej woli rozwiązuje odwieczny dylemat wszechmocy Boga i zła na świecie). Jego teologię można streścić tak, że człowiek za pomocą rozumu wybiera wejście w świat, który rozumowi jest całkowicie niedostępny. W części dotyczącej moralności znajdziemy wiele naprawdę wartościowych myśli, szczególnie na temat nadziei i przebaczenia, choć rozdział dotyczący rozwód może być irytujący, a już szczególnie wieńczący go popis szowinizmu (a propos posłuszeństwa, które żona ma okazywać mężowi). Nie wiem, czy „Chrześcijaństwo po prostu” może kogoś nawrócić, ale na pewno pomoże pogłębić własne poglądy na duchowość i moralność.

Myślę, że ta książka to próba logicznego wytłumaczenia ducha chrześcijaństwa. Filozoficzna, ale napisana zrozumiałym językiem. Zgodnie z opisem - książka dla chrześcijan (którzy być może chcieliby umieć ubrać w ramy słowne to, co czują) i niechrześcijan (aby zrozumieć, w co i dlaczego wierzą chrześcijanie).
Jako że C.S. Lewis w mojej dziecięcej wyobraźni urósł do rangi autora doskonałego, bałam się, że spotkanie z nim w dorosłości zburzy autorytet, jakim go darzyłam; nie doszło do tego, chociaż patrzę na jego słowa już nieco krytyczniej i nie z każdą wysuniętą w tej książce tezą się zgadzam:)

Jako że C.S. Lewis w mojej dziecięcej wyobraźni urósł do rangi...

• Religia
  • Chrześcijaństwo