Okładka książki Monastycyzm średniowieczny. Formy życia religijnego w Europie Zachodniej wieków średnich Clifford Hugh Lawrence
Clifford Hugh Lawrence Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Państwowy Instytut Wydawniczy
2022-05-24
2005-01-01
9788381964081
Rafał Rutkowski
zakon monastycyzm benedyktyni cystersi klaryski Europa Zachodnia historia Europy średniowiecze mediewistyka

Cenne opracowanie na temat życia zakonnego, rozwoju idei monastycznych i ich postrzegania na przestrzeni średniowiecza.
Autor chronologicznie opisuje zagadnienia od początków idei pustelniczych, przez powstanie pierwszych reguł i kolejnych zakonów po kryzys życia zakonnego i nowe idee realizowane przez zakony żebracze. Omówienie tych tematów jest bardzo szczegółowe, ale tak obszerna wiedza dotycząca wielu zagadnień wymaga dodatkowego poszerzenia. Książka wzbogacona jest ilustracjami oraz zdjęciami klasztorów.
Polecam tylko osobom zainteresowanym średniowiecznym chrześcijaństwem i czytelnikom, których nie odstręcza długa i pełna szczegółów lektura.

Bardzo dobry wykład. Naukowy, czyli pogłębiony, bardzo szczegółowy, a przy tym jasny, przejrzysty. Dotyczy tylko klasztorów Europy Zachodniej i to może wydawać się wadą, ale tylko dla nas.
PS. Seria ceramowska jak widzę nadal trzyma poziom. Trochę żal, że tak mało pozycji jest w niej wydawanych.

Książka w ciekawy sposób przybliża przekrojowo dzieje ruchu zakonnego od jego zarania w IV wieku do ok. połowy XIII.

Jak sam tytuł sugeruje pozycja dotyczy monastycyzmu średniowiecznego, szkoda nie mniej że autor nie pokusił się o dociągnięcie narracji do XVI wieku i jezuitów.

Praca jest przekrojowa, wiele tematów zostało poruszonych tylko pobieżnie. Dowiedziałem się wiele nowego, mimo to pozostawiła mnie z niedosytem.
Miejscami książka jest zwyczajnie przegadana (okres karoliński) a miejscami aż prosi się o rozwinięcie tematu (zupełnie pominięto hiszpańskie zakony rycerskie - kalatrawiensi, mercedariusze, itd.).

Styl autora jest ciężkawy, nie ma może polotu ale też nie sili się na niepotrzebną erudycję.

Jako wstęp do pogłębionych studiów nad poszczególnymi zakonami jest b. dobra.

Autor przedstawia historię prądów monastycznych począwszy od pierwszych wspólnot powstałych w III wieku na terenie Egiptu i Palestyny aż do końca średniowiecza. Obserwujemy jak zmieniało się podejście do modelu życia zakonnego, jakie były konflikty teologiczne między różnymi koncepcjami, jak klasztory wyglądały na tle życia społecznego. Osobnym tematem jest to, że autor przedstawia skrótowo historię różnych zakonów, genezę ich powstania i z jakimi problemami się mierzyły. Temat trudny i momentami trochę nużący, ale niektóre fragmenty są znakomite jak chociażby rozdziały o zakonie cystersów i ich sporze z kluniakami. Można też odnaleźć w książce sporo smaczków z tematyki życia klasztornego. Autorowi udało się też dobrze uchwycić to jak zakony dostosowywały się do zmieniającego otoczenia, jak rozwijały swoją działalność, jak zabezpieczały swoje prawa. Na minus to ograniczenie się terytorialnie do terenu Europy Zachodniej, no i jednak pewne sprawy potraktowano po macoszemu jak chociażby zakony rycerskie.

Nie będę kłamał, że przeczytałem całość, bo nie przeczytałem (ale 3/4 to na pewno). Nie wynika to z tego, że książka jest zła! O nie! To jest pozycja bardzo dobra, jeśli nie rewelacyjna. Najzwyczajniej kilka rozdziałów, które średnio mnie interesowały pominąłem lub tylko przeczytałem fragmentarycznie. Cóż, zakony to nie jest temat popularny, ale w jakiś sposób ciekawy; dla kogoś kto interesuje się mocno historią Kościoła i chrześcijaństwa, książka Lawrence'a będzie olbrzymią skarbnicą wiedzy. Człowiek zaś, jak ja, którego temat interesuje tylko trochę może być momentami znużony :) Mimo wszystko "wyniosłem" z tej książki sporo (co oznacza: moja wiedza nie jest już w tym temacie zerowa, ale już znikoma, no, może podstawowa :)),bo mamy tu opisaną historię powstawania zakonów od początków istnienia w późnej starożytności do końcówki średniowiecza, różnice między mnichami cenobickimi a eremickimi, reguły zakonów, typy zakonów (szkoda tylko że zakony rycerskie zostały potraktowane bardzo śladowo, ledwo parę stron podstawowych informacji),zakony damskie, itd. Czy polecam? Jeśli interesujesz się historią Kościoła, chrześcijaństwa i ew. średniowiecza jako takiego: jak najbardziej. Reszta może sobie darować :)

Lekko napisana historia średniowiecznych zakonów. Bardzo polecam.

Lekko napisana historia średniowiecznych zakonów. Bardzo polecam.

Solidne i dobrze ułożone opracowanie dziejów średniowiecznych zakonów w świecie chrześcijaństwa zachodniego. Autor w chronologicznym układzie przedstawia kolejne prądy monastyczne wychodząc od ich kolebki na pustyni Egiptu i dochodząc do powstania zakonów żebraczych. W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na powierzchowne tylko omówienie monastycyzmu XIV- i XV-wiecznego. W narracji najwięcej jest problemów społecznych i organizacyjnych, mniej natomiast spraw związanych z teologią. Najdokładniej zostali omówieni benedyktyni i ich spór z cystersami. Brytyjski autor dodał też sporo uwag o monastycyzmie na Wyspach (np. o zakonie z Sempringham, o którym nigdy nie słyszałem),za to całkowicie niemal pominął to, co działo się w Europie Środkowej. Ale mimo wszystko jest to porządna praca mediewistyczna, rodzaj syntezy tej problematyki na gruncie zachodnioeuropejskim.

Tomasz Babnis

• Średniowiecze