Upadek Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The History of theDecline and Fall of theRoman Empire
historia
brida_frida

Monumentalna praca Edwarda Gibbona (1737-1794) The History of the Decline and Fali of the Roman Empire należy do kanonu klasyki historycznej, Znakomitym pisarstwem reprezentuje to, co w historiografii tradycyjnej najlepsze, a dzięki oświeceniowemu racjonalizmowi, inteligencji i odwadze intelektualnej autora wyrasta ponad ówczesne ograniczenia źródłowe i metodologiczne. Całość dzieła obejmuje okres od pierwszych symptomów kryzysu imperium rzymskiego pod koniec II wieku aż do zdobycia "Nowego Rzymu", Konstantynopola, przez Turków w roku 1453. Kilkakrotnie wydawany przez PIW przekład początkowych tomów, któremu nadano tytuł Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego, kończy się śmiercią cesarza Juliana Apostaty i wraz z nią klęską restytucji pogaństwa w Rzymie. Niniejsza kontynuacja tego przekładu (lekturowe może być ona traktowana jako samodzielna książka) doprowadza czytelnika do symbolicznego roku 476, kiedy germańscy najemnicy zdjęli z tronu ostatniego cesarza zachodniorzymskiego, Romulusa Augustulusa. Dalsze dzieje wschodniej części imperium składają się już, według naszej terminologii, na historię Bizancjum.

michal_frikucak | 2016-09-14
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 14 września 2016

Książka niesamowita, pełna szczegółów (same przypisy i bibliografia stanowią 1/5 książki - ponad 100 stron), które z pewnością zachęcą do jej przeczytania. Mając na uwadze powyższe nie można oczekiwać, że jest to łatwa do przeczytania, barwna opowieść o upadku cesarstwa, raczej materiał do studiowania i dalszego poszerzania wiedzy. Warto zaznaczyć, że autor skupił się raczej na przyczynach politycznych, religijnych. Jest to więc tylko wycinek prawdziwych przyczyn upadku, skoro nie pojawia się praktycznie ani słowo np. o polityce fiskalnej, monetarnej, która to jak wiemy bardziej z czasów nowożytnych doprowadza do upadku społeczeństw w, co najmniej takim samym stopniu, jak inne przyczyny.

stypendysta | 2016-01-25
Przeczytana: 20 listopada 2015