Monastycyzm średniowieczny: Formy życia religijnego w średniowiecznej Europie Zachodniej

Tłumaczenie: Joanna Tyczyńska
Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
7 (9 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Medieval Monasticism. Forms of Religious Life in Western Europe in the middle Ages
średniowiecze, religia, zakony
historyczna
Łukasz Kuć

Przez tysiąc lat klasztory i zakony religijne stanowiły wyróżniający się element społecznego krajobrazu Zachodu, a ich wkład w cywilizację europejską jest nie do przecenienia. Bogato wyposażane przez królów i możnowładców klasztory i ich zwierzchnicy zajmowali poczesne miejsce zarówno na politycznej, jak i duchowej mapie średniowiecznego świata. Autor książki, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, przedstawia dzieje monastycyzmu od jego początków w IV wieku na pustyniach Egiptu i Syrii, poprzez wiele różnorodnych form życia religijnego, jakie przybierało ono w średniowieczu. Rekonstruuje życie duchowe, praktyki i cele średniowiecznych klasztorów oraz ukazuje wielostronne relacje między klasztorem i otaczającym go światem. Porusza też temat kontrowersji między benedyktynami i szermierzami ruchu cysterskiego w XII wieku, ale także wprowadza czytelnika w szczegóły życia mnichów, przybliżając nam ich codzienne bytowanie.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2005

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Elevander | 2016-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Solidne i dobrze ułożone opracowanie dziejów średniowiecznych zakonów w świecie chrześcijaństwa zachodniego. Autor w chronologicznym układzie przedstawia kolejne prądy monastyczne wychodząc od ich kolebki na pustyni Egiptu i dochodząc do powstania zakonów żebraczych. W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na powierzchowne tylko omówienie monastycyzmu XIV- i XV-wiecznego. W narracji najwięcej jest problemów społecznych i organizacyjnych, mniej natomiast spraw związanych z teologią. Najdokładniej zostali omówieni benedyktyni i ich spór z cystersami. Brytyjski autor dodał też sporo uwag o monastycyzmie na Wyspach (np. o zakonie z Sempringham, o którym nigdy nie słyszałem), za to całkowicie niemal pominął to, co działo się w Europie Środkowej. Ale mimo wszystko jest to porządna praca mediewistyczna, rodzaj syntezy tej problematyki na gruncie zachodnioeuropejskim.

Tomasz Babnis

Trithemius | 2016-07-28