The Huns
historia

Badacz dziejów późnego cesarstwa rzymskiego, podejmując się spisania historii Hunów, na wstępie musi zaznaczyć, że przedstawia swoim czytelnikom opowieść bez początku i bez końca, i do tego taką, w której trudno się zorientować. W niniejszej książce zatem musimy zadowolić się, wzorem niektórych Rzymian, rozpoczęciem opowieści o Hunach nie w Mongolii, lecz w dorzeczu Kubania, i od wyznania, że nie wiemy o nich nic pewnego aż do czasu, kiedy pod koniec IV wieku naszej ery napadli na Ostrogotów. Nasza opowieść zakończy się upadkiem imperium Attyli i bezpośrednim pokłosiem tego wydarzenia.

źródło opisu: opis z okładki

źródło okładki: strona wydawnictwa PIW

Choć pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1948 r., to dzięki poprawkom wprowadzonym przy okazji drugiej edycji angielskiej "Hunowie" E. A. Thompsona zostali zaktualizowani i w 1996 r. była to publikacja aktualna. Wprawdzie po polsku ta monografia ukazała się dopiero w 2015 r., ale wciąż zachowuje wartość, a uzupełniają ją dobre bibliograficzne posłowie P. Heathera oraz aneks o obecności Hunów na ziemiach polskich pióra polskich archeologów P. Kaczanowskiego i J. Rodzińskiej-Nowak.

E. A. Thompson nie zajmuje się w tej książce całą historią Hunów, a jedynie tym jej wycinkiem, podczas którego wchodzili w relacje z Cesarstwem Rzymskim. Autor bardzo krytycznie ocenia imperium huńskie, które jego zdaniem niczego światu nie dało i spowodowało tylko zniszczenia i dewastacje w Europie Środkowej i na Bałkanach. Równie krytyczna jest opinia E. A. Thompsona na temat Attyli, któremu odmawia on geniuszu militarnego i dyplomatycznego. Zrehabilitowani zostali za to w tej książce cesarz...

Koronczarka | 2018-05-27
Przeczytana: 27 maja 2018

Hunowie ostro rozrabiali w Europie tylko przez sto lat. Byli rabusiami, nie uprawiali roli, w zasadzie nie trudnili się hodowlą, pasożytowali na Gotach, rabowali Cesarstwo Rzymskie, nic wielkiego nie wymyślili, niczego nie odkryli. A jednak oni i ich wódz Attyla rozpalają ciekawość i wyobraźnię. Powstają o nich książki i filmy. Są synonimem najbardziej barbarzyńskiego barbarzyństwa. Książka Thompsona relacjonuje te sto lat. Jest refleksją o początku i końcu państwa, które zajmowało w IV i V wieku ogromne połacie Europy. Jest relacją z panowania Attyli i trochę jego poprzedników, niesie ze sobą całe mnóstwo anegdot, opisów wydarzeń tak barwnych i egzotycznych, że rozumiemy dlaczego ta banda darmozjadów cieszy się do dziś taką popularnością. I na dodatek książka napisana jest w sposób tak porywający, że, mimo całej naukowej obudowy, czyta się ją z wypiekami na twarzy.

Wojciech Mika | 2018-01-28
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Bardzo dobre tłumaczenie książki. Autor w sposób przejrzysty i łatwy wyjaśnia problematykę pojawienia się plemienia Hunów w Europie oraz ich interakcje z Barbarzyńcami oraz Cesarstwem Rzymskim. Wykorzystane fragmenty kronik dodatkowo obrazują skalę problemu badań nad tymi koczownikami. Dodatkowy wpis prof. Piotra Kaczanowskiego oraz dr hab. Judyty Rodzińskiej - Nowak z Instytutu Archeologii UJ podejmuje próbę opisania zasięgu wpływów huńskich na tereny ziem polskich poprzez przytoczenie wyników badań archeologicznych. Pozycja warta polecenia dla wszystkich zainteresowanych okresem Wędrówek Ludów.

Tomasz P | 2018-01-05

Kawał dobrej roboty! - tak trzeba napisać, bo w końcu temat niełatwy, źródeł mało a wynik nadspodziewanie dobry. Co warto wspomnieć autor dochodzi do wielu ciekawych wniosków i spostrzeżeń, które nawet wytrawnego historyka nie pozostawią bez refleksji. Książka nie jest zogniskowana na osobie Attyli (choć i o nim sporo ciekawych informacji) co wyszło jej bardzo na dobre. Niezastąpiona lektura dla osób zainteresowanych zmierzchem Cesarstwa Zachodniorzymskiego oraz początkami państwowości europejskiej.

konto_usuniete | 2017-09-15

Rzadko się zdarza, żeby polskie wydawnictwo zrobiło coś dobrze, a w przypadku książki "Hunowie" zrobiło kapitalną robotę. Przekład, redakcja i korekta są wyśmienite!!!

E.A. Thompson był interesującym badaczem, który dał się w młodości uwieść komunizmowi, stąd też wynikają jego marksistowskie zapatrywania na proces dziejowy. Jednakże oddajmy cesarzowi co cesarskie. Historyk ten napisał jedną z najważniejszych prac poświęconych temu tajemniczemu ludowi, jakim byli Hunowie. Mimo upływu lat wciąż jest ona cytowana. Dowiemy się wiele o dziejach, społeczeństwie i tradycjach wojowników Attyli. Przejdziemy - prowadzeni za rękę przez Thompsona - od zamierzchłych początków aż po zmierzch huńskiej potęgi, która rozbita została przez koalicję zbuntowanych ludów germańskich w bitwie nad rzeką Nedao w 454 lub 455 roku.

Warto ją mieć na półce, a szata graficzna jest przecudna.

Jacek | 2015-09-17
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 17 września 2015

Cykl wydawniczy jest dość długi, a gdy chodzi o prace naukowe - nawet bardzo długi. A jeśli w dodatku wydaje się serię, to trzeba podpisywać umowy na wiele lat naprzód. I właśnie taki los spotkał "Hunów" brytyjskiego historyka Edwarda Thompsona. To ostatnia, wydana już przez Państwowy Instytut Wydawniczy w Likwidacji, pozycja ze znakomitej serii Rodowody Cywilizacji, zwanej też Ceramowską. Może nie wszystkie tytuły pozostają aktualne, może niektóre są zbyt popularne, ale seria cieszy się jednak bardzo dobrą opinią. Niestety, to ponoć już koniec. To ostatni tom przed definitywnym zamknięciem wydawnictwa. Czy to zbieg okoliczności, czy przemyślany krok, że dotyczy on wyjątkowych barbarzyńców, sławnych ze zniszczeń poczynionych w całej niemal Europie na przełomie średniowiecza i starożytności. Taki znak czasu widzę - tam barbarzyńcy, i tu barbarzyńcy, którzy z sobie tylko znanych powodów dążą do zlikwidowania zasłużonego wydawnictwa. Padło już wiele oficyn, inne przekształciły się w...