Hiszpania w czasach Wizygotów. 409-711

Visigothic Spain 409-711
Wizygoci, Hiszpania, Toledo
historia
Feanor

Książka porusza temat rzadko obecny w monografiach historycznych, a niezwykle ważny dla dziejów starożytnej i wczesnośredniowiecznej Europy – panowanie zachodniego odłamu Gotów na terenach Półwyspu Iberyjskiego i w zachodniej części kontynentu europejskiego. Autor wykorzystuje wieloletnie badania archeologiczne oraz źródłowe. Książka rzuca nowe światło na dzieje Wizygotów i utworzonego przez nich państwa. Autor stawia wiele pytań, na które stara się znaleźć odpowiedzi, formułuje także wiele nowatorskich tez obalających funkcjonujące dotychczas mity. Stara się nakreślić jak najwierniejszy obraz historii politycznej, społecznej, gospodarczej, religijnej i kulturalnej tego regionu i okresu.

Elevander | 2015-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Nie czuję się zbyt kompetentny w problematyce wizygockiej, czy wczesnośredniowiecznej w ogóle. Sięgnąłem po książkę Collinsa głównie po to, by wyrobić sobie jakąś opinię o Hiszpanii w latach 409-711. Czy cel swój osiągnąłem? Powiedziałbym, że mogło być lepiej.

Collins podzielił swoją książkę na dwie części. Pierwsza poświęcona jest historii politycznej, druga społeczeństwu i kulturze wizygockiej Hiszpanii. Najkrócej rzecz ujmując, pierwszą uznałbym za trochę chaotyczną, drugą natomiast za ujmującą problematykę z mojej perspektywy nie najciekawszą. Oczywiście rozumiem niedobór źródeł pisanych dla epoki wizygockiej, ale przy lekturze miałem wrażenie, że czytam tylko o wyliczance zmieniających się szybko królów i biskupów. Najciekawiej wypadł w moim odczuciu rozdział "Księgi i czytelnicy", w którym Autor przedstawił bardzo ciekawą kulturę Hiszpanii VI i VII w. Zabrakło mi właśnie należytego wyeksponowania tego wątku, kwestii długiego trwania późnego antyku na Półwyspie Iberyjskim....

aplut | 2014-09-03
Przeczytana: 2012 rok

"Hiszpania w czasach Wizygotów" była dla mnie inspiracją do napisania pracy magisterskiej. Na dzień dzisiejszy to najlepsza książka o Wizygotach, po polsku. Oczywiście ktoś mógłby powiedzieć, że "Goci..." J.Strzelczyka zawierają momentami więcej szczegółów, ale prof. Strzelczyk pisał swoje dzieło 30 lat temu. Informacje przez niego zawarte trochę się zdezaktualizowały. Z kolei Collins zawarł nowe spojrzenie na sprawy jednoznacznie interpretowane do tej pory. W tłumaczeniu "Hiszpanii..." było parę potknięć, ale sam po napisaniu magisterki wiem, że tłumaczenie samych imion na polski nie jest łatwe. Wariantów jest dużo, a nie ma w słowniku ustalonej jednej właściwej formy imienia.

Małgorzata | 2016-04-07

Niezła praca dotycząca wizygockiej Hiszpanii. Daje dobry przegląd aktualnego stanu wiedzy. Nie jest jednak wolna od błędów merytorycznych - m.in. Atanaryk (s. 20) władał królestwem Ostrogotów, Eutaryk (s. 39) w 507 poślubił Amalasuntę i zmarł w roku 519 (sic!). Jednak czyta się ją wyjątkowo dobrze. Godna polecenia.

Feanor | 2010-06-25
Przeczytana: październik 2009

Zwarte, krótkie i na temat. Do uzupełnienia książką Strzelczyka i Wolframa, o ile kogoś Goci Zachodni wciągną bardziej,

nauznyka | 2011-06-11
Na półkach: Przeczytane, Historyczne

Dobra i ciekawa książka. Polecam.

herion1660 | 2016-11-09
Suerte | 2016-02-19