Dzieje dawnego Izraela

Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The History of Ancient Israel
historyczna

Niniejsza książka to historia starożytnego Izraela od czasów najdawniejszych do zburzenia Jerozolimy i Świątyni w 70 roku n.e. Oryginalność spojrzenia autora polega na tym, że jako główne źródło informacji traktuje on Stary Testament, materiały archeologiczne zaś służą mu przede wszystkim do porównania danych zaczerpniętych z Biblii

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1991.

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl

"Dzieje dawnego Izraela" Michaela Granta to niezbyt obszerna, a ciekawa książka o starożytnych dziejach narodu wybranego aż do zburzenia Drugiej Świątyni przez Rzymian w roku 70. Można by tę monografię nazwać swego rodzaju komentarzem do Starego Testamentu, ponieważ w dużej Autor omawia zagadnienia w oparciu o jego księgi często konfrontując je ze źródłami archeologicznymi lub pisanymi o proweniencji bliskowschodniej lub klasycznej. Skupia się przede wszystkim na problematyce politycznej i religijnej, w mniejszym stopniu bierze sobie za temat społeczeństwo i gospodarkę. Praca zawiera też trochę informacji z dziedziny krytyki biblijnej i kultury izraelskiej, choć z racji jej bardzo silnego związku z kultem Boga można ją przyporządkować do kategorii religijnej. Grant ma lekkie pióro i jego książki (a trochę ich na język polski przetłumaczono) czyta się przyjemnie. Dotyczy to także "Dziejów dawnego Izraela". Jeśli miałbym wskazać jakiś minus, to jest to stosowanie w polskim...

Aztek_Anonim | 2016-07-29
Trithemius | 2016-07-28