Miłość w godzinie próby

Okładka książki Miłość w godzinie próby Daniela Krien
Okładka książki Miłość w godzinie próby
Daniela Krien Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
Die Liebe im Ernstfall
Sonia Draga
2022-04-27
2022-04-27
Dariusz Guzik

W "Miłości w godzinie próby" niemieckiej pisarki Danieli Krien poznajemy historię z perspektywy 5 kobiet. Każdy rozdział należy do jednej z nich.

✨ Paula zmaga się ze stratą dziecka
✨ Judith stara się znaleźć partnera przy pomocy portali randkowych
✨ Brida jest pisarką
✨ Malika uczy gry na skrzypcach
✨ Jorinde jest siostrą Maliki

Paula i Judith to przyjaciółki, Malika i Joridne to siostry, Malikę i Bridę łączy ten sam mężczyzna. 5 kobiet, których losy się przeplatają.

Kobiety zmagają się ze swoimi problemami - rozpad małżeństwa, zdrada, aborcja, śmierć dziecka, samotność. Na pewno niejedna osoba się z tą książką utożsami. Mi zabrakło emocji i większego zaangażowania w lekturę. I jak historia Pauli i Judith była dla mnie bardzo angażująca, tak potem ta książka się dla mnie rozmyła i stawała się coraz bardziej nużąca. Nie odradzam, ale też nie zachęcam.

✨ Paula zmaga się ze stratą dziecka
✨ Judith stara się znaleźć partnera przy pomocy portali randkowych
✨ Brida jest pisarką
✨ Malika uczy gry na skrzypcach
✨ Jorinde jest siostrą Maliki

Paula i Judith to przyjaciółki, Malika i...

Miłość. Poświęcenie. Posłuszeństwo. Trwanie przy nim, mimo strachu i niepewności. Lojalność. Bunt. Przekorność. Z takimi sytuacjami na co dzień miały styczność bohaterki najnowszej powieści Danieli Krien Miłość w godzinie próby. Były odważne i nieprzejednane, walczyły z wewnętrznym głosem, który często podpowiadał, aby wyzwoliły się z tego marazmu i nijakości. Czy były na tyle odważne, aby podjąć taką decyzję? Czy wolały trwać przy nim, bo były dzieci, bo co rodzice powiedzą, a bo tak trzeba …
Miłość w godzinie próby to historia pięciu kobiet, których drogi w pewnym momencie życia się przecięły. Paula, Judith, Brida, Malika i Jorinde. Znały się. Były przyjaciółkami, siostrami, rywalkami, kochankami tego samego mężczyzny. Wychowywały się w Niemczech, gdzie czasy przemian, upadek muru berlińskiego nie były im obce. Zmiany następowały nie tylko w ich kraju, ale również w życiu osobistym i rodzinnym. Każda z nich w swoim życiu musiała dokonać określonego wyboru. Nie zawsze był to wybór mający źródło w głębi serca, ale wynikał z określonych okoliczności, bycia w określonych relacjach. Były matkami, chociaż często to macierzyństwo nie było spełnieniem ich marzeń. Niektóre z nich świadomie z tego przywileju rezygnowały, popełniając czasami najważniejszy błąd w swoim życiu. Ale to był ich wybór. Czy prawidłowy i do zrozumienia dla nas? Nie chcę być krytykiem ich zachowania. Może mi się ono nie podobać, ale nie będąc w określonej sytuacji, nie mogę się w sposób obiektywny do tego odnieść.
Mnie ta opowieść bardzo poruszyła. Bardzo się wczułam w sytuację każdej z bohaterek, byłam przy każdej, szczególnie w tych traumatycznych chwilach. Gdy były samotne i wyobcowane, gdy mąż czy partner żył obok i ignorował tę drugą ukochaną osobę. Często te kobiety zostały pozbawione złudzeń, szukały swojej drogi życiowej, szczęścia i poczucia bycia kochaną i potrzebną. Rzucały się w wir pracy, ale oddalić od siebie złe myśli, aby nie żyć złudzeniami i oczekiwaniami. Nawiązywały przelotne romanse, aby poczuć się wartościowymi kobietami, jeszcze pożądanymi przez mężczyzn.
Miłość w godzinie próby to intymna spowiedź bohaterek, skromna i surowa w przekazie. Ale taka właśnie powinna być. Prawdziwa głębia jest zawarta między słowami, między przeżyciami i kruchymi chwilami, których nie brakuje w życiu każdej z nich. Należy wnikliwie wczytać się w słowa, pozwolić, aby na dłużej w nas zagościły. I oczywiście przemyśleć je. One są bardzo istotne i skłaniają do głębokich refleksji, do zajrzenia w głąb siebie. Do zadania sobie pytania, jakie jest moje życie, czy powinnam coś w nim zmienić?
Polecam, obowiązkowa lektura dla każdej kobiety. Nie tylko dla tej, która stoi na krawędzi i nie wie, w którą ma wyruszyć stronę. Ale też dla tej, która jest spełniona i szczęśliwa, aby zastanowiła się i udzieliła odpowiedzi na pytanie „ co to jest miłość”, „ czy naprawdę jestem szczęśliwa”?

Wchodnie Niemcy, pełne dziwnych historii, zakazów, nakazów oraz pięć kobiet, które w tym świecie pełnym niesprawiedliwości muszą radzić sobie, nie tylko z przeciwnościami, które stawia kraj ale również ze swoimi słabościami oraz nieszczęśliwymi darami od losu. Muszą zmierzyć się nie tylko ze zdradą, trudami macierzyństwa ale także śmiercią dziecka. Myślę, że w tej książce każda z nas może znaleźć odrobinę siebie. Pięć bardzo ciekawych historii, które z pewnością warto poznać.

Książka składa się z pięciu opowiadań, każde jest o innej kobiecie żyjącej we wschodnich Niemczech i każda z kobiet jest ze sobą w jakiś sposób powiązana. Bohaterki książki przeżywają min. śmierć dziecka, zdradę partnera, trudy macierzyństwa, które nie dla każdej kobiety jest spełnieniem marzeń. Czasem potrafi być wręcz ciężarem i przeszkodą do samorozwoju.
Każda z kobiet jest inna, każda ma inne problemy i potrzeby. I każda z nich ma swoje racje. Każda również potrafi żyć pełnią życia nie zapominając o sobie i o tym, czego w życiu naprawdę pragnie.
Autorce doskonale udało się wejść w psychikę bohaterek i nakreślić ich emocje.
W tych historiach, niektóre z nas na pewno odnajdą cząstkę swojego życia, swoje życiowe problemy i rozterki oraz towarzyszące temu emocje, a niekiedy i podjęcie trudnych wyborów.
Opowiadania są napisane oszczędnym i surowym językiem, a mimo wszystko dzięki temu łatwiej było mi się wczuć w emocje bohaterek. Rozległe i nudne opisy zniszczyłyby tylko cały klimat tej książki. Tak miało być i dzięki temu pochłonęłam tę pozycję w dwa wieczory.
Polecam, bo książka nie jest banalna i skłania do myślenia.

Każda z kobiet...

To książka w której poznajemy historię pięciu kobiet, które nawet w obliczu przeciwności losu nie rezygnują z siebie i nie dają za wygraną. Poznajemy losy Pauli, Judith, Bridy, Maliki i Jorinde, ich życiowe ścieżki, wybory i okoliczności w których kobiety się poznały. To książka która porusza i którą oczywiście polecam.

• Moja biblioteczka
  • Samodzielne
  • Czytnik
  • 🏠 Posiadam 🏠

Dodaj cytat z książki Miłość w godzinie próby