Biała mapa

Okładka książki Biała mapa Cecilie Enger
Okładka książki Biała mapa
Cecilie Enger Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Arcydzieła literatury norweskiej literatura piękna
Arcydzieła literatury norweskiej
Det hvite kartet
Smak Słowa
2022-03-16
2022-03-16
2021-01-01
9788366420779
Karolina Drozdowska

Przepiękna opowieść o kobietach, które marząc o czymś innym, niż małżeństwo, chmara dzieci i wczesna śmierć, decydują się na życie razem i prowadzenie biznesu.
A że są w tym świetne, to rozbudowują go i przekraczają kolejne granice.

Zarazem opowieść o miłości, która musiała pozostać ukryta, partnerstwie, które czasem wymagało ustępstw lub zachwytu partnerką, i społeczeństwie, które widząc postęp i przekraczanie pewnych niepisanych zasad, stwierdzało, że może czas na zmianę prawa, a nie palenie czarownic i grzmoty z ambony.

Rewelacyjna opowieść o Norwegii końca XIX i I połowie XX wieku, tak odmienna od literatury polskiej tego okresu. Trochę mi przywodziła na myśl "Buddenbrooków" Manna, ale bez ich dramatów, za to z rewelacyjnie nakreśloną postacią Berthy.

Jestem pod ogromnym wrażeniem języka i sposobu narracji autorki.
Zdecydowanie bardzo polecam!

A że są w tym świetne, to rozbudowują go i przekraczają kolejne granice.

Jest dosłownie tak jak w opisie wydawcy. Fascynująca i bolesna droga jaką Bertha Torgersen i Hanna Brummenæs przeszły od momentu gdy poznały się jako dziewczęta do chwili gdy stały się pierwszymi kobietami armatorkami. Jednak były pionierkami nie tylko w dziedzinie przedsiębiorczości, ale również równouprawnienia i stylu życia. W bezwzględnym męskim świecie górniczej norweskiej osady dwie żyjące razem kobiety, noszące męskie stroje i rezygnujące z przypisanych dotąd kobietom ról zajmujących się domem żon i matek, zależnych całkowicie od mężczyzn, wykazały się odwagą wyboru własnej drogi. Odwagi wyjątkowej w rzeczywistości końca XIX wieku. Bo choć ukrywały swoje życie prywatne, to żyły zdecydowanie pod prąd. Wiodącym tematem jest obraz życia wewnętrznego Berthy, i to jej intymny portret nadaje ton powieści. Bardzo mi się podobał subtelny i harmonijny styl autorki, wrażliwość na szczegóły i piękno opisów codzienności. Poruszająca powieść-biografia wydobywająca na światło dzienne ważnych a nieznanych kobiet. Z tych, które zostaną ze mną na zawsze.

Wciągająca książka herstoryczna z Norwegią końca XIX wieku i I połowy XX wieku. Nie jest to romans, ale wątek miłości między niehetero kobietami/osobami jest poprowadzony z wyczuciem. Polecam!

Małe miasteczko Haugesund, koniec XIX wieku. Dziesięcioletnia Bertha pochodzi z wielodzietnej rodziny. Jej macocha ma mnóstwo obowiązków, więc dziewczynka musi jej pomagać, ale zawsze znajduje czas, by pobiec nad morze. Marzy o ucieczce, o dalekich morskich wyprawach, o życiu ciekawszym niż w Haugesund. Wie, że to tylko marzenia. Przecież macocha i ojciec wciąż jej powtarzają, że miejsce każdej kobiety jest przy mężu. Bertha jest bystra - widzi, że niezamężne kobiety są traktowane, jakby były wybrakowane, że każde odstępstwo od normy ściąga na nie pogardę i krytykę. Ale przyjaźń z Hanną odmieni jej spojrzenie na możliwości własnej płci. Obie staną się prekursorkami tam, gdzie do tej pory rządzili mężczyźni. Otworzą i poprowadzą wspólnie pierwszy dom armatorski, którego istnieniu kres położy dopiero II wojna światowa...

(cd recenzji na fb)

Świetna powieść o czymś..... O przecieraniu szlaków, o życiu pod prąd, o realizowaniu marzeń, o pięknej miłości. Wszystko to oparte na faktach z życia dwóch silnych kobiet żyjących jak chcą w niesprzyjających czasach. Książka dająca nadzieje, potwierdzająca tezę, że można osiągnąć wiele żyjąc w zgodzie ze sobą.

Czy słyszeliście kiedykolwiek o dwóch kobietach: Berthcie Torgersen i Hannie Brummenæs? Jeśli nie, to nie jesteście sami, też nie miałam pojęcia, że takie kobiety kiedykolwiek istniały. Nie mówiło się o nich w szkołach, nie spotkałam się z nimi też w żadnej powieści. A jednak te dwie bohaterki żyły naprawdę, mało tego, były pionierkami! Jako pierwsze kobiety w Norwegii zostały armatorkami! Miały odwagę marzyć, kochać i te marzenia realizować! W powieści Cecilie Enger „Biała mapa” możemy zapoznać się z ich historią i już na samym początku mogę Wam napisać, że ta książka po prostu zachwyca.

Wszystko zacznie się w małym miasteczku Haugesund. Tam, jako półsierota przyjdzie na świat Bertha i to śledząc wydarzenia z jej życia poznamy także Hannę. Mała Bertha, była dzieckiem dorastającym w wielodzietnej rodzinie, wychowywana przez macochę, która była ciągle zmęczona opieką nad przyrodnim rodzeństwem i nie miała czasu ani czułości dla dziewczynki,. Bohaterka miała od małego wpajane, że miejsce kobiety jest przy mężu. Wyjście za mąż i urodzenie mu dzieci – taki plan miała zrealizować każda kobieta, bo co niby miałaby robić w środowisku górniczym i zdominowanym przez mężczyzn pod koniec XIX wieku. Światopogląd Berthy zmienia się w momencie poznania Hanny. Ta nosząca męski płaszcz marynarski ma w sobie tajemnicę i coś takiego, co przyciąga i każe nieustannie o sobie myśleć. Kobiety bardzo szybko zauważyły, że mają podobne marzenia – związane ze sklepem z sukniami i akcesoriami. Gdyby te marzenia jednak wcielić i pójść jeszcze dalej – poprowadzić taki sklep? I Bertha i Hanna nie bały się ciężkiej pracy i dążyły do tego, by zmieniać rzeczywistość. Swoją postawą udowodniały, że nie ma nic gorszącego w noszeniu męskiego płaszcza, a kobiety nie są wcale gorsze od mężczyzn. Między bohaterkami zacznie rodzić się też uczucie, autorka bardzo delikatnie o tym jednak wspomina. Jednak przez wiele lat kobiety musiały trzymać swą miłość w tajemnicy. W pewnym momencie pada stwierdzenie, że kobieta niezamężna jest „trzecią płcią”, pozostaje wciąż aktualne pytanie – czy to naprawdę coś złego? Jak to się stało, że marzenie o prowadzeniu sklepu zostało zastąpione marzeniem o własnym wielkim statku? Mogę zdradzić, że bohaterki miały aż dwa żaglowce! Warto też przeczytać, bo to wyjątkowa historia!

Cecilia Enger opowiada o dwóch pionierkach w fantastyczny sposób. Książka nie ma co prawda szybkiego tempa, lecz to nawet i lepiej! Piękny język i ciekawa fabuła sprawiają, że nie zauważa się upływu czasu, książka tak wciąga! Przed rozpoczęciem lektury zastanawiał mnie sam tytuł, co może znaczyć? „Biała mapa” to przede wszystkim walka o marzenia, pokazaniu mężczyznom, że kobiety też potrafią, a ich głos jest również istotny. Bardzo się cieszę, że mogłam poznać historię tych dwóch kobiet!

recenzja przedpremierowa, także na www.czytaska.pl

Gdy otrzymałam od Wydawnictwa Smak Słowa przesyłkę z tą książką, nie wiedziałam czego się spodziewać. Zaczęłam czytać i przepadłam.

„Biała mapa” w spokojnym i łagodnym tempie odsłania przed czytelnikiem nieprawdopodobną historię.
O Bercie Torgersen, półsierocie z wielodzietnej rodziny, która marzyła, oraz o Hannie Brummenæs, kobiecie, która realizowała marzenia, obie żyły w norweskiej prowincjonalnej osadzie górniczej, pod koniec dziewiętnastego wieku.
O ich odkrywaniu siebie, wzajemnej fascynacji i nieśmiałej miłości. O przełamywaniu zakorzenionych uprzedzeń, o powolnym pięciu się po drabinie sukcesu poprzez ciężką pracę. O zdobywaniu ludzkiego szacunku i lęku jego utraty.
O dylematach życia w małej wiosce, w czasie jej rozkwitu, a potem powolnego schyłku. Przeprowadzkach, zmianach, rozwoju, rozbudowie własnego biznesu, osiąganiu kolejnych celów. O świadomej rezygnacji z tradycyjnych „kobiecych” ról i życiu w nieustającym ich cieniu.

„Dla kobiet mapa była zupełnie biała, bez żadnych latarni morskich, których światłem można by się kierować.” (s. 189)

Zatem o przecieraniu szlaków i wypełnianiu białych plam na mapach!
O tym, czy wypada chodzić w męskim płaszczu, a może należy zachwycać się sukniami z jedwabiu. O tym czy można zostać matką, nie będąc nią? O nieustającej odwadze Hanny i ostrożnej zachowawczości Berty. I ich cichym, niewidocznym związku, wzajemnym wsparciu i miłości.

Fantastyczna historia, opowiedziana w piękny, klimatyczny sposób. Zarówno wyspa Karmoy, okoliczne wody i mniejsze wysepki, jak i rosnące miasteczko Haugesund opisane są niezwykle realistycznie, tak samo osada górnicza, gorączka miedzi, potem rozwój transportu morskiego. Coraz szybsze zmiany zachodzące w ludziach, społecznościach, miejscach, przemyśle i handlu.

To historia niezwykła, akcja nie pędzi, bohaterki nie szaleją, ale opowieść wciąga. Emocje przedstawione są w przejmujący, ale jednocześnie łagodny sposób. Jak cicha saga snuta w zapadającym zmierzchu.
Nie sposób odłożyć.
I nie sposób zapomnieć.

Ja jestem ciekawa ile takich pionierek w różnych obszarach życia i różnych krańcach świata zanika w odmętach historii. Ile kobiet, które były pierwsze, nigdy nie zostało upamiętnione w powszechnej świadomości, a raczej zostało upchnięte w zakamarkach ludzkiej niepamięci. Bo to kobiety.

Nie przeoczcie tej pięknej opowieści, sięgnijcie po praktycznie nieznaną historię Berty i Hanny.

recenzja przedpremierowa, także na www.czytaska.pl

Książkę czytało się dosyć szybko, jednak nie była dla mnie specjalnie urzekająca. Historia raczej dobrze opowiedziana, ale nie najciekawsza.

Bardzo oszczędna w stylu, ale ładna opowieść pisana na faktach: o życiu pierwszych w Norwegii armatorek, które kupiły swój pierwszy statek jeszcze zanim kobiety w ich kraju wywalczyły prawa wyborcze.

• Literatura skandynawska
  • Powieść