Córki stolicy

Okładka książki Córki stolicy Jagna Rolska
Okładka książki Córki stolicy
Jagna Rolska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Czas niepokoju (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Czas niepokoju (tom 1)
Prószyński i S-ka
2022-05-10
2022-05-10

Książka mówi o życiu Warszawiaków przed wojną lata 1935 -1936, ludzie byli podzieleni podobnie jak teraz,częśc za endecja częśc za komunistami a łączyla ich nienawiść do Żydów,podobnie jak teraz,z tym że tych Żydów obecnie zdecydować jest mniej ale teraz nienawidzimy wszelkiej rasy uchodźców a już najbardziej z krajów muzułmańskich bo Polska to kraj dla Polaków szkoda tylko , że gdy Polacy szukali lepszego życia to Polaków cały świat musiał tolerować,Polska to taki zaściankowy naród Europy który niby chodzi do kościoła a przykazań bożych nie przestrzega,polecam każdemu a zwłaszcza Warszawiakom,warto wrócić do ulic warszawskich w latach trzydziestych

Pełna emocji i napisana bardzo żywym językiem historia młodych mieszkańców Warszawy z czasów międzywojnia.
Migawki z życia najbogatszych przeplatane obrazkami z biedniejszych i mniej bezpiecznych dzielnic stołecznego miasta. Poza elegancją i wysoką kulturą jest też kołtuneria i niesprawiedliwość w różnym wydaniu. A w tle narastająca mowa nienawiści, którą czasem słychać też współcześnie. Jakbyśmy zupełnie nie wyciągali wniosków z bolesnej historii.
Czemu nie uczymy się na błędach?

Warszawa, dwudziestolecie. Za długa. Za mało warszawskiego kolorytu i klimatu. Niezbyt malowniczy język. To minusy. Plusy - sympatyczna fabuła, świetna lektorka.
Podsumowując - książka niewiele wnosi w życie, ale jako rozrywka do niezbyt długiego zapamiętania - może być.

Jedno miasto, różne oblicza. To pierwszy tom trylogii - Czas niepokoju, w którym autorka zabiera nas do Warszawy lat 1935-1937. Książka wciąga od pierwszych stron. Poznajemy losy Stasi, Basi, Janka, Poldka Heleny, Konrada i Michała. Ci młodzi ludzie żyjący w wolnej Polsce wywodzą się z rodzin o różnym statusie finansowym. Z każdej strony są bombardowani też politycznymi doniesieniami ze świata, a w nim gotuje się jak w tyglu. To też czas, gdy Żydzi stali się wrogami narodu Polskiego, a odmienność zaczęła napawać lękiem.
Bohaterowie chcą z całych sił walczyć o siebie i swoje uczucia, pomimo tragicznych wydarzeń niesprawiedliwości i nierówności. Warszawa to jedno miasto, a znajdziemy w nim beznadziejnie biedny Czerniaków, bogate domy na Mokotowie i pola, na których opodal wypasają się krowy. Jestem pod wrażeniem. Powieść ta dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych. O losach wyżej wspomnianych dowiadujemy się w momencie, kiedy współczesna Julka na prace zaliczeniową miała odtworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny. Ogromnie zainteresowana pewnym listem zdołała tymczasem odkryć rodzinne tajemnice. Z pewnością i z przyjemnością sięgnę też po kolejne części sagi tj. Dzieci Fortuny i Synowie Wojny, a tą książkę gorąco polecam.

Po książkę sięgnęłam, bo… dawno leżała na półce, a postanowiłam w każdym miesiącu czytać chociaż dwie książki, które już długo czekają na swoją kolej. Zanurzyłam się w przedwojennej Warszawie. Te uliczki, ten klimat, te Nalewki, Czerniaków, Powiśle…

Młodzi bohaterowie pochodzą z różnych warstw społecznych, a jednak ich losy się splatają w trakcie tragicznych wydarzeń. Początkowo historia toczyła się tak leniwie i sennie, że wcale mnie nie wciągnęła. Ale w pewnym momencie autorka przyspieszyła narrację – i już nie mogłam się doczekać, jaka przyszłość czeka Poldka i Helenę. A ich losy odkrywamy razem z Julią w czasach współczesnych. Bardzo ich polubiłam.

„I to jest właśnie kwintesencja naszego polskiego spojrzenia na świat. Pan zapewnia, że mu to nie przeszkadza, jakby domyślnie innym miało przeszkadzać! Tak jakby z tym, że ktoś ma żydowskie pochodzenie, trzeba się było pogodzić.”

To piękna opowieść o tym, że każda decyzja może spowodować lawinę wydarzeń i wpłynąć na całe nasze życie. Jestem pewna, że sięgnę po kolejne części – jestem niezwykle ciekawa, jak Helenie i Poldkowi uda się być razem. (A chyba muszą być razem, skoro będą mieli taką prawnuczkę jak Julia?).

"Córki stolicy" Jagny Rolskiej to pierwszy tom trylogii ""Czas niepokoju". Autorka zdecydowała się prowadzić narrację książki dwutorowo, ale wątek współczesny, moim zdaniem jest tak naprawdę pretekstem do opowiedzenia o Warszawie w 1935 roku i losów czwórki bohaterów. Historii o tym, jak żyło się w Warszawie przed wojną, jakie panowały wówczas obyczaje i z czym musiała się mierzyć ówczesna młodzież. Kiedy Poldek poznaje Helenę jego życie ulegnie dużej zmianie. Poldek i Jan są synami właściciela wytwórni rękawiczek. Ich życie zostało ściśle zaplanowane przez ojca. Ojciec jest bardzo apodyktyczny. Postanawia zaaranżować małżeństwo syna z córką znajomego, a Jankowi nakazuje zostać księdzem. Basia i Stasia są siostrami i pracują u właściciela wytwórni rękawiczek. Helena jest córką katolika i żydówki. Jak potoczą się losy naszych bohaterów? Czy zawalczą o swoje szczęście? Czy Basia i Stasia wyrwą się z patologicznego środowiska? Jaka tragedia nich spadnie ? Wciągająca akcja, poruszające wydarzenia, cały przekrój emocji sprawia, że nie będziecie mogli się oderwać od czytania. To piękna historia przybliżająca trudy życia w przedwojennej Warszawie. To piękna opowieść o tym, że każda nasza decyzja pociąga za sobą lawinę wydarzeń. To w końcu książka dająca nadzieję i pokazująca, że warto zawalczyć o siebie. Książka mi się podoała.Polecam.

Bardzo przyjemna książka. Ciekawie splecione losy bohaterów! Kończy się tak, że musisz chwycić po kolejną część!!!!

Warszawa, rok 1935. Czasy, gdy młodzi ludzie, żyjący w wolnej Polsce są bombardowani z każdych stron politycznymi doniesieniami ze świata. Jest Helena, córka antykwariusza, młoda pełna zapału dziewczyna, która nie kryje swoich żydowskich korzeni. Poznajemy również braci Malinowskich, Poldek, starszy z nich, marzy o karierze aktorskiej, jednak jego ojciec ma dla niego inne plany. Ma przejąć rodzinną firmę, w której bardziej odnajduje jego młodszy brat Janek. Jest też Basia młoda szwaczka, której życie nie oszczędza. Żyjąca w skrajnej biedzie ma cały czas pod górę. Ścieżki naszych bohaterów w pewnym momencie się przetną. Ciekawa jestem jak dalej potoczą się ich losy, bo nieuchronnie zbliża się jedna, wielka zawierucha. Polecam, ten spacer po Warszawie.

OPINIA DOTYCZY CAŁEJ TRYLOGII
Sięgnęłam po trylogię „Czas niepokoju” zachęcona recenzją znajomej.
I przepadłam! Było to moje pierwsze spotkanie z prozą Jagny Rolskiej – bardzo udane i zachęcające do poznania jej innych książek.

Wszystkie trzy części („Córki stolicy”, „Dzieci fortuny”, „Synowie wojny”) pochłonęłam jednym tchem.
Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych.
Współcześnie dwoje młodych ludzi niezależnie od siebie szuka informacji o swoich przodkach. Przypadek sprawia, że ich badania odnajdują wspólną drogę, która okazuje się długa i niełatwa.

Zasadnicza akcja rozgrywa się przede wszystkim w Warszawie w latach 1937 – 1946.
Poznajemy kilka rodzin mieszkających w różnych dzielnicach stolicy i wiodących różne życie. Starsi i młodsi, bogaci i biedni, wykształceni i półanalfabeci, Polacy i Żydzi, znani i anonimowi…

Ich losy splatają się już przed wybuchem II wojny światowej. Potem towarzyszymy bohaterom podczas okupacji, powstania w getcie i Powstania Warszawskiego; jesteśmy z niektórymi z nich w obozie w Pruszkowie i w zrównanej z ziemią powojennej stolicy.

Autorce udało się ciekawie i przekonująco pokazać codzienność ludzi, którzy się kochają i nienawidzą (czasem jednocześnie),boją się i potrafią pokonać strach, szukają swojej drogi, zmieniają poglądy, są zdolni do poświęceń, dojrzewają do podejmowania decyzji, które nieraz decydują o przyszłości ich bliskich…

Dużo w tej trylogii emocji, które szybko udzielają się odbiory. I – co ważne – nie jest to jakieś wojenne romansidło, jakich ostatnio wiele ukazuje się na naszym rynku wydawniczym.
Wszystkie trzy części doskonale odmalowują życie w Warszawie sprzed dekad. Jagna Rolska świetnie opisuje i zamożne dzielnice, i miejsca, w których żyje biedota; odwiedzamy Wolę i jej słynny Karcelak, Pragę, Czerniaków, Nowy Świat, Żoliborz…

Wielki plus dla autorki za tę plastyczną topografię miasta.
Zaletą są też kreacje bohaterów (dobrych, złych i niejednoznacznych) oraz przedstawienie relacji między nimi.
Całość napisana jest dynamicznie, z dbałością o szczegóły i poprawną polszczyznę.

Polecam z czystym sumieniem.
(Trzeci tom wieńczy słowo „KONIEC”, ale mam nadzieję, że jednak powstanie kontynuacja)

OPINIA DOTYCZY CAŁEJ TRYLOGII
Sięgnęłam po trylogię „Czas niepokoju” zachęcona recenzją znajomej.

Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach...

Dobrze wrócić do Warszawy choćby na chwilę, i choćby tylko w myślach. <3

56/77/2023

Dobrze wrócić do Warszawy choćby na chwilę, i choćby tylko w myślach. <3

56/77/2023

• Ebooki
  • Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Córki stolicy