Skrawki nadziei

Okładka książki Skrawki nadziei Maria Paszyńska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Skrawki nadziei
Maria Paszyńska Wydawnictwo: Książnica Cykl: Cuda codzienności (tom 2) literatura piękna
Cuda codzienności (tom 2)
Książnica
2022-03-23
2022-03-23
9788327161949

Wyróżniona opinia i

Skrawki nadziei

przeczytanych książek 794 napisanych opinii 792

Warszawa w dwudziestoleciu.
Piękna, piękna! Dodająca otuchy. Pokazująca siłę miłości w rodzinie. Mam nadzieję, że będzie kontynuacja.

Warszawa w dwudziestoleciu.

„ Choć mamy dwudziesty wiek, telefony, samoloty, wciąż dajemy się plątać gmatwaninie średniowiecznych konwenansów.” (str.171)

Jest to druga część sagi o historii rodziny Ciszaków, która była wspaniałą rodziną, kochającą się, wspierającą się w trudnych chwilach. Były w ich życiu radości i smutki. Dzieci dorosły a z nimi pojawiły się nowe problemy. Każda z sióstr była inna. Najstarsza uległa i pokorna. Średnia nowatorska i porywcza. Ciężko pracowała by zdobyć pieniądze na studia. Była ambitna i pragnęła swoje życie związać z medycyną. Tym bardziej, że w tych czasach studiujące kobiety były rzadkością i solą w oku mężczyzn.

Najmłodsza z sióstr była od urodzenia chorowita i wrażliwa na piękno, którego wszędzie szukała. Wyszła za mąż z miłości za przedstawiciela z wyższych sfer i miała problemy z teściową, która jej nie akceptowała. Z jej strony spotykały ją liczne przykrości i afronty. Teściowa wstydząc się rodziny synowej ograniczała jej kontakty z nimi. Dla dziewczyny nie było to łatwe. Nie tak wyobrażała sobie życie małżeńskie. A później dotyka ją ogromne nieszczęście.

Syn państwa Ciszaków wrócił z wojny okaleczony na duszy i na długo zamknął się w swoim świecie. Po latach życia we własnym kokonie, wrócił wreszcie do świata żywych, lecz po okresie zastoju nie bardzo wiedział co robić ze swoim życiem. Nie potrafił zmierzyć się ze swoimi wspomnieniami z przeszłości. Na jego drodze staje dawna miłość dla której poświęcił wszystko. Za radą przyjaciela wstępuje do wojsk lotniczych i tam się odnajduje.

Rodzeństwu nie zawsze układało się w życiu po ich myśli. Pragnęli spełnić swoje marzenia i po części im się to udało. Musieli podejmował trudne decyzje, by wyjść z opresji i realizować swoje pragnienia. Często dopadały ich wątpliwości czy rozwiązania jakie przyjęli są słuszne i dadzą im szczęście.

Przeżyli kolejną wojnę po napadzie Sowietów. Wszystkie kobiety z rodziny miały swój wkład w działaniach wojennych. Cud nad Wisłą jednak się wydarzył.
Warszawa zmieniła się w europejską metropolię, co bardzo cieszyło seniora rodziny, który z uwagą śledził wszystkie zmiany.
W roku 1938 zaczęła się nagonka na Żydów na uczelniach. Oddzielano ich od reszty studentów, obrażano i w końcu relegowano z uczelni, zarówno studentów jak i uczących w nich profesorów.

Akcja powieści toczy się w latach 1920-1938 na tle ważnych wydarzeń w stolicy i kraju, a także w Europie. Z uwagą śledzimy losy rodziny. Rodzinne tajemnice wychodzą na jaw ukazując prawdę skrywaną przez lata.
W końcu każdy z rodziny Ciszaków ułożył sobie życie. Nie było ono usłane różami lecz wzajemna miłość trzymała ich przy życiu. Wzajemna troska pozwoliła rozwiązać wiele trudnych sytuacji.
„ Nikt nie jest gotowy, by przeżyć dobrze życie, ale robimy, co możemy.” (str.331)

Dobra książka. Polecam

Dobra książka. Polecam

Piękna ciepła opowieść o marzeniach, a właściwie ich spełnianiu, rodzinie, codzienności, przywiązaniu i miłości. Książka, którą można się ogrzać w jesienny wieczór.

Cudowna kontynuacja losów rodziny Ciszaków. Miłość, wsparcie, troska o najbliższych. Obraz przezwyciężenia wielu trudności, kiedy ma się wokół bliskich. Cieszę się, że autorka zdecydowała się kontynuować ich losy i mam nadzieję, że w tym momencie je zakończy, pozostawiając czytelników z nadzieją, że wszystko będzie dobrze, mimo zbliżającej się kolejnej wojny.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wspaniała. Otulająca. Dawno nic tak dobrze mi się nie czytało...

Wspaniała. Otulająca. Dawno nic tak dobrze mi się nie czytało...

Zapierająca dech powieść z historią w tle osadzona w okresie międzywojennym w latach 1920 – do wiosny 1938 roku. Poszczególne rozdziały rozpoczynają się kolejnymi wiosnami – porą roku, kiedy wszystko w przyrodzie rozkwita, również uczucia bohaterów przepełnione są nadzieją, że wśród burzliwych losów odnajdą chwile radości i szczęścia.
W pierwszym tomie Cudów Codzienności autorka skupiła się na losach rodziny Ciszaków, w szczególności syna Macieja i realizacji jego marzeń o Warszawie.
Drugi tom to kontynuacja losów rodziny Ciszaków pochodzących z maleńkiej lubelskiej wsi, w szczególności dzieci Macieja i Staszki – Bogny, Nawojki, Amelki i Michała, którzy osiedlili się w Warszawie.
Wielkie wydarzenia historyczne tego okresu, wojna bolszewicka, krwawe starcia, prześladowania Żydów przeplatają się z losami bohaterów powieści. Jednak zawsze mimo przeciwnościom losu ich drogi zmierzają do stróżówki warszawskiej kamienicy.
Przepiękna nastrojowa powieść, barwna z szeroko rozbudowanym tłem obyczajowym okresu międzywojennego. Nie brak w niej również głęboko skrywanych sekretów rodzinnych.

W pierwszym tomie Cudów...

Saga rodziny Ciszaków to historia, która trwale zapisała się w mojej duszy. Zaczarowała, przeniosła na lubelską wieś i do międzywojennej Warszawy. Po prostu magia! Dziękuję pani Mario :)

Przepiękna przygoda z rodziną Ciszaków. Bardzo przyjemna, oczywiście wsiąknęłam w losy bohaterów. Aż żal mi, że nie ma kolejnej części. Przysiadając do tej lektury, trochę miałam odczucie, że nie bardzo mam ochotę na tego typu książkę, ale pomyliłam się.

Nie sądziłam, że druga część będzie jeszcze lepsza, a jednak. Pod koniec baaardzo smutna, wyciskająca łzy z oczu.
Losy dzieci głównych bohaterów z 1.części, tj. Michała, Bogny, Nawoi oraz Amelki - pokręcone, nieprzewidywalne, nie zawsze radosne. Każdego z nich dopada jakieś nieszczęście, jakiś problem nierozwiązywalny.
Może dobrze, że tu się mini saga konczy,bo II. wojna światowa na pewno nie zostawiłaby ich w lepszej kondycji.

Na marginesie, Człowiek zapomina, że kiedyś I. wojnę światową nazywano Wielką....

Polecam.

Może dobrze, że tu się mini saga konczy,bo II. wojna...