Diego i Frida

Wydawnictwo: W.A.B.
Diego et Frida
Frida Kahlo
Paya

Kiedy Frida oznajmiła rodzinie, że ma zamiar poślubić Diega Riverę, ojciec skwitował to cierpkim komentarzem: „To będzie ślub słonia z gołębicą”. Otoczenie przyjęło sceptycznie zapowiedź ślubu. Ona – dziewczyna z temperamentem, lecz słabego zdrowia. On – sława meksykańskich muralistów, dwa razy od niej starszy i ważący trzy razy więcej, a na dodatek mający reputację „ogra” i uwodziciela, komunista i ateista, który miał śmiałość malować na chwałę Indian freski nawołujące robotników do chwycenia w dłonie maczet i strzelb, żeby obalić diabelską trójcę Meksyku – księdza, burżuja i urzędnika wymiaru sprawiedliwości.

Książka opowiada historię niesamowitego związku. Historię ich spotkania, bogatą przeszłość Diega, trudne doświadczenie cierpienia i samotności Fridy. Ich wspólną wiarę w rewolucję, ich spotkania z Trockim i Bretonem, amerykańskie przygody i przedziwną fascynację Henrym Fordem. A także ich wkład w odnowę sztuki.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Muminka | 2014-02-06
Na półkach: Przeczytane, WYZWANIE 2014, 2014
Przeczytana: 05 lutego 2014

Noblista wziął się za napisanie wspólnej biografii dwojga najbardziej niekonwencjonalnych i radykalnych artystów XX wieku. Muszę przyznać, że obawiałam się jak sobie z tą materią da radę. Co innego eseje czy mikropowieści, a co innego praca badacza i żmudne zbieranie i filtrowanie informacji.
Moim zdaniem jednak odniósł sukces. Co prawda zgadzam się z innymi czytelnikami, że pewne informacje powtarza kilkakrotnie i pewne motywy ciągle się w książce przewijają, ale biografia jest przystępnie napisana, stara się oddać charakter łączącej ich relacji. Wiadomo, że można zarzucić zbytnie skoncentrowanie się autora na kwestiach politycznych, ale postrzegam działalność Diego właśnie jako całościowy manifest polityczny i bez zrozumienia jego ideologii nie sposób zrozumieć jego sztukę. Zresztą wybrałam tę właśnie biografię by poznać szczegóły nieudanej wyprawy do ZSRR, czy kulisy wyrzucenia Rivery z Meksykańskiej Partii komunistycznej, której się przecież zasłużył.

Cieszyłam się że w...

edymucha | 2011-06-26
Przeczytana: 04 czerwca 2011

Ciekawa ale bardzo ogólnikowa. Napisana bardzo przystępnie jednak jeśli ktoś chce się dowiedzieć czegoś konkretnego i wnikliwego o Fridzie to tego nie znajdzie w tej lekturze.

MagdaM | 2013-12-18
Przeczytana: 27 sierpnia 2012

"Chciałabym cię namalować, lecz brakuje kolorów, bo jest ich tak wiele, w mojej dezorientacji, namacalnej formie mojej bezbrzeżnej miłości"

Frida Kahlo. Dla mnie jest postać niezwykła w świecie sztuki. Kocham jej malarstwo i jestem, jeśli mogę tak powiedzieć, w niej zakochana. Jest taka piękna, silna i temperamentna. Godzinami potrafię oglądać fotografie z jej osobą a przede wszystkim jej obrazy.

Najpierw była Frida. Potem dopiero Diego. Oczywiście, dla mnie. W rzeczywistości Diego był wiele starszy od Fridy. Jednak, twórczość Diega poznałam poszukując informacji o niej.

Podwójna biografia. Opisuje losy dwóch wielkich osobowości. Obydwoje są artystami. Jednak dla każdego z nich malarstwo znaczy coś innego. Diego jest przede wszystkim muralistą. Przez murale nawołuje do rewolucji i jest malarzem zaangażowanym politycznie. Chociaż poglądy polityczne Fridy są zbieżne z poglądami jej męża, w swoim życiu nie tworzy dzieł politycznych. Dzięki malarstwu może żyć. Daje jej ono siłę do...

Forever | 2011-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2011

Frida Kahlo i Diego Rivera to jedna z najbardziej niekonwencjonalnych par w historii sztuki. Są tak ciekawi i intrygujący, że warto poznać tę pokręconą historię ich romansu.
Jednak gdybym miała czytać książkę "Diego i Frida" (Jean-Marie Gustave Le Clézio) sama z siebie, a nie na potrzebę pisania pracy z historii, nie zaciekawiłaby mnie ona za bardzo.

Autor nie popisał się jeśli chodzi o zarys artystycznych osobowości. Za często wykorzystuje w niej cytaty z innych książek czy anegdoty. Więcej jest tam zapożyczeń niż samej treści.
A szkoda, ponieważ jest to biografia, w której niewątpliwie można się popisać. Ta dwójka była tak niekonwencjonalna, wyrazista oraz pełna emocji, że książka w pewnym momentach wydawała mi się nie nadążać w ekspresji za historią, którą opowiada.

Myślę, że czytelnika może także znużyć zbombardowanie historycznymi nowinek, związanych z Meksykiem. Z pewnością jest to związane z historycznym wykształceniem samego autora, ale przeciętny czytelnik może się...

Dobrze napisana książka o związku Diega i Fridy powinna być według mnie czytana jako uzupełnienie do wielkiego dzieła Herrery o życiu i twórczości Fridy. Le Clezio barwnie i przystępnie opisuje życie dwojga artystów, ale robi to nieco pobieżnie skupiając się bardziej na kwestiach politycznych i artystycznych, osobiste wątki z życia małżeństwa stanowią dodatek. Nie mniej książka ta ukazuje postać Rivery - artysty, człowieka, rewolucjonisty i uzupełnia w ten sposób nieco brak publikacji w języku polskim na temat tego skądinąd wielkiego artysty.
Le Clezio często odwołuje się publikacji Herrery i historii, które przytaczała ona w swojej książce, dlatego można czasami odnieść wrażenie, że czytamy kolejny raz to samo. Mimo wszystko warto, choćby dla poszerzenia wiadomości o Diego.

Jola Sopińska | 2015-10-01
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Frida Kahlo – silna, piękna, niezależna i nieszczęśliwa. Diego Rivera – brzydki, starszy, zaangażowany politycznie. Podwójna biografia niekonwencjonalnej pary artystów. Wziął się za nią noblista Le Clezio. Dzięki temu napisana jest dokładnie, z naciskiem na fakty. Trochę mniej tu rozważań o emocjach, jakie targały tym związkiem. Jest konkretnie, zwięźle i na temat. Ale przez to trochę nudno. Encyklopedyczne wiadomości nie zaspokoją wszystkich czytelników. Niemniej postać Diega jest tak mało u nas popularna i znana, że dobre i to. Można przeczytać. Dla zainteresowanych.

Ładny zarys biograficzny i historyczny, jednak nadal zarys. Bardzo dobre wprowadzenie do biografii obu dość niezwykłych artystów, choć na próżno by szukać czegoś więcej. Choć do kawy i późnego po południa z książką się nadaje.

jossie | 2014-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 lipca 2014

Dzięki tej książce poznałam przede wszystkim sylwetkę Fridy, która mnie zainteresowała całą sobą. I mimo że wcześniej nie miałam o niej pojęcia to mam chęć poznać więcej o niej samej, ale również jej sztukę, zbaczyć obrazy ( a fanką sztuki to na pewno nie jestem).
Sylwetka Diega przy Fridzie wydała i się bezbarwna.
Dużo wzmianek o historii Meksyku- rewolucji, co było tłem miłości Diega i Fridy, częścią nich samych i ich sztuki.

anna | 2013-06-08
Przeczytana: 21 maja 2013

Po tę książkę sięgnęłam, bo ciągle mam w pamięci film o Fridzie Khalo, który oglądałam przed laty - bardzo mi się spodobał i przez niego zainteresowałam się twórczością malarki.
Jednak jestem zawiedziona lekturą. Książka ma parę smaczków, interesujących szczegółów z życia obojga artystów, ale jak dla mnie jest zbyt ogólnikowa. Lubię biografie poukładane, tu autor ciągle wybiega w przyszłość i cofa się do wydarzeń, które już opisywał, przez co powstaje chaos, z którego ciężko stworzyć sobie jasny obraz życia obojga bohaterów. Jak dla mnie, za dużo tu o sytuacji politycznej Meksyku, a za mało o samym związku i uczuciu łączącym Diega i Fridę.

Agnieszka | 2011-03-11
Przeczytana: 11 marca 2011

Bardzo dobra, lecz nie tak dobra jak Frida. Życie i twórczość Fridy Kahlo - Hayden Herrera. Książka zawiera mniej szczegółów z życia obojga, niż sama biografia Fridy. Napisana prostym i przystępnym językiem. Zgodzę się z poprzedniczką, za dużo polityki, chociaż prawdę mówiąc, to ona była jedną z najważniejszych dziedzin ich życia.