Przegrane życie Ewy Braun

Tłumaczenie: Przemysław Bandel
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biografie i powieści biograficzne [Rebis]". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
The Lost Life of Eva Braun
83-7301-700-3

Takich kobiet jak Ewa Braun były w Niemczech tysiące. Jak to się stało, ze właśnie ona została kochanką Hitlera i do dziś jej los wzbudza tak ogromne zainteresowanie? Ewa opuściła szkołę przyklasztorną, mając siedemnaście lat i kilka miesięcy później spotkała Hitlera. Została jego kochanką, zanim ukończyła dwadzieścia lat. Co sprawiło, że ta niepozorna kobieta, młodsza od Hitlera o dwadzieścia trzy lata, potrafiła utrzymać przy sobie jednego z najpotężniejszych mężczyzn świata?

Ta pierwsza od wielu lat na rynku polskim biografia kochanki, a potem żony Hitlera przybliża nam tę ciekawą postać, która przez wiele lat żyła w cieniu Führera. Autorka, na podstawie szczegółowych badań, dokumentów i zeznań świadków, próbuje rozwiązać trudną, choć szalenie intrygującą zagadkę: kim naprawdę była ta piękna, dobrze wychowana kobieta, której jedynym nieszczęściem było to, że pokochała potwora.

[Rebis, 2006]

Soledad | 2016-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Najtrudniej było mi znieść liczne feministyczne wtręty. Oczekiwałam raczej solidnej biografii niż jakiegoś studium kobiety w czasach nazizmu. Rozumiem, iż patrzenie autorki przez pryzmat życia własnej matki Niemki pozbawiło ją owej dozy obiektywizmu, który w biografiach cenię. Czasami odnosiłam wrażenie, że książka pisana była "na objętość". Można przeczytać, uzbrajając się w cierpliwość.

Kulturalna | 2013-01-29
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: listopad 2012

Lekcja historii z perspektywy kobiety. Ofiary czy współtwórczyni imperium zła, jakie stworzył Hitler. Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Angela Lambert. Usprawiedliwa Ewę. Owszem, ale przy tym daje nam lekcje historii III Rzeszy i lekcje psychologii zła i myślenia człowieka, opętanego zbrodniczą ideologią. Polecam.

agge26 | 2013-07-22
Przeczytana: 19 lipca 2013

Książka "Przegrane życie Ewy Braun" wywarła na mnie duże wrażenie. Dzięki niej mogłam się dowiedzieć, iż Adolf Hitler posiadał u swojego boku kobietę, którą "chronił przed całym światem". Nie chciał on, by ktokolwiek, nawet jego najbliżsi współpracownicy dowiedzieli się, że Ewa jest jego kochanką, a traktował ją jako kolejną sekretarkę w swoim biurze.

Pisarka w książce starała się opisać jak najlepiej życie Ewy,poczynając od jej narodzin, poprzez dzieciństwo, pracę w zakładzie fotograficznym, poznanie Hitlera, stania się jego kochanką i do momentu odebrania sobie życia wraz z kochankiem. Szczególnie ostatnie chwile życia Ewy tuż przed śmiercią, są szczegółowo opisane, przywołane są nawet godziny i daty oraz opisy tego, w jakiej odległości od bunkru, znajdują się radzieccy żołnierze otaczający Berlin, w którym przebywała Ewa wraz ze świtą Hitlera.

Autorka również w książce stara się odpowiedzieć na pytanie: co się tak naprawdę wydarzyło, że siedemnastoletnia Ewa zakochała się...

Monika Krawczyk | 2012-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2012

temat niby kobiecy - bo o kobiecie....o kobietach; tych niemieckich, ktore zyły w czasach III Rzeszy - próba wytłumaczenia tego czy akceptowały to co sie dzieje za pośrednictwem rąk i głow ich mężów, synów, idoli czy może jednak wolały o niczym nie wiedziec, a może to strach lub fascynacja......arcyciekawe podejście do tematu; wszystko oparte o życiorys Ewy Braun (Hitler)- na kanwie jej niezrozumiałego zafascynowania Hitlerem, fanatycznego uwielbienia dla mężczyzny, z poświeceniem mu całego(młodego) zycia i jego przyjemności....polecam nie tylko kobietom

PaniK | 2014-01-10
Przeczytana: 2008 rok

Bardzo interesująca biografia Ewy Braun, dzięki której możemy poznać jej życie jak również życie jej partnera - Adolfa Hitlera. Książka jest o tyle ciekawa, że jest napisana z kobiecego punktu widzenia - co jest rzadkością jeśli chodzi o inne pozycje opisujące życie Adolfa Hitlera. Ciekawa, rzetelna, warta przeczytania ponieważ wiele nowych faktów można się z niej dowiedzieć.

| 2010-08-01

O Hitlerze z perspektywy życia jego wieloletniej kochanki. Interesująca i rzetelna biografia.

8KR | 2014-10-20
Przeczytana: 20 października 2014

"Przegrane życie Ewy Braun", książka autorstwa Angeli Lambert. Jest to historia kochanki Adolfa Hitlera, która opuściła szkołę przyklasztorną, mając siedemnaście lat. Nieco później poznała Hitlera. Była jego kochanką, nie mając jeszcze dwudziestego roku życia. Wbrew pozorom Ewa Braun była bardzo stereotypowa. Bohaterka miała bardzo krótkie i trudne życie. Autorka momentami nie szczędzi słów opisując ją jako osobę bezwartościową, która znudzona ciągłym czekaniem na ukochanego potrafiła kilka razy dziennie zmieniać stroje i fryzury. Jednak z drugiej strony Lambert opisuje tragedię Ewy, która jest ukrywana przed całym światem, pozbawiona wszystkiego oprócz tęsknoty za ukochanym, który nigdy nie wyznał jej miłości i pogardy ze strony przyjaciół i najbliższych. To co pozostało bohaterce na końcu życia to podpisanie się jako Frau Hitler i połknięcie ampułki z trucizną. Najciekawsze w tej książce jest to, że oprócz historii kochanki Hitlera znajduje się opis środowiska Berghofu, poznanie...

ko-ko | 2012-10-16

Rozczarowałam się tą książką, miałam nadzieję, ze będą jakieś nieznane mi fakty z tematu, który mnie interesuje a nie ma nic nowego, wszystko już gdzieś było, gdzieś, coś ktoś już o tym wspominał, autorka święcie przekonana, że skoro jej matka żyła w czasach Ewy Braun, chodziła do tej samej szkoły, to na pewno robiła wszystko to samo, autorka wrzuca teksty typu "skoro moja matka pisała takim piórem to Ewa Braun na pewno też..." dla mnie rozczarowanie, bo nie jej matka była z Hitlerem, fenomen Ewy Braun to nie jest porównanie do jej rówieśniczek... ja osobiście jestem zawiedziona, książka gruba, wielka, ciężka i droga, a tak na prawdę więcej przypisów, skąd to autorka brała informacje.

elka2012 | 2015-07-17
Przeczytana: 12 maja 2015

Ksiązka pisana przez kobete (Niemkę) o kobiecie i czytana przez kobietę ma specyficzny wydźwięk.Trudno żebysmy sie nie solidaryzowały.
Ale, nie do końca jestem przekonana o braku świadomosci Ewy Braun, że jej ukochany jest potworem.
A może, nie chcąc wiedzieć za dużo, można było zamknąć się w kokonie miłości i nieświadomosci tego co dzieje sie na zewnatrz?
Tak, czy owak tragiczne studium uzaleznienia od mocnego człowieka.

| 2015-06-25

Historia kochanki Hitlera. Czy przegrała swoje życie ? Nie byłabym tego taka pewna.
Dla mnie ciekawa.