Mondo i inne historie

Jean-Marie Gustave Le Clézio Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
Mondo et autres histoires
Don Kichot i Sancho Pansa

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Dziecięca nauka

4 Link do recenzji

Prostota, a przy tym niezwykłość dziecięcego postrzegania życia, sił kierujących ludzkim życiem i wspaniała wrażliwość.

Piękne językowo opowiadania, choć wymagają cierpliwości i skupienia - dialogi są szczątkowe, fabuły nieskomplikowane, a karty książki wypełniają przede wszystkim opisy przyrody i wewnętrznych przeżyć bohaterów. Clezio zdołał te drugie perfekcyjnie uchwycić i zamienić na słowa. Podziwiam. Szczerze podziwiam. Cudowny zbiór, moje ulubione opowiadania to:

Pasterze
Ten, który...

Znienawidzone opisy przyrody zachwycają u Le Clezio każdym czasownikiem, rzeczownikiem, przymiotnikiem i przysłówkiem. Wszystko tu jest na swoim miejscu. Zwłaszcza widzenie świata takim, jakim wcale nie jest. Przynajmniej nie ten nasz.

Ze zbioru wszystkich opowiadań najbardziej wciągnął mnie "Mondo". Reszta brzmiała tak, jakby autor na początku miał pomysł, zaczął go spisywać, w połowie utknął i nie wiedząc co dalej, dobił do narzuconej sobie liczby stron, by na końcu i tak pozostawić opowiadanie niedokończone.

Okropna. Mądrości rodem z Coelho. Unikać.

Nedza z kiszka.Wlasciwie to wymeczylem sie przy czytaniu.

Zbiór kilku opowiadań, które dla mnie czytało się ciężko. Mondo czytałam chętnie, potem niestety było gorzej.
Na okładce jest napis, że porównuje się ją z Małym Księciem... bzdura! Nie dorasta mu do pięt.

• Nobliści
  • Rok 2012
  • Literatura francuska
  • Chcę w prezencie
  • Z biblioteki
  • 2015

Dodaj cytat z książki Mondo i inne historie