Tata Tadzika

Zwierciadło
2018-10-17
2018-10-17
9788381320504
codzienność felietony humor miłość ojcowska ojciec Polacy relacje rodzinne rodzicielstwo rozwój dziecka syn wychowanie dziecka życie codzienne

Okładka książki Stuhrmówka. A imię jego czterdzieści i cztery Beata Nowicka, Maciej Stuhr
Stuhrmówka. A ... Beata Nowicka, Maci...
Okładka książki Stuhrmówka, czyli gen wewnętrznej wolności. Maciej Stuhr w rozmowie z Beatą Nowicką Beata Nowicka, Maciej Stuhr
Stuhrmówka, cz... Beata Nowicka, Maci...

Świat oczami taty

4/52/2024

4/52/2024

To moja pierwsza styczność z tekstami autorstwa Pana Macieja. Felietony napisane bardzo ciekawie. Zaskoczył mnie styl i zwięzłość formułowania myśli. Do tego zarys rodziny, pasji i życia oraz opisywanych czasów. Mimo, że Pan Maciej nie ucieka od wycieczek politycznych, które czasami mnie osobiście śmieszą i książka jest zbiorem publikowanych felietonów, to była to bardzo miła lektura i spojrzenie innego faceta na wychowanie młodego synka.

Sięgacie po książki znanych osób? Które są znane nie z bycia pisarzem?;)

Mi się zdarza, choć bardzo rzadko. Książka Macieja Stuhra była jedną z dwóch, które kupiłam mężowi na mikołajki. Myślałam że to będzie taka lekka lektura - ojcostwo z przymrużeniem oka. Czy tak było?

Czym jest ''Tata Tadzika"? Jest to zbiór felietonów, które przez prawie dwa lata były publikowane w magazynie "Zwierciadło", po czym zostały złożone w książkę i uzupełnionymi tematycznymi rysunkami.

Książka jest totalnie poza moimi czytelniczymi zainteresowaniami, a sięgnęłam po nią z tak prozaicznego powodu, jak to że mój własny syn uparcie ściągał ją z półki. Ciągle 😁

Czytając opis z tyłu okładki, możemy spodziewać się błyskotliwego humoru, nieszablonowych anegdotek i porad rodzicielskich. A dostajemy kilka zabawnych momentów okraszonych odniesieniami politycznymi i mniej lub bardziej subtelnymi wskazówkami za kim autor jest a za kim nie.

Czy warto? Niekoniecznie. Jako przerywnik między tym co nas ciekawi i co lubimy czytać? Spoko, ale trzeba do niej podejść z dużym dystansem. Wiadomo, że są osoby, którym bardziej niż mi przypadnie do gustu.

I ta okładka! Niezbyt zabawna, choć trzeba przyznać, że przyciąga wzrok.😉

Sięgacie po książki znanych osób? Które są znane nie z bycia pisarzem?;)

"Tata Tadzika" to zbiór felietonów, które Maciej Stuhr publikował na łamach czasopisma Zwierciadło, w formie przekazu do maleńkiego syna.

Znany aktor przez dwa lata pisał co miesiąc tekst. Od momentu oczekiwania na syna, tuż przed przyjściem na świat Tadeusza, do jego drugich urodzin. W książce znalazło się 25 tekstów, w których pan Maciej pokazuje synowi otaczający go świat. Felietony to spojrzenie przez krzywe zwierciadło na naszą rzeczywistość. Są to bardzo trafne obserwacje, czasami dosadne, innym razem ironiczne, niekiedy prześmiewcze.

Dzięki tym wpisom możemy lepiej poznać pana Stuhra, jego podejście do rodziny, dzieci, obowiązków. A przede wszystkim widzimy go jako człowieka. Ojca, męża, partnera, który zajmuje się domem, synem, chodzi na spacery, uczy się w domu ról do swoich spektakli, przygotowuje do triathlonu. Mimo iż jest znaną postacią, to boryka się z takimi samymi problemami jak każdy szary obywatel.

Teksty napisane są lekko, częściowo w formie listów do syna. Widać, że aktor ma spore poczucie humoru i potrafi z dystansem podchodzić do wielu spraw. W zabawny sposób przedstawia rozterki związane z rodzicielstwem, a także tym, jak sam, jako rodzic, jest traktowany czy też odbierany przez innych.

Ten zbiór esejów to znakomita odskocznia od codzienności. Szybko się czyta. Mimo iż aktor czasami porusza poważne tematy, to lekkość języka pozwala się zrelaksować przy lekturze. Myślę, że to dobra lektura, nie tylko dla rodziców małych dzieci.

Macieja Stuhra, a właściwie „Młodego Stuhra” przedstawiać nie trzeba. Aktor, publicysta, reżyser, scenarzysta, konferansjer, psycholog i wykładowca akademicki. W zbiorze felietonów „Tata Tadzika”, poznamy go jeszcze z jednej strony – ojca. W 24 epizodach prześledzimy rozwój relacji ojciec – dziecko, od oczekiwania na dziecko do osiągnięcia przez Tadzika zacnego wieku lat dwóch. Każdy epizod to kolejna anegdota i kolejny krok w rozwoju Tadeusza, to także kolejny pokaz elokwencji autora. Rozważania autora dotyczące ojcostwa i rozwoju dziecka okraszone są sporą dawką humoru oraz ukazują wszechstronne wykształcenie autora.

Bogaty język, wplatanie historii powszechniej i sztuki, humor i sarkazm, powodują, że każdy z epizodów to czytelnicza uczta.

Nie zależnie czy macie dzieci, czy nie, warto sięgnąć po tę pozycję i popatrzeć na kwestię wychowania dziecka z perspektywy ojca.

Dla lubiących newsy związane z dziećmi z lekkich dowcipem.

Dla lubiących newsy związane z dziećmi z lekkich dowcipem.

Fajna książka na jeden wieczór, napisana z humorem i dystansem, podobała mi się. Byłoby uroczo, gdyby autor podarował tę książkę synowi, gdy ten będzie dużo starszy- Tadzik mógłby wtedy prześledzić monologi ojca i jego spostrzeżenia dotyczące siebie samego, myślę, że mogłoby to być fajne doświadczenie :)

Po prostu śmiesznie i z dystansem do siebie, świata, życia.

Po prostu śmiesznie i z dystansem do siebie, świata, życia.

"Jest też wariant drugi. Gdy zdarzy Ci się taki poranek, kiedy nie będziesz chciał się wspinać po drabinie. Będziesz marzył o tym, żeby świat był płaski, żeby nie stawiał przed Tobą żadnych wyzwań. A jeszcze lepiej, żeby było z górki, to może znajdziesz w sobie resztki sił, żeby się sturlać. To poranki, w których będziesz wrzeszczał na świat, żeby dał Ci w końcu święty spokój. Kiedy będziesz miał ochotę wtulić się w swoją mamę tak, jak dziś to robisz". Tata Tadzika, Maciej Stuhr.
Zbiór felietonów aktora, którego bardzo lubię i szanuję. Zbiór felietonów dla jego Syna, który kiedyś to przeczyta. Stuhr, w zabawny sposób, przemyca mądrości życiowe oraz te, które są związane z wychowaniem dzieci. Książkę poleciła mi moja siostra, jednak po jej przeczytaniu stwierdzam, że nie zostanę fanką felietonów.

Nie wiem, gdzież ten zapowiadany humor, błyskotliwość, talent pisarski. Ja się wynudzilam. Może 2 razy uśmiechnęłam.

Pan Stuhr junior jest wspaniałym aktorem, i baaaardzo słabym pisarzem.

Najgorsze, że pisze dalej. OOPS, I DID IT AGAIN (Britney Spears)... 😬

Pan Stuhr junior jest wspaniałym aktorem, i baaaardzo słabym pisarzem.

Najgorsze, że pisze dalej. OOPS, I DID IT AGAIN (Britney Spears)... 😬

Dodaj cytat z książki Tata Tadzika