Bractwo Zagrożonych. Punkt topnienia

Okładka książki Bractwo Zagrożonych. Punkt topnienia Austin Aslan, Philippe Cousteau
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Bractwo Zagrożonych. Punkt topnienia
Austin AslanPhilippe Cousteau Wydawnictwo: HarperCollins Polska Seria: Bractwo Zagrożonych literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Bractwo Zagrożonych
HarperCollins Polska
2022-02-23
2022-02-23
Krystyna Kozubal, Agnieszka Bednarska

Okładka książki Bractwo Zagrożonych Austin Aslan, Philippe Cousteau, James Madsen
Bractwo Zagroż... Austin Aslan, Phili...

Wyróżniona opinia i

Bractwo Zagrożonych. Punkt topnienia

przeczytanych książek 6152 napisanych opinii 3443

Pierwszy tom z cyklu o Bractwie Zagrożonych czytałam ponad rok temu. Już wtedy wyjątkowo zachwyciłam się powieścią Austina Aslana oraz Philippe’a Cousteau. Pamiętam, że lektura tej książki zajęła mi rekordową ilość czasu. Nic więc dziwnego, że z rosnącą ekscytacją postanowiłam sięgnąć po tom drugi przygód Nukilik i reszty brygady. Czy i ta pozycja zdobyła moją sympatię? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tej opinii.

Na ziemi odnotowuje się wciąż rosnące temperatury. W związku z tym lodowce zaczynają topnieć, a zwierzęta cierpieć. Ludzie, którzy mogli poprawić obecną sytuację, zawiedli – teraz pozostała już tylko nadzieja na to, że Bractwo Zagrożonych wkroczy do akcji i spróbuje zaradzić rosnącemu kryzysowi. Kiedy okazuje się, że jeden z przedstawicieli wymierającego gatunku leniwców znajduje się w prawdziwych tarapatach, grupa wyrusza na ratunek. Jednak tym razem przed nimi jeszcze jeden przeciwnik - mała grupa zwierząt próbuje zemścić się na ludziach, doprowadzając do ich całkowitej zagłady. Czy i tym razem Bractwo Zagrożonych zdoła okiełznać niebezpieczeństwo?

Zacznę może od tego, iż ten tom zdecydowanie pobił na głowę poprzedni. Choć sama się tego nie spodziewałam, to właśnie tak się stało. Zaczynając lekturę tej pozycji, podeszłam do niej na całkowitym luzie - wiedziałam, że z pewnością będzie to dość przyjemna i lekka lektura, a jednocześnie sprawi, że na wiele spraw spojrzę uważniej. Jednak tego, jak mocno się wciągnęłam w tę historię - w żadnym stopniu się nie spodziewałam.

Mam nieodparte wrażenie, że główni bohaterowie zyskali jeszcze większą sympatię z mojej strony. Oczywiście, moją ulubienicą wciąż jest niedźwiedzica Nukilik, jednak i Wan zdobyła moją uwagę i przychylne spojrzenie. Uważam, że autorom bardzo dobrze udała się kreacja tych postaci, a jeśli chodzi o pozostałych bohaterów - tu nie mam większych zastrzeżeń, jednak nie mogę też napisać, że należą oni do moich ulubionych. Ciekawym wątkiem okazał się ten dotyczący dwóch “złych” postaci, którzy to skrupulatnie przygotowywali plan unicestwienia ludzkości. Z jednej strony czułam irytację i złość, jednak z drugiej... ich obecność była po prostu potrzebna, by pokazać młodym czytelnikom, że żadna skrajność nie jest dobra.

Cieszę się, że w powieści pojawił się temat przemysłu odzieżowego oraz tego, jak wpływa on na środowisko naturalne. Jest to o tyle istotne, że coraz więcej gatunków oznaczonych jest jako te “wymierające” lub wręcz “wymarłe”, a kolejne fabryki i wielkie przedsiębiorstwa odzieżowe powstają niczym grzyby po deszczu. Przykre jest to, że niewiele jest jednostek, które jakkolwiek interesują się tym tematem i mówią o nim wprost – dlatego też czuję ogromną wdzięczność dla autorów za to, że poruszyli tutaj ten wątek.

Ilustracje, które można odnaleźć na kartach tej powieści, są bardzo dopracowane i idealnie sprawdzają się w przypadku, gdy potrzebujemy wyobrazić sobie dokładniej opisywaną sytuację. Ja jestem zdecydowanie na tak i sądzę, że dzięki temu zarówno ten, jak i poprzedni tom będą idealne dla młodych czytelników.

Punkt topnienia to książka ważna, a jednocześnie dostarczająca rozrywki. Dlatego też, jeżeli lubicie literaturę młodzieżową, która przemyca istotne i wartościowe treści - sięgnijcie po ten tytuł.

Nadmierne korzystanie z dóbr natury przez człowieka sprawia, że przyroda jest coraz bardziej zniszczona. W takich warunkach zwierzęta cierpią. Jak mogłaby wyglądać alternatywna rzeczywistość, gdyby istniały osobniki potrafiące wykorzystać technologię? Na to pytanie starają się znaleźć odpowiedź twórcy trylogii „Bractwo zagrożonych”. Jest to opowieść o zwierzętach chcących uratować świat przed ekologiczną katastrofą będącą wynikiem ludzkiej działalności. Nudny temat połączony z science fiction daje ciekawy efekt pobudzający wyobraźnię. Musze szczerze przyznać, że trudno było mi się przyzwyczaić, że bohaterami są zwierzęta, a nie ludzie lub inne istoty, Kiedy już dałam porwać się akcji przepadłam i nawet nie zauważyłam, kiedy skończyłam czytać dwa tomy.
Od pierwszych stron trylogii poznajemy trudną sytuację zwierząt. Widzimy warunki, w których żyją gatunki zagrożone wyginięciem. Rosnąca temperatura, mniejsza ilość pokarmu, podnoszenie się wód, mniejszy dostęp do wody pitnej i mniejsze zasolenie oceanów sprawiają, że coraz trudniej różnym gatunkom jest żyć. Wśród zwierząt wystawionych na próbę jest Nuklik, młoda niedźwiedzica dryfująca z matką na krze. Uratować może je dopłynięcie do lądu. To niestety kończy się złapaniem jej przez grupkę naukowców i przetransportowanie do instytutu badawczego. Okazuje się, że tam trafiło wiele zagrożonych gatunków. Nuklik poznaje orangutana Ariefa, narwala Murdocka, tchórze czarnołape Jill i Hobbs oraz łuskowca Wangari’ego. Odkrywamy, że zwierzęta te potrafią mówić i są niesamowicie inteligentne. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo swoje zdolności ukrywają przed ludźmi. Chęć bronienia innych zwierząt sprawia, że zakładają Bractwo Zagrożonych.
Razem z przygodami poznajemy różnorodne szkodliwe działania człowieka. Autorzy podkreślają jak bardzo niszczycielski jest konsumpcjonizm.
Pierwszy tom nie miał podtytułu. Drugi zatytułowano „Punkt topnienia”. Przechodzimy tu płynnie do zawieszonej w poprzednim tomie akcji. Razem z łuskowcem bierzemy udział w ratowaniu leniwca. Jak każda misja i ta będzie wymagała dużego sprytu, niezwykłych umiejętności posługiwania się technologią. Do tego wyśmiewają pomoc polegającą na odcinaniu od naturalnego środowiska i więzienie zwierząt. Ludzie zamiast naprawiać świat coraz bardziej go niszczą i tu przyda się działalność członków „Bractwa Zagrożonych”, którzy najlepiej rozumieją potrzeby innych gatunków oraz wiedzą, co trzeba zrobić, aby ratować planetę.
Ludzie są tu istotami, dla których liczy się blichtr, majątek, gadżety i ciągle nowe rzeczy. Organizują różne akcje dla poklasku i zdobycia sławy oraz zorganizowania przyciągających wydarzeń. Istoty z takim podejściem do przyrody muszą zniknąć z powierzchni Ziemi.
Autorami opowieści pełnej szybkiej akcji bogatej w zwroty akcji są Philippe Cousteau (światowej sławy ekolog, założyciel EarthEcho International, organizacji zajmującej się edukacją ekologiczną)oraz Austin Aslan (magister przyrody, wolontariusz w ekoturystycznym Korpusie Pokoju w lasach deszczowych Hondorasu i autor wielokrotnie nagradzanych książek z serii TURBO Racers). Tekst dopełniają nieliczne, ale za to bardzo dobrze dopracowane ilustracje Jamesa Madsena.
Pomysł na książkę ciekawy, akcja wciągająca i bardzo szybka.

• Pod naszym patronatem
  • Mam ebooka2 - epub