Chłopiec bez nazwiska

Renata Duczyńska-Surmacz Wydawnictwo: Lucky literatura obyczajowa, romans
Lucky
2022-02-21
2022-02-21
literatura obyczajowa romans chłopiec sierota miłość siostry rodzina wypadek

Chłopiec bez nazwiska to historia, która porusza serce i skłania do głębszych refleksji.

Magda to starsza siostra Darii, która po śmierci rodziców przejmuje obowiązki rodzicielskie i poświęca własne młodzieńcze lata dla siostry. Od 7 lat jest w związku z Wiktorem, z którym wiąże swoją przyszłość. Pewnego dnia Wiktor i Daria wybierają się wspólnie na weekendowe szkolenie, podczas którego wdają się w romans. Postanawiają wrócić już jako para i oznajmić to Magdzie...
Zrozpaczona kobieta, zdradzona prze dwie najbliższe i jedyne osoby w jej życiu, ucieka do innego miasta i odcina się od siostry i Wiktora...

Aleksander Marzec to chłopiec, który wychował się w domu dziecka, do którego trafił po śmierci mamy, która nie została zidentyfikowana i nie wie do dzisiaj jak naprawdę się nazywa. Za wszelką cenę upiera się, że odnajdzie swojego nieznanego ojca... Czy mu się to uda? Kim jest tajemniczy chłopiec? Jego postawa bardzo mi imponowała i na długo zostanie on w mojej pamięci.🥰
Książka Pani Renaty Duczyńskiej - Surmacz porwała mnie od pierwszych stron i nie odłożyłam jej póki nie skończyłam 🙈 Bohaterowie zostali przedstawieni z perspektywy kilku narratorów, co uwielbiam w książkach. Poza tym zostali wyśmienicie wykreowani. Wątek idealnie prowadzony przez całą powieść, dzięki czemu książkę czyta się bardzo przyjemnie. Stopniowo rosnące napięcie pobudza emocję podczas czytania. Autorka posiada wyjątkowo lekkie pióro i z przyjemnością sięgnę po jej kolejne książki, jeśli się pojawią.

Książka przyciągnęła mnie tytułem i intrygującą okładką. Niestety, reszta lekko rozczarowuje. W Chłopcu bez nazwiska za mało jest tytułowego chłopca właśnie. Mamy tu za to erotycznie mocno rozbudowany drugorzędny wątek miłosny., przeradzający się w nienawiść i obojętność. Niektóre wątki bardzo mocno rozbudowane, inne zbyt spłycone. Ostatnia scena ucięta w pół słowa. Generalnie sam pomysł na fabułę OK, ale niestety trochę słabo przedstawiony.

Bardzo ciekawa historia, ale kompletnie mi nie odpowiadało położenie akcentów: 1/3 to historia rodziny chłopca, w dodatku w pewnym momencie wręcz zwątpiłam w to, czy to aby na pewno książka o chłopcu, bo bardziej przypominała erotyk. O samym Wojtku/Aleksie tak naprawdę niewiele.

Mnóstwo emocji towarzyszyło mi przy czytaniu tej książki. Byłam zła. Jak można zrobić coś takiego najbliższej osobie? Byłam smutna. Jak dwoje najbliższych osób mogło mogło zdradzić? Byłam załamana. Chłopiec, który wychowywał się w domu dziecka, pamiętał tylko zapach i uśmiech matki...Magda i Daria to siostry, które po śmierci mamy zostały same. Magda, jako starsza siostra zrezygnowała ze swoich planów i marzeń, by zastąpić mamę swojej młodszej siostrze. Wiktor to partner Magdy, z którym jest już 7 lat, mają wspólne plany...a może ma je tylko Magda...?I jest Aleks, który praktycznie wychował się w domu dziecka, ciągle wierząc, że jest ktoś, kto może go pokochać... Był przekonany, że ma rodzinę...." Chłopiec bez nazwiska" to książka o rodzinnych relacjach, trudnych i skomplikowanych...Nie polubiłam się z Darią i Wiktorem. Nie zrozumiałam ich miłości. Bliska była mi Magda i razem z nią płakałam...Bardzo polecam tę książkę. Tak się zastanawiam...jak myślicie? Da się zbudować swoje szczęście na czyimś nieszczęściu?

"Chłopiec bez nazwiska" to książka, którą przeczytałam bez odkładania jej na półkę. Relacje Magdy, Darii i Wiktora wciągnęły mnie do tego stopnia, że nie mogłam przestać czytać. Bardzo dużą rolę odegrały również emocje, jakie wywołuje zachowanie bohaterów.

Renata Duczyńska-Surmacz stworzyła historię, w którą nie chce się uwierzyć, a jednak taka może się zdarzyć w prawdziwym życiu. Ból, smutek, złość i rozgoryczenie to uczucia, jakie czuje się podczas lektury. Postać Magdy, która została zdradzona przez dwoje jej najbliższych osób, dostaje od życia mocno w kość. Kibicowałam jej do samego końca, tak samo, jak później Aleksowi, tytułowemu chłopcu, który niestety nie wie, jak się naprawdę nazywa. Trudne wybory, skrywane pragnienia i pochopne decyzje odebrały im wszystkim coś, co wywróciło ich dotychczasowe życie.

Bohaterowie wywoływali u mnie skrajne emocje, jedni lepsze drudzy gorsze, jednak fenomenem była dla mnie Daria, ale w złym znaczeniu tego słowa. Typowo egoistyczna osoba, która nie widzi lub nie chce widzieć, że rani innych. Jej motto to chyba po trupach do celu. Zarówno Daria, jak i pozostałe postacie wykreowane są w taki sposób, że z łatwością możemy określić, jacy są. W ogóle cała książka napisana jest w lekkim stylu, tak że pogrążając w lekturze, lekko sunie się przez strony. Czytając, miałam wrażenie, że siedzę na kanapie, a dobry znajomy opowiada mi swoją historię. To świetne uczucie, dlatego ogromne brawa dla autorki. Nie łatwo napisać coś, co dotyka i porusza, a jednocześnie staje się bliskie oraz bardzo autentyczne.

"Chłopiec bez nazwiska" od Wydawnictwa Lucky to książka, którą warto przeczytać dla poruszenia, jakie wywoła w sercach. Opowieść ukazuje różne oblicza miłości, tej wzgardzonej, oddanej oraz wyczekiwanej. Polecam.

Cześć Kochani mam dla Was książkę która mnie totalnie urzekła i rozbiła na kawałki 🥺
Jest to piekna opowieść o Miłości ale nie tylko mamy tu też żal, smutek, porzucenie, skomplikowane relacje, wiarę, nadzieję i zdradę...

To nie tylko historia chłopca który został sam i usilnie próbuje odnaleźć ojca, który ma nadzieję ze żyje oraz że go odnajdzie. Mamy tu też Magde ktora jest w szczęśliwym związku z Wiktorem. Przynajmniej tak jej się wydawało, do czasu gdy dowiaduje się szokującej prawdy dotyczącej jej Młodszeh siostry Darii i jej partnera. Magda pakuje walizki i odchodzi a raczej ucieka od nich. Jednak po latach Wiktor postanawia odnaleźć dziewczyne, wyrzuty sumienia nie dają mu spokoju.
Czy mu się to uda? Może znajdzie kogoś innego? Albo sie podda?

Przekonacie się czytając książkę!🙂

Niby książkę o miłości jest wiele ale uwierzcie mi że w takim wydaniu jeszcze nie czytaliście o tym uczuciu tu mamy kilka odsłon miłości.
Ale żeby nie było ze książką jest przesłodzona otóż nie, są wydarzenia które sprawiają ból, pustkę, smutek, współczucie a nawet łzy 🥺
Jest to debiut autorki choć osobiście tego nie odczułam. Autorka ma świetny styl pisania i doskonale przeprowadza Nas przez całą fabułę która z mojego punktu widzenia jest nieco zawiła mimo to Autorka nie placze nam I nie miesza a przepływa z łatwością przez całość.
Bohaterowie są wyraziści i cóż jednych polubilam odrazu na innych potrzebowałam trochę wiecej czasu.

Znacie to uczucie gdy czytacie książkę i strasznie kibicujecie bohaterowi,mocno trzymacie kciuki, wszystko jest pięknie a w momencie gdy sie niczego nie spodziewacie trach! wszystko wywraca się do góry nogami i pędzi w kierunku o którym nawet sie Wam nie śniło?
Tak właśnie jest w tej książce!
Przez co ciężko się od niej oderwać. Książka jest idealna do przeczytania na raz kartek ubywa w mgnieniu oka.
A świat który stworzyła nam autorka jest bardzo realistyczny i co świetnie tu pasuje pokazany oczami kilku osób 😍

Polecam z całego serca! Książka godna uwagi!❤

Jeśli lubisz piękne, wciągające i wzruszające historie, to ta książka jest dla Ciebie.
Autorka stworzyła opowieść o miłości, poświeceniu i rezygnacji.

Daria i Magda są siostrami. Wychowały się bez rodziców. Magda od lat tworzy szczęśliwy związek z Wiktorem. Ale czy na pewno szczęśliwy? Kiedy okazuje się, że jej młodsza siostra i jej ukochany wdali się w romans, dziewczyna postanawia spakować walizki i odejść. Na pożegnanie zostawia ich z informacją, która rzutuje na resztę ich życia. Na życie Magdy również. Mijają lata. Dręczony wyrzutami sumienia Wiktor postanawia odnaleźć dawną dziewczynę.

Książkę pochłania się w jeden wieczór. Ta historia jest do bólu prawdziwa. Emocjonalny język, jakim posługuje się autorka, trafia do czytelnika i rozkłada go na łopatki. Cudowna historia o różnych odmianach miłości, rozliczaniu się z przeszłością, o straconych latach. Warto sięgnąć po tę książkę, chociaż dla tego ściśniętego na sam koniec ze wzruszenia gardła.

Autorka stworzyła opowieść o miłości, poświeceniu i rezygnacji.

"Chłopiec bez nazwiska" to kolejny polski debiut. Rewelacyjne opinie które o niej czytałam nie pozostawiły mi złudzeń, że to będzie książka dla mnie.

Dwie kobiety zakochane w tym samym mężczyźnie - co z tego wyniknie? Magda i Daria to siostry które bardzo wcześnie straciły rodziców. Magda z racji tego ,że starsza postanowiła zająć się siostrą i stworzyć jej namiastkę domu. Poświęciła się i zrezygnowała ze swoich marzeń i przyjemności dla dobra Darii. Ot taka siostrzana miłość. Mieszkały razem i w pewnym momencie okazało się,że kochają tego samego mężczyznę Wiktora. W takim przypadku jedna z nich zrezygnowała z wielkiej miłości, spakowała się i zwyczajnie w świecie uciekła. Pozostawiła za sobą dwie najbliższe jej osoby, które ją zdradziły i zraniły.

"Trzeba walczyć o własne szczęście, wtedy dopiero można uszczęśliwić innych".

Gdzieś w Polsce na świat przyszedł chłopiec który miał kochającą Mamę. I nagle ten chłopiec został sam i nikt nie wiedział kim jest ani gdzie są jego rodzice. Smutne prawda? Dorastał w domu dziecka.

"W ogóle nie miał nikogo. Dom dziecka to była jego rodzina, ale rodzina pozbawiona uczuć. Jak można się przywiązać do takiej rodziny?"

Chłopiec głęboko wierzył w to ,że gdzieś na świecie jest jego tata. Za wszelką cenę postanowił go odnaleźć. Jak myślicie - dał radę?

"Czy można tęsknić za kimś, kogo się nie zna?"

Historia napisana przez Panią Renatę jest niesamowita. Czytałam sobie spokojnie i bardzo kibicowałam głównej bohaterce aż w pewnym momencie krzyknęłam: Nie tylko nie to! Moje emocje sięgnęły zenitu. To jest książka na jedno popołudnie. Nie sposób się od niej oderwać ani na chwilkę. Narracja prowadzona z perspektywy trzech różnych osób to bardzo dobry pomysł. Poznajemy dokładnie bohaterów i ich spojrzenie na świat. To opowieść o chłopcu który chce być tylko kochany. To historia o wielkiej miłości, o budowaniu szczęścia na czyimś nieszczęściu. Autorce gratuluję fantastycznego debiutu i trzymam kciuki za kolejne powieści.

Polecam!

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Wydawnictwu Lucky.

Tym co kierowało mną przy wyborze tej książki to tytuł i ciekawie brzmiący opis.
Początek sprawia wrażenie scenariusza niczym z paradokumentu,ale nic bardziej mylnego,to tylko wstęp do treści fabuły.Autorka już od pierwszych rozdziałów wprowadza wartką akcję bez zbędnych opisów. Ponadto styl pisania sprawia,że książkę pochłania się jak gąbka.

Magda,po śmierci rodziców opiekuje się młodszą siostrą stwarzając jej godne i pełne rozwoju warunki życia, jednocześnie rezygnując z siebie.

Wiktor,znany dziennikarz sportowy,chłopak Magdy i jej nadzieja na stabilną,pełną miłości przyszłość.

Daria,siostra Magdy i najbliższa jej osoba,młoda studentka dziennikarstwa.

Wyjazd na warsztaty i jedna egoistyczna,podjęta pod wpływem chwili decyzja,która burzy dotychczasowy porządek i gasi wszelkie nadzieje.

Polubiłam się zarówno z Magdą jak i Aleksandrem, którzy stanowią bardzo wyraziste i wyróżniające się postacie.
Ich przeciwieństwem jest Daria i Wiktor,którzy irytują dziwnym, infantylnym zachowaniem, przykładowo gdy dziwią się temu,że Magda się "obraziła" (trudno o inną reakcję na to co jej oboje zrobili 🤷).

Świetnym zabiegiem zastosowanym przez Renatę Duczyńską-Surmacz jest przedstawienie fabuły z perspektywy każdego z bohaterów,co pozwala na szersze zrozumienie spraw,spojrzenie z różnych punktów widzenia oraz poznanie ich uczuć i emocji.

Autorka podejmuje trudne tematy. Miłość w różnych jej wymiarach,zdrada, skomplikowane relacje,gniew, samotność i opuszczenie.
Przedstawia skrzywdzonych oraz tych,którzy krzywdzą. Ponadto nasuwa do refleksji- czy gdyby nie pewne zdarzenia i decyzje, życie obrałoby inny tor i potoczyło się inaczej ? I czy warto budować swoje szczęście na cudzym nieszczęściu ?

Jedynym minusem zarówno dla mnie,jak i być może dla innych czytelników,są dość barwne i pikantne 🌶️ opisy łóżkowe,z którymi nie każdy może się polubić. Przez to przypominają w pewien sposób erotyk,którym książka zdecydowanie nie jest.
Jak najbardziej mogę Wam książkę polecić.
Przeczytajcie i przekonajcie się sami 😃

Magda,po śmierci rodziców...

Fabuła jak najbardziej ok, ale według mnie książka bardzo słabo napisana.

Fabuła jak najbardziej ok, ale według mnie książka bardzo słabo napisana.

• Patronat
  • 2022 r.