Dziewczyna z Woli

2022-03-23
9788381958912
literatura polska wojna

Trudne wybory

Bardzo ciekawa i poruszająca książka. Jedna gwiazdka mniej za czcionkę, którą były pisane wspomnienia, poniewaz osoby które mają problemy ze wzrokiem mogą mieć problem z przeczytaniem

Przeczytana. Polecam

Przeczytana. Polecam

1965

Chyba już za dużo książek o wojnie przeczytałam. A może to styl autorki mnie nie zachwycił. Nie wiem. Taka sobie opowieść o życiu w strasznych czasach. Ani zła, ani wybitna. Zwyczajna.

Piękna powieść o ludzkiej determinacji w czasie II wojny światowej. Powieść o tym, jak ciężkie czasy mogą zmienić człowieka. Cicha, grzeczna i niewinna Basia za namową kolegi wstępuje w szeregi AK. Widząc tragedię swoich czasów staje się twardą i niezwykle śmiałą młodą kobietą. Książka pokazuje do czego może posunąć się człowiek broniąc swojej ojczyzny i bliskich.

Warszawa w czasach okupacji , działalność konspiracyjna - mimo, że tematyka książki niczym nie zaskakuje, całość bardzo mnie ujęła . Autorka dobrze oddała klimat tamtego okresu , a poprzez fragmenty pamiętnika głównej bohaterki poznajemy również rozterki i wybory młodych ludzi.

Ja chyba nigdy nie będę miała dość tych historii. Miłość w czasach wojny może być naprawdę niesamowita, chociaż i trudna. W owej pozycji napewno znajdziecie przyjaźń, honor, wierność swoim ideałom czy też poświęcenie. Jest to zdecydowanie jedna z tych opowieści, które pozostaną ze mną na bardzo długo. Jeszcze sam fakt, że główna bohaterka działa w konspiracji, sprawia, że książka staje się jeszcze bardziej interesująca.

W wakacje trzydziestego dziewiątego roku na słonecznej, nadświdrzańskiej plaży Basia poznaje Zygmunta. Ma nadzieję, że ta znajomość przerodzi się w piękną miłość. Jednak kilka tygodni później wybucha wojna, która przekreśla wszystkie plany. Warszawa staje w ogniu, budynki obracają się w gruzy, place i skwery zamieniają się w cmentarze. Ludzie głodują, modlą się i walczą. Wkrótce los ponownie postawi Zygmunta na drodze Barbary. To spotkanie odmieni jej życie w niespodziewany sposób. Basia zacznie działać w konspiracji i sama będzie wymierzać sprawiedliwość wrogom.
Wspaniała powieść polecam 🥰

Polecam.

Polecam.

Ta książka na długo zostanie ze mną. Jest w niej miłość, przyjaźń, honor, wierność swoim ideałom, a także WOJNA. Wojna, która wywraca świat do góry nogami. Niszczy moją ukochaną Warszawę.
Polecam

Polecam

1984

Chyba za dużo przeczytałam książek o podobnej tematyce, bo Dziewczyna z Woli, nie przekonała mnie. Czytałam dużo lepsze historie wojenne. Ta niczym nie zaskakuje.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Dziewczyna z Woli