Moulin Rouge

83-03-02783-2
biografia, malarz
joanka7

Inne wydania

Zbeletryzowana biografia francuskiego malarza i grafika, Henri de Toulouse-Lautreca, artysty o światowej sławie, którego prace jeszcze za jego życia zawisły w Luwrze. Nie jest to jednak monografia twórczości, ale przede wszystkim wzruszająca opowieść o potrzebie miłości, o życiu człowieka, który został przez los potraktowany ze szczególnym okrucieństwem, a zmarł, mając zaledwie trzydzieści siedem lat.

Luiza | 2014-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2014

Koniec wieku XIX. Paryż. Cyganeria artystyczna - pisarze, poeci i malarze. Wszechogarniająca rozpusta.
Henri de Toulouse-Lautrec, artysta, który nie boi się pokazać na swoich obrazach źródła uciech wielu mężczyzn w ówczesnym czasie. Mamy tu niesamowity talent, sławę, ale i samotność. Próbę znalezienia szczęścia, miłości i zapomnienia o własnym bólu, która kończy się fiaskiem.
Taki sposób autora na przedstawienie życia malarza, jego wzlotów i upadków, początków kariery, jak i jej tragicznego końca jest naprawdę dobry i przemawia do mnie, a co za tym idzie, mam ochotę zagłębić się bardziej w twórczość głównego bohatera, jak i wspomnianych innych postaci w książce (choćby fenomenalnego Vincenta van Gogha). I mimo tego, iż wiemy jakie będzie zakończenie, czytając ostatnie zdanie, wzruszenie bierze nad nami górę.
Całość to nie tylko suche fakty, ale wspaniale opisana historia, po którą naprawdę warto sięgnąć.

książek: 1993

Nawet nie sądziłam, że autor obrazów przedstawiających - delikatnie mówiąc - panny lekkich obyczajów i plakatów zachęcających do odwiedzenia Moulin Rouge miał tak ciężkie życie.
Pierwsze słowo, jakie przyszło mi do głowy po skończonej lekturze, to smutek. Henri de Toulouse-Lautrec jako malarz był świetny, utalentowany, a z jego dzieł aż kipi energia i żywiołowość. Jednak jako zwykły człowiek nie zaznał szczęścia i miłości. Przez kalectwo? Z całą pewnością, ponieważ nikt wtedy nie zdawał sobie sprawy, jak może skończyć potomstwo osób blisko spokrewnionych. Teraz inaczej patrzę na obrazy Lauteca - jako sposób na ucieczkę przed odmiennością i samotnością.
Mogę stwierdzić z całą pewnością, że powieść biograficzna 'Moulin Rouge' jest ciekawa i bardzo dobra. Czytelnik widzi oczami wyobraźni Paryż, wszystkie kluby, tawerny, oraz samych malarzy. Czasami nawet czułam zapach koniaku i papierosów.
Książka nie tylko dla wielbicieli malarstwa.

allison | 2012-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Przejmująca opowieść o życiu i twórczości znanego francuskiego malarza, który zasłynął jako portrecista prostytutek i ciemnych stron Paryża.

Czytając opowieść Pierre'a La Mure'a, trudno nie wzruszać się i nie przeżywać wraz z bohaterem licznych klęsk życiowych, upokorzeń i cierpienia, które towarzyszyło mu niemal przez całe życie.
Wielka samotność Henryka jest przedstawiona tak plastycznie i sugestywnie, że aż boli.

Autor w bardzo ciekawy sposób pokazał także życie artystyczne Paryża końca XIX wieku. Pojawiają się tu wielkie osobowości epoki - van Gogh, Gauguin, Pizarro, Cezanne... Mamy okazję obserwować artystyczne starcia między zwolennikami tradycyjnego malarstwa i nowatorskimi impresjonistami oraz pointylistami. Widzimy też, w jaki sposób powstawały największe dzieła głównego bohatera.

Powieść wspaniale oddaje atmosferę paryskiej bohemy i życia w dzielnicy Montmartre, gdzie piękno przeplatało się z brzydotą, pragnienie sławy i bogactwa zwykle towarzyszyło biedzie i...

Marija | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Paryż pokochałam prawie 20 lat temu i nieodmiennie z tą samą ciekawością chcę spacerować po jego ulicach do dziś. Moulin Rouge ofiarowała mi cześć jego historii, pozwoliła przesiąknąć jego zapachem, razem z nim zmieniać się i żyć. Bywać w pracowniach, kabaretach, bistrach, obcować z tak wieloma artystami, midinetkami, loretkami, prostytutkami, przeżywać wzloty i upadki Henryka de Toulouse - Lautreca. To poruszająca biografia, niesamowitego, bardzo doświadczonego przez los malarza, którą szczerze polecam. Pełno w niej życia, rozpaczy, tęsknoty za miłością i traumy..... Pełno w niej wyjątkowego człowieka, który widział i malował życie Montmartre dokładnie takim jakim było.

erloor | 2016-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2016

Wspaniały artysta,choć kaleka. Dusza Montmartre, dzielnicy Paryża, jego mieszkanie i kabarety, w tym Moulin Rouge, burdele. Alkoholik poszukujący uczucia. Chorobliwie zakochany w prostytutce, a właściwie w jej "cielesności". Sprośne społeczeństwo i to biedne i to bogate żyje i współżyje w tej bohemie malarzy, pisarzy, cyganerii i zwykłych ludzi.
Zwykłe, a szalone życie.
A wszyscy jesteśmy tacy sami - kochamy i chcemy być kochani - tak ja czuję przesłanie powieści.

carac | 2012-12-13
Przeczytana: 2011 rok

Malarz, grafik i jego pełne cierpienia życie, w którym dominuje rozpacz. Nie jest jednak "smutasem". Kupowanie "miłości" i alkoholizm traktuje jako ucieczkę przed samotnością z powodu swego kalectwa. W rzeczywistości jest to człowiek pogodny i szlachetny. W oczach matki zawsze jest małym dzieckiem, jej ukochanym Riri. Smutna i wzruszająca to książka. Również o przyjaźni. Jak burza lub jak wicher przeleciał w niej genialny Vincent Van Gogh.
Warto nie tylko przeczytać, lecz po lekturze spojrzeć z większą uwagą, być może i z większym zaangażowaniem na to, co stworzył. Zwłaszcza w dziedzinie plakatów.
(http://www.wikipaintings.org/en/henri-de-toulouse-lautrec/portrait-of-vincent-van-gogh-1887). Jako dopełnienie polecam "Pasję życia" Irvinga Stone o Vincencie Van Gogh - również i tu pojawia się hrabia Henri de Toulouse-Lautrec jako serdeczny przyjaciel.

Kanarek | 2010-03-21
Przeczytana: 21 marca 2010

Bardzo lubię czytać książki biograficzne. Moim zdaniem Moulin Rouge to świetna książka. Ukazuje nam życie francuskiej bohemy. Opowiada o życiu Henriego de Toulouse-Lautreca, który wywodził się z arystokratycznej rodziny, ale chciał zostać malarzem. Z książki wyziera smutek, tęsknota. Pomimo talentu, pieniędzy Lautrec nie jest szczęśliwy.... Jego życie to wieczna pogoń za szczęściem. Tak jak wielu innych malarzy.

Ania | 2012-01-16
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Druga ksiązka biograficzna tego autora, po którą sięgnełam. Ponownie nie zawiodłam się.Opowiada o życiu francuskiego malarza hrabii Henryka de Toulouse-Lautreca. Dotknięty tajemniczą chorobą jako chłopiec, zostaje okaleczony na całe życie.Zmagając się ze swoją karłowatością i brzydotą wrażliwy,inteligentny, utalentowany i bogaty a jednak wielokrotnie odrzucony ( nawet przez ojca), nie jest nigdy kochany przez żadną kobietę oprócz matki. Nieszczęśliwy szuka ulgi w alkoholu, burdelach i malowaniu.Smutna biografia pięknego wewnętrznie człowieka, napisana pięknym piórem.Polecam nie tylko miłośnikom sztuki.

zyta | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Wspaniała powieść oparta na faktach z życia Toulouse- Lautreca. Artysta pokazany na tle swojej epoki, wpleciony w barwny światek francuski artystów.Razem z bohaterem można wędrować po Paryżu, zaglądać do knajpek, podziwiać sztukę i dorastanie społeczeństwa do uznania tej sztuki.Jednocześnie jest to powięść o tragicznym życiu człowieka, któremu los zgotował cierpienie fizyczne i psychiczne. O jego zmaganiach i walce o szczęście, o szczęściu w tym całym nieszczęściu i o szukaniu sensu życia i miłości. Wreszcie o poddaniu się, bo czasem ból towarzyszący życiu wygrywa z walką o to życie.

Beatriz_Aguilar | 2013-08-25
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Z pewnością nie sięgnęłabym po typową biografię Henryka de Toulouse-Lautreca. Malarz ten raczej nie zaliczał się do postaci, które budziły moje szczególne zainteresowanie (jeśli w ogóle kiedykolwiek je budziło). Co innego jeśli chodzi o przystępniejszą dla mnie, fabularyzowaną biografię, powieść.

Początki lektury nie były ciekawe jednak wraz z rozwojem tragicznych losów młodego hrabiego de Toulouse książka wciągała mnie coraz bardziej. W odróżnieniu od wyzutych z wszelkich uczuć biografii "Moulin Rouge" jest książką bardzo emocjonalną. Zamiast dat, miejsc i nazwisk znalazłam w niej historię człowieka na wskroś przesiąkniętego samotnością i tęsknotą, odrzuconego przez własnego ojca i kobiety, których pragnął. Malarz - karzeł, który zyskał sławę dzięki malowaniu portretów prostytutek i scen z siedlisk rozpusty, jakim były lokale takie jak tytułowy Moulin Rouge a jednocześnie mężczyzna niespełniony jako kochanek, szukający miłości fizycznej jak i prawdziwego uczucia.

Tragizm...

Pisarz w malarskim atelier

Zadaję taki temat do rozmyśleń: malarstwo w literaturze. Jest obecne? Jest. Dlaczego? Co sprawia, że akurat ono jest takim wdzięcznym motywem? Dlaczego malarze jako postaci literackie znacznie częściej występują w powieściach niż na przykład rzeźbiarze...