Moulin Rouge

Pierre La Mure Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza biografia, autobiografia, pamiętnik
Jadwiga Dmochowska
Krajowa Agencja Wydawnicza
biografia malarz
biografia, autobiografia, pamiętnik
Jadwiga Dmochowska
biografia malarz

Cudowna powieść oparta na życiorysie francuskiego malarza. Fascynujące opisy życia paryskiej bohemy. Przeczytałam migiem. Jestem zachwycona.

Powrót do biografii mało znanego (przeciętnemu znawcy malarstwa europejskiego) impresjonisty hrabiego Henryka de Toulouse-Lautrec. Człowieka nieprzeciętnego w swoim talencie i jednocześnie ogromnie nieszczęśliwego przez swoje kalectwo, które "zawdzięczał" tylko i wyłącznie fanaberii rodziny, by związki małżeńskie zawierać pomiędzy sobą w celu zachowania majątku, nie...

Wzruszająca, bardzo klimatyczna, ładnie pokazuje swoje czasy i cyganerie artystyczną.

Książka ciekawie oddaje klimat XIX wiecznej Francji. Opisy i język bardzo pomagają wczuć się w klimat. Mimo że główna postać jest arystokratą mamy równie duży wgląd w najniższą klasę społeczną.
Samej fabuły dużo nie ma, momentami wciąga, momentami trochę się nie chce. Książkę polecam, jeżeli ktoś się interesuje środowiskiem impresjonistycznym, da się fajnie wejść w klimat.

Bardzo dobra powieść. Niby znałam fragmenty biografii Toulouse-Lautreca, ale dopiero ta książka namalowała mi całkowity portret artysty. Kogoś, kto potrzebuje uczucia, szuka go desperacko, a będąc wciąż odtrącanym - smutek przekuwa w sztukę. Wokół postaci unosi się duch uwielbianego obecnie Montmartre, wówczas jeszcze dzielnicy brudu, nędzy i najniższych uciech. Lektura...

Świetna książka, przenosi w świat paryskiej cyganerii.

Na półkach: , , , , ,

Cudowna podróż w świat francuskiej bohemy, zmagania z samotnością, namiętnością, pasją. Słuchając (audibook)czułam się, jakbym była częścią Montmartre.

1923

Na półkach: , , , , , ,

Czytałam tę powieść łącznie ponad miesiąc. Nie dlatego, że mnie męczyła, choć wciągnęła dopiero po mniej więcej 1/3. Tę powieść musiałam czytać stopniowo. Być może przez świadomość, iż poznaję opowieść o człowieku, który naprawdę istniał - kochał, cierpiał i żył jak każdy z nas. Każdą stronę pochłaniałam z prawdziwą przyjemnością. Doskonały styl autora, trafne obserwacje...

„Moulin Rouge” trochę na swoją kolej czekało. Przekładałem tę książkę z półki na półkę, ze stosiku na stosik, co chwilę coś innego brałem chętniej do czytania aż któregoś dnia stwierdziłem, że trudno, czas najwyższy, właściwie sam nie będąc pewien skąd miałem w sobie niechęć. I niesłusznie bo „Moulin Rouge” okazało się znakomitą powieścią.

Przede wszystkim pewien byłem,...

Zbeletryzowana historia życia Henri Toulouse-Lautreca. Powieść w starym stylu. Dla fanów malarstwa i tamtych czasów, mnie jakoś nie porwały zbudowane postacie i historie.

Dyskusje

• Biografie