Moulin Rouge

Okładka książki Moulin Rouge
Pierre La Mure Wydawnictwo: Ediciones Altaya Polska, DeAgostini Polska Seria: Arcydzieła Literatury Współczesnej literatura piękna
literatura piękna
Arcydzieła Literatury Współczesnej
Moulin Rouge
Ediciones Altaya Polska, DeAgostini Polska
2002-01-01
1957-01-01
Jadwiga Dmochowska

więcej Więcej

każdy oglądający malarstwo współczesne będzie zadowolony z przedstawienia Paryża z czasów impresjonistów

Hrabia Henri Toulouse-Lautrec , jego życie i twórczość na tle Paryża końca XIX wieku . Książka bardzo ciekawa . Polecam

W moim odczuciu dzięki tej pozycji można - niemal bezrefleksyjnie, a jednak bardzo mocno - zanurzyć się w klimacie Paryża tamtych lat. Historia bohatera była niezwykle barwnie i ciekawie opowiedziana, jednak to aura stolicy Francji, niedająca się przecież tak prosto i bezpośrednio uchwycić w słowa, została przedstawiona czytelnikowi w bardzo przenikający sposób. Jest się...

Moim zdaniem najlepsza książka tego autora, jak i jedna z lepszych jakie wpadły mi w ręce. Piękna, wzruszająca, opowiadająca historię nieszczęśliwego człowieka, któremu pieniądze nie były w stanie zrekompensować słabego zdrowia i braku miłości. Polecam wszystkim gorąco.

Wspaniała i przejmująca historia o cierpieniu i odtrąceniu, malarzu i człowieku, o niespełnionej miłości, która temu człowiekowi była potrzebna do życia jak powietrze. Hrabia Henri de Toulouse-Lautrec i Paryż w XIX wieku. Tymi samymi ulicami co on chadzali i w tych samych lokalach bywali Pissarro, Degas, Gauguin, van Gogh. Jedni umarli w nędzy i zapomnieniu, inni u schyłku...

„Moulin Rouge” – jeśli myślicie, że to literacki pierwowzór musicalu z Nicole Kidman i Ewanem McGregorem w roli głównej, to jesteście w czarnej otchłani zakrętów umieszczonych przez naturę w ludzkim ciele. Wprawdzie książka stała się fundamentem brytyjskiego filmu z 1952 roku o tym samym tytule, ale akurat Pierre La Mure przy tej hollywoodzkiej produkcji nie maczał swoich...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cudowna powieść oparta na życiorysie francuskiego malarza. Fascynujące opisy życia paryskiej bohemy. Przeczytałam migiem. Jestem zachwycona.

Powrót do biografii mało znanego (przeciętnemu znawcy malarstwa europejskiego) impresjonisty hrabiego Henryka de Toulouse-Lautrec. Człowieka nieprzeciętnego w swoim talencie i jednocześnie ogromnie nieszczęśliwego przez swoje kalectwo, które "zawdzięczał" tylko i wyłącznie fanaberii rodziny, by związki małżeńskie zawierać pomiędzy sobą w celu zachowania majątku, nie...

Wzruszająca, bardzo klimatyczna, ładnie pokazuje swoje czasy i cyganerie artystyczną.

Książka ciekawie oddaje klimat XIX wiecznej Francji. Opisy i język bardzo pomagają wczuć się w klimat. Mimo że główna postać jest arystokratą mamy równie duży wgląd w najniższą klasę społeczną.
Samej fabuły dużo nie ma, momentami wciąga, momentami trochę się nie chce. Książkę polecam, jeżeli ktoś się interesuje środowiskiem impresjonistycznym, da się fajnie wejść w klimat.

• Biografie
  • 2012