Clair de Lune. Powieść o Debussym

Pierre La Mure Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne biografia, autobiografia, pamiętnik
Clair de Lune
Henryk Krzeczkowski
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Debussy muzyka poważna francuska muzyka klasyczna
Clair de Lune
biografia, autobiografia, pamiętnik
Henryk Krzeczkowski
Debussy muzyka poważna francuska muzyka klasyczna

Bardzo ciekawa biografia Klaudiusza Debussy`ego. Beletryzowana opowieść o kompozytorze od czasów jego wczesnej młodości po ostatnie dni życia. Większą część biografii zajmują opisy romansu muzyka z Gabi - fascynująca historia relacji dwojga ludzi, którzy nie potrafili żyć ze sobą ani bez siebie. Dużo tu też informacji o realiach życia w XIX-wiecznej Francji, z całości...

Romans z muzyką w tle. Nie przepadam za romansami, ale ten czytałem z przyjemnością. Polecam.

Dzień Dobry,

Bardzo inspirująca książka. Jeszcze rok temu byłem przeciwnikiem czytania czegokolwiek poza magazynem komputerowym XD.
Dzięki mojej mamie udało mi się wkroczyć w świat, który mnie zafascynował, świat drugiego człowieka, jego życia, bez hejtu i oceniania, a wartościowania jego przeżyć i jego historii.
Nigdy nie zapomnę, że moją pierwszą biografią była mała...

Jako powieść jest bardzo przyjemna w czytaniu, ale jednak nie można jej traktować jako wiarygodne źródło informacji o Debussym. Autor miał skłonności do zmyślania.

Książka jest po prostu klasyką. Czułam się, jakbym słyszała opowiadanie Debbusiego, a nie czytała jego biografię. Z niesamowitą łatwością i bardzo obrazowo opisana muzyka trafia do każdego, nawet takiego laika jak ja.

pomimo tych dziwnych terminów muzycznych, których jako laik nie rozumiem, czyta się dość szybko, lekko i przyjemnie

Claude Debussy (1862-1918)- francuski kompozytor, przedstawiciel impresjonizmu muzycznego. Laureat prestiżowej nagrody Prix de Rome.
A tak bardziej po ludzku, to bardzo wrażliwy, już od urodzenia, na muzykę oraz kobiece wdzięki mężczyzna. Jest to biografia, jak to siła miłości i kobiety wypływały na życie i twórczość Debbusse'go. pomimo wielu skomponowanych utworów, przez...

Piękna historia, napisana w tak przystępny sposób, że nie trzeba bać się wydumanego stylu, mocno profesjonalnego.

Pierre La Murre kolejny raz bardzo mile mnie zaskoczył.Myślałam, że po " Miłości nie jedno ma imię " nie trafię na równie pasjonującą biografię.
Porywały mnie także książki biograficzne I.Stone'a, którego uważam za równie utalentowanego pisarza.Przeczytałam wszystkie dostępne w kraju biografie jednego i drugiego i muszę powiedzieć, że "Opowieść o Debussym" należy do jednej...

Niesamowicie dobrze czyta się biografie artystów! Ładnie napisana, wciągająca, oddaje klimat XIX-wiecznego świata muzyki, zwłaszcza z utworem Clair de Lune brzmiącym w tle:) Trochę monotonny wątek miłosny, jak i przewidywalne zachowania Debussy'ego, no ale skoro to biografia, to La Mure nie miał za bardzo pola do popisu.
Po przeczytaniu zupełnie inaczej patrzy się na postać...

• Biografie
  • 2012