Clair de Lune. Powieść o Debussym

Okładka książki Clair de Lune. Powieść o Debussym
Pierre La Mure Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Clair de Lune
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
1987-01-01
1987-01-01
Henryk Krzeczkowski
Debussy muzyka poważna francuska muzyka klasyczna

więcej Więcej

Bardzo ciekawa biografia Klaudiusza Debussy`ego. Beletryzowana opowieść o kompozytorze od czasów jego wczesnej młodości po ostatnie dni życia. Większą część biografii zajmują opisy romansu muzyka z Gabi - fascynująca historia relacji dwojga ludzi, którzy nie potrafili żyć ze sobą ani bez siebie. Dużo tu też informacji o realiach życia w XIX-wiecznej Francji, z całości...

Romans z muzyką w tle. Nie przepadam za romansami, ale ten czytałem z przyjemnością. Polecam.

Dzień Dobry,

Bardzo inspirująca książka. Jeszcze rok temu byłem przeciwnikiem czytania czegokolwiek poza magazynem komputerowym XD.
Dzięki mojej mamie udało mi się wkroczyć w świat, który mnie zafascynował, świat drugiego człowieka, jego życia, bez hejtu i oceniania, a wartościowania jego przeżyć i jego historii.
Nigdy nie zapomnę, że moją pierwszą biografią była mała...

Jako powieść jest bardzo przyjemna w czytaniu, ale jednak nie można jej traktować jako wiarygodne źródło informacji o Debussym. Autor miał skłonności do zmyślania.

Książka jest po prostu klasyką. Czułam się, jakbym słyszała opowiadanie Debbusiego, a nie czytała jego biografię. Z niesamowitą łatwością i bardzo obrazowo opisana muzyka trafia do każdego, nawet takiego laika jak ja.

pomimo tych dziwnych terminów muzycznych, których jako laik nie rozumiem, czyta się dość szybko, lekko i przyjemnie

Claude Debussy (1862-1918)- francuski kompozytor, przedstawiciel impresjonizmu muzycznego. Laureat prestiżowej nagrody Prix de Rome.
A tak bardziej po ludzku, to bardzo wrażliwy, już od urodzenia, na muzykę oraz kobiece wdzięki mężczyzna. Jest to biografia, jak to siła miłości i kobiety wypływały na życie i twórczość Debbusse'go. pomimo wielu skomponowanych utworów, przez...

Piękna historia, napisana w tak przystępny sposób, że nie trzeba bać się wydumanego stylu, mocno profesjonalnego.

Pierre La Murre kolejny raz bardzo mile mnie zaskoczył.Myślałam, że po " Miłości nie jedno ma imię " nie trafię na równie pasjonującą biografię.
Porywały mnie także książki biograficzne I.Stone'a, którego uważam za równie utalentowanego pisarza.Przeczytałam wszystkie dostępne w kraju biografie jednego i drugiego i muszę powiedzieć, że "Opowieść o Debussym" należy do jednej...

Niesamowicie dobrze czyta się biografie artystów! Ładnie napisana, wciągająca, oddaje klimat XIX-wiecznego świata muzyki, zwłaszcza z utworem Clair de Lune brzmiącym w tle:) Trochę monotonny wątek miłosny, jak i przewidywalne zachowania Debussy'ego, no ale skoro to biografia, to La Mure nie miał za bardzo pola do popisu.
Po przeczytaniu zupełnie inaczej patrzy się na postać...

• Biografie
  • 2012