Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Okładka książki Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina Robert Service
Okładka książki Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina
2022-01-17
2019-10-03
Jerzy Wołk-Łaniewski
Putin Rosja reportaż literatura faktu

Ciekawa, choć momentami za długa książka o Putinie i jego ekipie. Bardzo dobrze wpisuje się w cykl pozycji, które lepiej pozwalają nam zrozumieć, że to co teraz Putin wyprawia na Ukrainie nie jest jakąś aberracją w jego władaniu Rosją, a pewną strategią, która jest ewentualnie korygowana w zależności od wewnętrznej sytuacji. Polecam

Robert Service w najlepszej Formie od czasów Szpiegów i Komisarzy oraz towarzyszy, które to prace miałem okazję dostrzec i przestudiować w czasie przygody ze studiami historycznymi między 2009 a 2021 licząc z doktoratem.
Książka przedstawia ostatnie 10 lat rządów Putina. Choć nie brakuje tutaj odniesień do całego jego życiorysu i wywiadowcy, ale też polityka. Praca jest pisana a chronologicznie lecz, ma wiele odniesień do pierwszych rządów Putina kiedy kształtowało się jego środowisko polityczne. Tytuł pracy jest bardzo zasadny, ponieważ rosyjski system władzy i otoczenie Putina są zamrożone i opierają się na tych samych ludziach.
Putin jest tu osią przejrzystej narracji o Rosji i rządzeniu oraz jej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa Rosji. Jednym z mocnych wątków książki jest otoczenie Putina i jego działania. Książka jest wielowątkowa i do czytania na kilka dni. Polecam każdemu kto szuka zrozumienia genezy tego co się dziej dziś na Ukrainie.

O tym, że relacje polsko-rosyjskie są trudne nie trzeba nikomu przypominać. Podobnie jak faktu, iż cała #historia Rosji obfituje w rozliczne zakręty, których ofiarami są jej właśni obywatele jak i obywatele krajów sąsiednich. Wojna w Ukrainie trwa i końca nie widać, możemy się angażować w różne zbiórki i pomoc humanitarną, ale naszym obowiązkiem jest również jak najlepsze poznanie agresora. W końcu i Polacy niejednej podłości od Rosji zaznali. "Na Kremlu wiecznie zima" to książka, która w takim poznaniu Rosji Putina, ale i Rosji w ogóle, bardzo pomaga. Jednakowoż czytając książkę Roberta Servicea miałem wrażenie, że jest to #lektura spóźniona, że powinna w Polsce ukazać się wcześniej. Wszystkie zawarte w niej informacje, sensacyjne doniesienia o Putinie, jego powiązaniach z wielkim biznesem, ze służbami, przewinęły się w mediach olbrzymią falą, która nie pozostawiła dla tej #książki już nic. Nie wątpię, że był to materiał źródłowy dla wielu artykułów i analiz oraz motywacja do nakręcenia filmów dokumentalnych i reportaży, ale powiadam Wam, jaki jest dziś sens czytać coś co już nie zaskakuje, co jest powtórzeniem tego co już się nieraz słyszało? No chyba, że ktoś w ogóle tematem nie był zainteresowany, to owszem, znajdzie tu wiele sensacyjnych informacji. Informacji o relacjach międzynarodowych, politycznych grach, w których ceną jest ludzkie życie oraz wpływy, o potknięciach Putina, z których wyciąga wnioski oraz o tym jak z relacji z Rosją świat przez lata wniosków nie wyciągał (bądź nie chciał w imię biznesowych zysków).

Książka którą warto przeczytać żeby wiedzieć jaką politykę prowadzi Rosja, jakie ma stosunki z innymi krajami, mentalność, interesy itd. a także przybliża postać samego Putina.

Bardzo ciekawie, z dużą dozą szczegółów, opisane ostatnie dwadzieścia kilka lat ewolucji stosunków Rosji z Zachodem. Znając tą historię niejako pobieżnie po przeczytaniu tej książki wiele aspektów przeszłości nabiera większej głębi i bardziej istotnego znaczenia. Nauka z takiej retro spekcji jest taka, że warto każde OBECNE zdarzenie dokładnie analizować, starać się przewidywać różne przyszłe scenariusze i nie dawać się uśpić swoim wyobrażeniom. Po przeczytaniu tej książki jestem pewien, że jedyna zmiana Rosji może się odbyć TYLKO jak po 2WŚ, czyli przez porażkę z Ukrainą i Zachodem, de facto odputinizowania całego społeczeństwa i wychowania nowego pokolenia. Jeżeli to się nie uda, będziemy co i rusz w pełnym niebezpieczeństwie i niepewności. Gorąco polecam każdemu kto lubi tematy geopolityki, historii i ekonomii.

Jeśli ktoś interesuje się historią i polityką, lektura tej książki to kompletna strata czasu. Dostajemy opis ostatnich kilku lat, czyli nic nowego. Oligarchowie, zabójstwa przeciwników, Krym, Syria.... Do tego w fatalnym tłumaczeniu. Znienawidziłam słowo "bynajmniej".

Powinnam była od razu zacząć od tej książki, a nie męczyć biografię Putina autorstwa Gessen. Service nie porywał się do napisania biografii (choć niektóre serwisy i tak klasyfikują "Na Kremlu wiecznie zima"),ale podjął się analizy historyczno-politycznej Rosji pod rządami tego prezydenta. Oczywiście autor powplatał tu też trochę dostępnych wątków biograficznych, ale skupił się na działaniach politycznych Putina. Powstała z tego dość obszerna i niezmiernie ciekawa książka, napisana bardzo dobrym językiem, pełna zgrabnie wplecionych cytatów. Z lektury możemy dowiedzieć się, jak Putin doszedł do władzy, jak wyglądają - i dlaczego w ten sposób - relacje Rosji z innymi państwami, na czym skupiają się władze w polityce wewnętrznej, kim są współpracownicy Putina i jak wygląda ta współpraca. Wszystko przedstawione w taki sposób, że czytelnik szybko zaczyna sobie układać poszczególne powiązania, coraz więcej rzeczy staje się jasne. Książka ukazała się za granicą w 2019 roku, czyli obejmuje trzy pierwsze i początek czwartej kadencji Putina - wystarczająco dużo czasu, by przeprowadzić analizę władzy. A biorąc pod uwagę świetny styl Service'a, mam nadzieję, że za parę lat ukaże się rozszerzona wersja książki, ukazująca też obecne wydarzenia.
"Na Kremlu wiecznie zima" jest podzielona na kilka części: Wizerunek (o budowaniu pozycji Putina w kraju i za granicą),Kadry (o dzieleniu się władzą i obowiązkami),Rysa (głównie kwestia ukraińska - mieszanie się w politykę, Majdan, Krym, republiki separatystyczne),Zarządzanie (cały system polityczny, kontrola mediów i liczenie się bądź nie z opinią publiczną),Władza (trochę o pozbywaniu się opozycji, a także ciekawostki chociażby o Czeczeni) oraz Ambicja (skupiająca się głównie na stosunkach międzynarodowych). Wszystko jasno i przejrzyście podzielone na różne tematy, każdy rozdział ukazuje putinowską Rosję pod innym kątem, a wszystkie tworzą zwartą całość. Bardzo spodobało mi się takie podejście do tematu, po lekturze miałam poczucie, że wielu nowych rzeczy się dowiedziałam, sporo innych wskoczyło do właściwych "szufladek" w mózgu, układając w całość pojedyncze znane mi wydarzenia. Jestem pełna podziwu dla ogromu pracy, jaką Service włożył w "Na Kremlu wiecznie zima" - jest to najlepsza książka poświęcona analizie współczesnej Rosji, jaka dotąd trafiła w moje ręce. I bardzo polecam :)

Dużo wiedzy pokazującej ścieżkę, która doprowadziła do dzisiejszej sytuacji. Metody zarządzania Rosją, propaganda, ropa, oligarchia, podejście do krajów buforowych, Bliski Wschód, relacje z Chinami, Europą i Stanami Zjednoczonymi i wiele innych aspektów. Chwilami lektura ciężka, ale warto dotrwać do końca, bo oprócz poszerzenia wiedzy o Rosji, można dostrzec wiele podobieństw w sposobie zarządzania innymi, niektórymi krajami w Europie. I wcale nie trzeba daleko szukać. Ku przestrodze.

Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie zaczęłam szukać literatury, która przybliży mi współczesną Rosję i jej władzę. Trafnie zaciekawiła mnie publikacja Roberta Service. Nie jestem w stanie zrozumieć cara i jego świty, ale czy żyje ktoś na tym świecie kto go zrozumie?
Robert Service pisząc książkę w 2019 roku sugerował, że mamy do czynienia z carem uzurpatorem, ale nie przypuszczał, że drzemie w nim bezwzględny terrorysta.
Polecam

No i przeczytałam ją, na początku byłam sceptycznie nastawiona bo co nowego można przeczytać o Kremlu i Putinie ale...jednak można się dużo dowiedzieć. Autor rewelacyjnie ujął wszystkie zagadnienia związane z Rosją i pokazuje jak rozpędzała się władza Kremla ,to straszne jak można być tak obojętnym na losy ludzi .

• Rosja
  • Reportaż

Robert Service Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina Zobacz więcej