Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Muza
El reino de este mundo
8372005486
sQra

Powieść ta to faktyczny debiut jednego z najwybitniejszych pisarzy kubańskich. Zrodziły ją obserwacje poczynione przez Carpentiera w czasie pobytu na Haiti i dojrzewające w jego artystycznej świadomości pojmowanie osobliwości kulturowej Ameryki Łacińskiej jako społeczności multietnicznej, wielobarwnej, wielopłaszczyznowej - takiej, w której magia, gusła i wszechpotężne wudu są równie realne jak rzeczywistość materialna. Powieść przedstawia przybycie na Haiti Marii Pauliny Bonaparte, ukochanej siostry Napoleona, i objęcie władzy królewskiej przez czarnoskórego Henri Christophe'a; ten historyczny epizod służy za pretekst do wykreowania postaci Mackandaka, obdarzonego nadprzyrodzonymi właściwościami, przede wszystkim nieśmiertelnością. Jest to wielka metafora doli człowieczej Latynosów.

W „Królestwie z tego świata” Carpentier wyciąga pisarskie konsekwencje z wypowiedzianego przez siebie słynnego zdania: "Historia całej Ameryki nie jest niczym innym, jak kroniką rzeczywistości cudownej".

źródło opisu: Okładka

| 2017-06-13
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Alejo Carpentier w zgodnej opinii krytyków uchodzi za jednego z najważniejszych pisarzy iberoamerykańskich ubiegłego stulecia. Pierwszy raz usłyszałem o nim, gdy jeden ze znanych polskich polityków wymienił jego powieść „Eksplozja w katedrze” jako swoją ulubioną lekturę. Od tego czasu planowałem zapoznanie się z twórczością Kubańczyka, co jednak było o tyle utrudnione, że jego książki są dziś trudno dostępne i o ile mi wiadomo żadne wydawnictwo nie planuje w najbliższym czasie ich wznowienia.
„Królestwo z tego świata” stanowi plon podróży autora na Haiti i jest uznawane za programowy utwór południowoamerykańskiego realizmu magicznego. Carpentier opisuje kilkadziesiąt lat życia czarnoskórego niewolnika Ti Noela na tle burzliwej historii wyspy, w tym powstania niewolników, zainspirowanego hasłami Rewolucji Francuskiej. Autor pokazuje jak obaloną tyranię białych kolonistów zastępują dyktatorskie rządy "Czarnego Napoleona" - Henri...

Asia | 2018-09-11
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Jak się okazuje Haiti ma bardzo ciekawą historię, a książka Carpentiera to snucie tej opowieści w strawny, zupełnie nie faktograficzny sposób z dodatkiem "rzeczywistości cudownej", nadającej nieco magiczny wymiar wydarzeniom. Cała recenzja tutaj: https://jedenakapit.blogspot.com/2018/08/krolestwo-z-tego-swiata-alejo-carpentier.html

Piktor | 2017-08-09

Udana powiastka historiozoficzna, naświetlająca w liryczny sposób wycinek z szerokiej, długiej i przygnębiającej historii kolonializmu, a mianowicie ten dotyczący Haiti. Choć sporo tu postaci i wydarzeń historycznych, Carpentier opowiada historię kraju zupełnie inaczej niż historyk. Jego wizja przeszłości tchnie zakurzoną, leniwą, senną atmosferą, wplatane są tu niejednoznacznie fantastyczne motywy w typie realizmu magicznego, czytelnik patrzy na zachodzące wydarzenia jak przez mgłę. Nie przyswajamy faktów, lecz bardziej chłoniemy historyczną atmosferę - tak powinna działać literatura piękna dotykająca historii. Pomaga w tym bardzo dobry język Carpentiera - niektóre zdania są mistrzowskie, niesamowicie liryczne, opisujące zdarzenia realne w taki sposób, że odnosimy wrażenie obcowania z czymś ponadrzeczywistym. Całość natomiast jest mimo wszystko nieco rozczarowujące jak na autora tak świetnej książki jak "Podróż do źródeł czasu". Jak wspomniałem, to raczej powiastka niż powieść i...

GabrielL Kamiński | 2011-07-27
Przeczytana: 29 sierpnia 1974

Niesamowita książka, tak barwna, iskrząca się kunsztem talentu Carpentiera i jego tłumaczki - niezrównanej Kaliny Wojciechowskiej. Wracałem wielokrotnie i zawsze z tym samym skutkiem - oczarowania językiem

matitka | 2012-01-28

lo real y maravilloso