Królestwo z tego świata

El reino de este mundo
8372005486
Anka

Inne wydania

Powieść ta to faktyczny debiut jednego z najwybitniejszych pisarzy kubańskich. Zrodziły ją obserwacje poczynione przez Carpentiera w czasie pobytu na Haiti i dojrzewające w jego artystycznej świadomości pojmowanie osobliwości kulturowej Ameryki Łacińskiej jako społeczności multietnicznej, wielobarwnej, wielopłaszczyznowej - takiej, w której magia, gusła i wszechpotężne wudu są równie realne jak rzeczywistość materialna. Powieść przedstawia przybycie na Haiti Marii Pauliny Bonaparte, ukochanej siostry Napoleona, i objęcie władzy królewskiej przez czarnoskórego Henri Christophe'a; ten historyczny epizod służy za pretekst do wykreowania postaci Mackandaka, obdarzonego nadprzyrodzonymi właściwościami, przede wszystkim nieśmiertelnością. Jest to wielka metafora doli człowieczej Latynosów.

W „Królestwie z tego świata” Carpentier wyciąga pisarskie konsekwencje z wypowiedzianego przez siebie słynnego zdania: "Historia całej Ameryki nie jest niczym innym, jak kroniką rzeczywistości cudownej".

| 2017-06-13
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Alejo Carpentier w zgodnej opinii krytyków uchodzi za jednego z najważniejszych pisarzy iberoamerykańskich ubiegłego stulecia. Pierwszy raz usłyszałem o nim, gdy jeden ze znanych polskich polityków wymienił jego powieść „Eksplozja w katedrze” jako swoją ulubioną lekturę. Od tego czasu planowałem zapoznanie się z twórczością Kubańczyka, co jednak było o tyle utrudnione, że jego książki są dziś trudno dostępne i o ile mi wiadomo żadne wydawnictwo nie planuje w najbliższym czasie ich wznowienia.
„Królestwo z tego świata” stanowi plon podróży autora na Haiti i jest uznawane za programowy utwór południowoamerykańskiego realizmu magicznego. Carpentier opisuje kilkadziesiąt lat życia czarnoskórego niewolnika Ti Noela na tle burzliwej historii wyspy, w tym powstania niewolników, zainspirowanego hasłami Rewolucji Francuskiej. Autor pokazuje jak obaloną tyranię białych kolonistów zastępują dyktatorskie rządy "Czarnego Napoleona" - Henri...

GabrielL Kamiński | 2011-07-27
Przeczytana: 29 sierpnia 1974

Niesamowita książka, tak barwna, iskrząca się kunsztem talentu Carpentiera i jego tłumaczki - niezrównanej Kaliny Wojciechowskiej. Wracałem wielokrotnie i zawsze z tym samym skutkiem - oczarowania językiem

matitka | 2012-01-28

lo real y maravilloso