Królestwo z tego świata

- Kategoria:
- literatura piękna
- Seria:
- Proza Światowa
- Tytuł oryginału:
- El reino de este mundo
- Wydawnictwo:
- Państwowy Instytut Wydawniczy
- Data wydania:
- 2018-04-20
- Data 1. wyd. pol.:
- 1968-01-01
- Liczba stron:
- 152
- Czas czytania
- 2 godz. 32 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788306034608
- Tłumacz:
- Kalina Wojciechowska
- Tagi:
- literatura iberoamerykańska literatura kubańska Haiti
Pierwszą częścią wielkiego tryptyku powieściowego Alejo Carpentiera jest jego debiut, Królestwo z tego świata (1949), zainspirowany pobytem na Haiti. Duszna i senna atmosfera wyspy doskonale współgra tu z barokowym stylem Carpentiera, twórcy teorii lo real maraviloso (rzeczywistości cudownej), która pozwala mu mieszać nadprzyrodzone z realnym, historię z mitem. Epizody z dziejów Haiti – przyjazd na wyspę siostry Napoleona, Marii Pauliny Bonaparte, i objęcie władzy przez Henri Christophe’a – zestawia autor z opowieścią o jednorękim François Mackandalu, „w którego moc wierzyły tysiące ludzi pragnących wolności”. Obdarzony zdolnością przemiany w zwierzęta stał się symbolem buntu i pocieszycielem uciemiężonych pokoleń.
Możemy smakować wyrafinowany styl Carpentiera i bogactwo jego świata za sprawą świetnych przekładów Kaliny Wojciechowskiej.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Książka może wydać się obca, gdyż opowiada o historii Haiti, występują w niej bohaterowie o trudnych do wysłowienia nazwiskach, np. w języku francuskim. Niekwestionowanym walorem powieści jest forma, która poniekąd manifestuje postulaty realizmu magicznego w myśl autorskiej koncepcji Carpentiera. Na styl powieści składa się dbałość o szczegół, językowy kunszt opisu i umiejętność zawiązania splotu zgoła niepozornych wydarzeń w rodzaj uniwersalnej opowieści o człowieku. Książka skłania do poszerzenia swoich horyzontów i zapoznania się bez uprzedzeń z innymi kulturami, w których występuje np. szamanizmem, religia wudu. Ponadto w tle jawi się obraz kolonializmu, ujęty z różnych punktów widzenia.
Książka może wydać się obca, gdyż opowiada o historii Haiti, występują w niej bohaterowie o trudnych do wysłowienia nazwiskach, np. w języku francuskim. Niekwestionowanym walorem powieści jest forma, która poniekąd manifestuje postulaty realizmu magicznego w myśl autorskiej koncepcji Carpentiera. Na styl powieści składa się dbałość o szczegół, językowy kunszt opisu i...
więcej Pokaż mimo toCzytałam jako lekturę na studiach. Książka bardzo dobrze przedstawia realizm magiczny. Mimo to, że jest ciężka i trudna w odbiorze to uważam, że dla osób zainteresowanych gatunkiem warta przeczytania.
Czytałam jako lekturę na studiach. Książka bardzo dobrze przedstawia realizm magiczny. Mimo to, że jest ciężka i trudna w odbiorze to uważam, że dla osób zainteresowanych gatunkiem warta przeczytania.
Pokaż mimo toAbsolutna czołówka "realizmu magicznego", napisana gęstym, ociekającym tropikiem zmysłowym językiem. Czujemy się wręcz sami zanurzeni w tej niepokojącej rzeczywistości, nigdy przyjaznej nie tylko rdzennej ludności Haiti. Wspaniałe wątki poboczne, na czele z postacią Pauliny Bonaparte
Absolutna czołówka "realizmu magicznego", napisana gęstym, ociekającym tropikiem zmysłowym językiem. Czujemy się wręcz sami zanurzeni w tej niepokojącej rzeczywistości, nigdy przyjaznej nie tylko rdzennej ludności Haiti. Wspaniałe wątki poboczne, na czele z postacią Pauliny Bonaparte
Pokaż mimo toChoć nieco trudno się czytało, książka bardzo dobrze wprowadza w atmosferę magii, która ostatecznie nie jest przecież magią, a codziennością osób, których kompletnie nie rozumiemy...
Choć nieco trudno się czytało, książka bardzo dobrze wprowadza w atmosferę magii, która ostatecznie nie jest przecież magią, a codziennością osób, których kompletnie nie rozumiemy...
Pokaż mimo toAlejo Carpentier, uważany za pekursora realizmu magicznego w literaturze iberoamerykańskiej. Dawno nie czytałam niczego w tym gatunku. Tym razem rzecz dzieje się na Haiti przełomu XVII i XVIII wieku. Prawdziwe wydarzenia przeplatają się z magicznymi. Styl jest barokowy, niezwykle obrazowy. Na przykładzie losów czarnoskórego niewolnika poznajemy kawałek historii Haiti. I zastanawiamy się nad kondycją ludzkiego życia. Piękna książka.
Alejo Carpentier, uważany za pekursora realizmu magicznego w literaturze iberoamerykańskiej. Dawno nie czytałam niczego w tym gatunku. Tym razem rzecz dzieje się na Haiti przełomu XVII i XVIII wieku. Prawdziwe wydarzenia przeplatają się z magicznymi. Styl jest barokowy, niezwykle obrazowy. Na przykładzie losów czarnoskórego niewolnika poznajemy kawałek historii Haiti. I...
więcej Pokaż mimo toPionierska powieść napisana w formule realizmu magicznego. Do tego jeszcze w Wenezueli, przez kubańskiego pisarza, syna Francuza i Rosjanki, a akcja rozgrywa się na terenie Haiti, dawnej francuskiej kolonii na wyspie Santo Domingo.
Fabuła obejmuje okres od panowania Burbonów przed Rewolucją Francuską i zniesieniem niewolnictwa, do okresu po obaleniu czarnoskórego króla Henri Christophe’a. Rozgrywa się na terenie obecnego Haiti, z małymi epizodami na terenie okrętów na Atlantyku, w Santiago da Cuba i w Rzymie.
Chociaż w książce występuje postacie autentyczne – jak wspomniany Henri Christophe, Paulina Bonaparte czy tez je pierwszy mąż generał Leclerc, karaibski świat widzimy przede wszystkim oczyma Ti Noela, niewolnika, który powrócił na wyspę z Kuby.
Niewątpliwie jest to zatem powieść historyczna, ale nie w tradycyjnym stylu. Autor nie koncentruje się na bojownikach, władcach, dowódcach i bitwach, a na życiu czarnoskórej wspólnoty przed i po zniesieniu niewolnictwa. Nie jest to także marksistowska wizja walki klas. Alejo Carpentier pokazuje nam świat „kolorowych” przede wszystkim z punktu widzenia ich pomieszanych, wierzeń, przekonań, tradycji, marzeń i wizji. Jedną z nich jest powszechne przekonanie, że jeden z pierwszych buntowników – Mackandal (a później nie tylko on) posiada likantropiczną moc i może przemienić się w wilka, ale także ptaka, owada i każde inne stworzenie. Tak też „widziano” i odbierano jego działania i w środowisku niewolników i wyzwoleńców była to prawda oczywista i obiektywna. I od takiej magii rozpoczyna się iberoamerykańska podróż po „odbitym zwierciadle”, kontynencie zaludnionym ludźmi z różnych ras, kontynentów, religii i języków, który wytworzył własną kulturę, a właściwie wiele jej odłamów, bazując nie tylko na przekazie kulturowym kolonizatorów, ale też kolonizowanych, a na Karaibach (ale też np. w Brazylii) także ludności niewolniczej. Bo może ten realizm jest dla nas magiczny, a dla nich normalny?
Niezwykle ciekawa książka, z wyjaśniającym wstępem autora i posłowiem tłumaczki. Łatwa w odbiorze, a język od razu tworzy w umyśle czytelnika kolorowe wizje, pełne ruchu i hałasu, zapachów oraz wszechobecnego upału, wilgoci i kurzu, które na długo zostają w pamięci.
Pionierska powieść napisana w formule realizmu magicznego. Do tego jeszcze w Wenezueli, przez kubańskiego pisarza, syna Francuza i Rosjanki, a akcja rozgrywa się na terenie Haiti, dawnej francuskiej kolonii na wyspie Santo Domingo.
więcej Pokaż mimo toFabuła obejmuje okres od panowania Burbonów przed Rewolucją Francuską i zniesieniem niewolnictwa, do okresu po obaleniu czarnoskórego króla...
Cudna rzecz, genialnie wyważona między literacką konwencją a przekazem historycznym. Wbrew może powszechnym opiniom, za właściwego Demiurga realizmu magicznego uważam mojego ukochanego Borgesa ( taki paradoks, wszak Borges był konserwatystą- dobra literatura wykracza poza podziały światopoglądowe) niczego to jednak w mojej ocenie nie zmienia.
Cudna rzecz, genialnie wyważona między literacką konwencją a przekazem historycznym. Wbrew może powszechnym opiniom, za właściwego Demiurga realizmu magicznego uważam mojego ukochanego Borgesa ( taki paradoks, wszak Borges był konserwatystą- dobra literatura wykracza poza podziały światopoglądowe) niczego to jednak w mojej ocenie nie zmienia.
Pokaż mimo toTo mogła być wielka książka. Niestety autor nie mógł się zdecydować czy iść w realizm magiczny, w opowiastkę historyczną czy w alegorię. Ostatecznie fabuła zatrzymana jest w swoistym rozkroku i książka ani ziębi, ani grzeje. Bez wątpienia zachęca do przyjrzenia się uważniej historii Haiti, ale raczej odstręcza mnie od kolejnych spotkań z Carpentierem.
To mogła być wielka książka. Niestety autor nie mógł się zdecydować czy iść w realizm magiczny, w opowiastkę historyczną czy w alegorię. Ostatecznie fabuła zatrzymana jest w swoistym rozkroku i książka ani ziębi, ani grzeje. Bez wątpienia zachęca do przyjrzenia się uważniej historii Haiti, ale raczej odstręcza mnie od kolejnych spotkań z Carpentierem.
Pokaż mimo toNiesamowita historia niewolnictwa i zderzenia cywilizacji epoki kolonializmu. Posłowie Ewy Nawrockiej do wydania Państwowego Instytutu Wydawniczego właściwie wyjaśnia całą genialność tej książki, dlatego odsyłam tam. A z mojej strony: świetna opowiadania głównie za sprawą perspektywy, którą przyjmuje autor, a która pozwala wczuć się w niezwykły klimat epoki kolonializmu i zachodzących wówczas konfliktów kulturowych. Na potrzeby opisu kolonialnego Haiti autor wykreował swój własny styl lo real maravilloso, którego manifest przedstawia w przedmowie.
Genialna lektura, zwłaszcza pierwsze opowiadanie, które powinien przeczytać każdy zainteresowany historią
Niesamowita historia niewolnictwa i zderzenia cywilizacji epoki kolonializmu. Posłowie Ewy Nawrockiej do wydania Państwowego Instytutu Wydawniczego właściwie wyjaśnia całą genialność tej książki, dlatego odsyłam tam. A z mojej strony: świetna opowiadania głównie za sprawą perspektywy, którą przyjmuje autor, a która pozwala wczuć się w niezwykły klimat epoki kolonializmu i...
więcej Pokaż mimo to