Królestwo z tego świata

Okładka książki Królestwo z tego świata
Alejo Carpentier Wydawnictwo: Muza Seria: Biblioteka Bestsellerów literatura piękna
literatura piękna
2000-01-01
8372005486
Kalina Wojciechowska

więcej Więcej

Czytałam jako lekturę na studiach. Książka bardzo dobrze przedstawia realizm magiczny. Mimo to, że jest ciężka i trudna w odbiorze to uważam, że dla osób zainteresowanych gatunkiem warta przeczytania.

Absolutna czołówka "realizmu magicznego", napisana gęstym, ociekającym tropikiem zmysłowym językiem. Czujemy się wręcz sami zanurzeni w tej niepokojącej rzeczywistości, nigdy przyjaznej nie tylko rdzennej ludności Haiti. Wspaniałe wątki poboczne, na czele z postacią Pauliny Bonaparte

Choć nieco trudno się czytało, książka bardzo dobrze wprowadza w atmosferę magii, która ostatecznie nie jest przecież magią, a codziennością osób, których kompletnie nie rozumiemy...

1940

Alejo Carpentier, uważany za pekursora realizmu magicznego w literaturze iberoamerykańskiej. Dawno nie czytałam niczego w tym gatunku. Tym razem rzecz dzieje się na Haiti przełomu XVII i XVIII wieku. Prawdziwe wydarzenia przeplatają się z magicznymi. Styl jest barokowy, niezwykle obrazowy. Na przykładzie losów czarnoskórego niewolnika poznajemy kawałek historii Haiti. I...

Na półkach: , , , , ,

Pionierska powieść napisana w formule realizmu magicznego. Do tego jeszcze w Wenezueli, przez kubańskiego pisarza, syna Francuza i Rosjanki, a akcja rozgrywa się na terenie Haiti, dawnej francuskiej kolonii na wyspie Santo Domingo.
Fabuła obejmuje okres od panowania Burbonów przed Rewolucją Francuską i zniesieniem niewolnictwa, do okresu po obaleniu czarnoskórego króla...

Cudna rzecz, genialnie wyważona między literacką konwencją a przekazem historycznym. Wbrew może powszechnym opiniom, za właściwego Demiurga realizmu magicznego uważam mojego ukochanego Borgesa ( taki paradoks, wszak Borges był konserwatystą- dobra literatura wykracza poza podziały światopoglądowe) niczego to jednak w mojej ocenie nie zmienia.

To mogła być wielka książka. Niestety autor nie mógł się zdecydować czy iść w realizm magiczny, w opowiastkę historyczną czy w alegorię. Ostatecznie fabuła zatrzymana jest w swoistym rozkroku i książka ani ziębi, ani grzeje. Bez wątpienia zachęca do przyjrzenia się uważniej historii Haiti, ale raczej odstręcza mnie od kolejnych spotkań z Carpentierem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niesamowita historia niewolnictwa i zderzenia cywilizacji epoki kolonializmu. Posłowie Ewy Nawrockiej do wydania Państwowego Instytutu Wydawniczego właściwie wyjaśnia całą genialność tej książki, dlatego odsyłam tam. A z mojej strony: świetna opowiadania głównie za sprawą perspektywy, którą przyjmuje autor, a która pozwala wczuć się w niezwykły klimat epoki kolonializmu i...

W swoim czasie, gdy czytałam książka za książką literaturę latynoamerykańską, Carpentier urzekł mnie
już samym tytułem. Dziś z pamięci wyłania mi się tylko tytuł: "Podróż do źródeł czasu".

"Królestwo z tego świata" uchodzi za część trylogii. Dopełnia ją "Podróż do źródeł czasu" i "Eksplozja w katedrze". Alejo Carpenrier ma dobrą rękę do tytułów.
Gdy czytałam tę książkę,...

„Królestwo z tego świata”, debiut Alejo Carpentiera i jednocześnie utwór konstytuujący w literaturze realizm magiczny (tak, wiem, niektórych może zaskoczyć informacja, że to nie Gabriel García Márquez jest ojcem tego nurtu), to jedna z tych książek, które choć objętościowo niepozorne, warsztatowo skromniejsze niż późniejsze dzieła autora („Podróż do źródeł czasu”), to...

• Realizm magiczny
  • Literatura iberoamerykańska