Interwencja informatyka

Okładka książki Creatio Fantastica nr 2 (59) 2018 - Science fiction: źródła i kontynuacje Jakub Alejski, Justyna Bendyk, Terry Bisson, Julia Brodowska, Anna Bugajska, Ewelina Feldman-Kołodziejuk, Paweł Frelik, Elana Gomel, Piotr Gorliński-Kucik, Fredric Jameson, Adam Jarmuła, Tomasz Jarząb, Paul Kincaid, Szymon Piotr Kukulak, Krzysztof M. Maj, Mikołaj Maria Manicki, Joanna Mikołajczuk, Marcin Moń, Ramez Naam, Olga Niziołek, Anna Paprzycka, Tim Pratt, Darko Suvin, Lisa Swanstrom, Marianna Szygoń, Barbara Szymczak-Maciejczyk, Mateusz Tokarski, Sherryl Vint
Creatio Fantas... Jakub Alejski, Just...
Okładka książki Fantazmaty 2 Dagmara Adwentowska, Wojciech Boratyński, Rafał Cuprjak, Sylwia Finklińska, Anna Grzanek, Anna Hrycyszyn, Anna Karnicka, Tomasz Krzywik, Artur Laisen, Filip Laskowski, Marcin Moń, Maciej Musialik, Daniel Nogal, Maciej Oleszek, Michał J. Sobociński, Michał Studniarek, Magdalena Świerczek-Gryboś, Łukasz Trykowski, Dawid Wiktorski, Natalia Wójcik, Maria Zdybska
Fantazmaty 2 Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Magazyn Biały Kruk #3 Grzegorz Czapski, Artur Grzelak, Tomasz Jarząb, Krzysztof Jurewicz, Aleksander Kowarz, Angela Kudenko, Adam Loraj, Marcin Moń, Michał Pawlik, Jacek Pelczar, Barbara Szymczak-Maciejczyk, Gabriela Tyńska, Jacek Wilkos, Daniel Wójcik
Magazyn Biały ... Grzegorz Czapski, A...

Okładka książki Tu był las Michał Antosiewicz, Aleksandra Bednarska, Grzegorz Czapski, Piotr M. Drożdżał, Monika Fenc, Adrianna Filimonowicz, Sylwester Gdela, Lidia Gręda, Adam Groth, Małgorzata Gwara, Merida Holmes, Natalia Kędra, Aleksandra Kleśta, Natalia Klimaszewska, Paulina Klimentowska, Anna Klotz, Marek Kolenda, Magdalena Kopała, Tomasz J. Kowalski, Jakub Kubal, Rafał Łoboda, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Irka Luz, Małgorzata Maj, Jacek Małas, Wiktor Matyszkiewicz, Hela Motyl, Marcin Opolski, Aneta Pazdan, Radek Puchała, Jakub Rewiuk, Iwona Serej, Anna Sikorska, Tomasz Skowroński, Kalina Sucharska, Szymon Szymański, Paweł Wącławski, Patryk Wieczorek
Tu był las Michał Antosiewicz,...
Okładka książki Fantastyczne pióra 2019 Marcelina Baczyńska, Agnieszka Fulińska, Sylwester Gdela, Aleksandra Klęczar, Marek Kolenda, Sonia Korta, Wiktor Orłowski, Agata Poważyńska, Kamila Regel, Katarzyna Szymonik, Paweł Wolski, Dariusz Zasadzki
Fantastyczne p... Marcelina Baczyńska...
Okładka książki Złoty Wiek SF 1 Fredric Brown, Edmond Hamilton, Cyril M. Kornbluth, Raphael A. Lafferty, Murray Leinster, H. Beam Piper, Mack Reynolds, William Tenn, Jack Vance, F. L. Wallace, Stanley G. Weinbaum
Złoty Wiek SF 1 Fredric Brown, Edmo...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...
Okładka książki Granice Nieskończoności Michał Blatkiewicz, Weronika Borek, Krzysztof Boroń, Krzysztof Bożejewicz, Danuta Derlińska-Pawlak, Anna Domino, Barbara Drecka-Szymańska, Agnieszka Fulińska, Sylwester Gdela, Diana Grabska, Ilona Grzybowska, Patryk Gujda, Małgorzata Gwara, Alicja Huk, Aleksandra Kleśta, Marek Kolenda, Jerzy A. Kozłowski, Rafał Łoboda, Wiktor Matyszkiewicz, Szymon Muszyński, Agnieszka Nierodzińska, Marcin Opolski, Aneta Pazdan, Kaja Piaścik, J. Raj, Jakub Rewiuk, Krzysztof Rewiuk, Marcin Ścibura, Tomasz Skowroński, Tadeusz Solecki, Marianna Szygoń, Kasjopeja Tales, Hubert Wojciechowski, Anna Maria Wybraniec, Mateusz Wyszyński, praca zbiorowa
Granice Niesko... Michał Blatkiewicz,...

Zbiór opowiadań o dużej różnorodności treści i stylów. Jedne ciekawe, drugie mniej. Może przez to, że zawierały mocne akcenty informatyczne, niektóre były niezrozumiałe dla mnie. Na szczęście opowiadania krótkie, więc zapewne każdy znajdzie coś dla siebie.

przyjemne, czasem zaskakujące opowiadania. na tzw. międzyczas w oczekiwaniu na kogoś, na coś, w przerwie od czegoś. Przyzwoicie:)

Antologia, która sprawi radość nie tylko czytelnikom. Szczytne cele, dobre opowiadania, czego chcieć więcej? Nie pokuszę się o wyróżnienie któregoś z tekstów. Moim zdaniem całość trzyma dobry poziom. Bez względu czy jest to opowiadanie autorów już rozpoznawalnych (m.in. Szumacher, Sikorska, Potocka, Klęczar, Korta, Puchalski, Gdela),czy tych mniej znanych. Bo każda z tych krótkich opowieści jest warta przeczytania, każda opowiada ciekawą historię, każda tworzy jakiś mały świat i krótką, interesującą fabułę. Niektóre mają zaskakujące puenty, inne mają puenty, które zostaną z nami na dłużej. Wszystkie czyta się szybko, a lektura całej antologii to półtorej godziny przyjemności dla miłośników fantastyki.
Ps. Są w tym zbiorze również dwa moje szorty (niejako w zastępstwie innego, z konkursowego podium) i dlatego ograniczam się do ogólników. Jednak jako autor bardzo się cieszę, że moje opowiadania znalazły się w gronie tak zacnych tekstów.

Teksty w „Zapomnianych snach – Interwencji informatyka” po części powstały w ramach konkursu na portalu Nowa Fantastyka, częściowo są napisane specjalnie do tej antologii. Szczerze mówiąc, nie widzę między nimi różnicy.

Natomiast różnica jest w poruszanej tematyce. Bo jest i hard SF, jest fantasy (nawet takie w stylu Prachetta),jest i weird. Dla każdego coś miłego. Tematy, w większości, dawno już przez twórców przemielone, co najwyżej czasem podane w nowym sztafażu. Czy to źle? Ależ skąd! W zalewie atakującej nas zewsząd literatury (bo teraz każdy pisze, nawet ja ;)),dobrze czasem przypomnieć o pewnych motywach, tematach. Na pewno znajdą się czytelnicy, którzy przeczytają o nich po raz pierwszy.
Poziom? Różny, ale żadnego opowiadania wyraźnie odstającego od średniej. Są natomiast dwa teksty wybitne (moim zdaniem). I choćby dla nich warto tę antologię przeczytać. Są to: „Cisza w La Silla” i „Ja, 6”. Bo w krótkiej formie zadają pytania, na które długo nie można znaleźć odpowiedzi. Zmuszają do myślenia. Małe arcydziełka. Brawo!
Niewiele im ustępują: „Smutne ale prawdziwe” i „Artificial soul”. Z drugiej strony polecę coś, co nazwę humorystycznym fantasy, choć teksty są mimo wszystko absolutnie różne: „Duma Informatyka” i „W piekle, czyli w raju”.
Myślę jednak, że każdy miłośnik fantastyki znajdzie w tym zbiorze coś dla siebie, i jestem pewien, że nie będą to tylko teksty wskazane przeze mnie.
Polecam lekturę!

Przy okazji tej antologii doceniłem format elektroniczny publikacji. Teksty są krótkie, więc idealne do przeczytania przy porannej kawie czy wieczornej reklamie między serialami. Bardzo wygodnie tak mi się czytało ten zbiór na Kindlu.

PS. Nie będę ukrywał - też mam w tym zbiorze swój tekst. Cały zbiór oceniłem jednak (wydaje mi się) obiektywnie.

Ciekawy, wartościowy zbiór. Jest tu na pewno kilka naprawdę fajnych tekstów, jak Paruzja, Strajk Powszechny, W piekle, czyli w raju, Ja, 6, Duma Informatyka, Stwórca nie istnieje czy Smutne ale prawdziwe. Trochę wymieniłem, ale to nie znaczy, że inne są o wiele gorsze - jak zwykle to kwestia gustu i tematyki, bo cały zbiór pod względem technicznym stoi na dobrym poziomie ;)

Moja opinia tutaj:

Moja opinia tutaj: