rozwiń zwiń

Nagroda Wielkiego Kalibru 2022 – znamy siedem nominowanych książek

LubimyCzytać LubimyCzytać
05.05.2022

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej. Do tej pory jej laureatkami i laureatami zostali m.in.: Anna Kańtoch, Zygmunt Miłoszewski, Marek Krajewski, Wojciech Chmielarz. Oto autorki i autorzy, którzy mają szansę otrzymać wyróżnienie za rok 2022.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2022 – znamy siedem nominowanych książek Materiały prasowe Nagrody Wielkiego Kalibru

Laureat bądź laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru towarzyszy otrzyma 25 000 złotych, ufundowane przez Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka. Wręczenie wyróżnienia odbędzie się 28 maja podczas uroczystej gali, która odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Podczas tego samego wydarzenia wręczona zostanie także Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru oraz Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej.

W roku 2022 Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka, Pitor Kofta oraz Grzegorz Sowula zadecydowało o przyznaniu nominacji do wyróżnienia następującym twórcom i twórczyniom oraz ich utworom.

Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru 2022

Wojciech Chmielarz, „Wilkołak”, Marginesy

Wojciech Chmielarz jest jednym z autorów, którzy w poprzednich latach byli już laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru – pisarz otrzymał to wyróżnienie w 2015 roku za „Przejęcie”. Tym razem nominowany został „Wilkołak”, czyli trzeci już tom cyklu z detektywem Dawidem Wolskim. Bohater książki, uczestnicząc w pogrzebie swojego ojca, zauważa gdzieś w oddali Igę, kobietę swojego życia. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że Iga zginęła dekadę wcześniej, a zmarły ojciec Dawida przyczynił się do uwolnienia z więzienia jej mordercy. Dziewczyna wygląda na 10 lat starszą, ale według Wolskiego to na pewno ona. Niestety, tylko on ją zobaczył i rozpoznał, ale nie zamierza się poddać i zrobi wszystko, by poznać prawdę o swojej ukochanej. Swojego sojusznika znajdzie w prokuratorze Adamie Górniku. Czy jednak, gdy dotrze już do prawdy, będzie potrafił się z nią pogodzić?

Grzegorz Dziedzic, „Żadnych bogów, żadnych panów”, Papierowy Księżyc

Grzegorz Dziedzic z wykształcenia i zawodu jest psychoterapeutą, od 1999 roku mieszka w Chicago, a jego powieść „Żadnych bogów, żadnych panów” stanowi pierwszy tom cyklu, który zyskał swoją nazwę właśnie od tego miasta, czyli trylogii chicagowskiej. Akcja książki rozgrywa się w 1918 roku, gdy sierżant Teodor Rucki dopiero rozpoczyna karierę w policji, jednak stara się nadrabiać brak doświadczenia sprytem i siłą mięśni. Wkrótce staje przed koniecznością wzięcia udziału w niełatwej sprawie: ktoś podrzuca w polskiej dzielnicy Chicago zwłoki, a na murach pobliskiego kościoła maluje anarchistyczny napis. Śledztwo zaprowadzi Ruckiego do najbiedniejszych i najbardziej niebezpiecznych dzielnic miasta, a morderca będzie zabijał kolejne ofiary w sposób okrutny i teatralny, co spowoduje, że przylgnie do niego określenie Diabeł z Michałowa.

Anna Kańtoch, „Lato utraconych”, Marginesy

Anna Kańtoch otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru w 2021 roku za „Wiosnę zaginionych”, czyli pierwszy tom trylogii opowiadającej o emerytowanej policjantki Krystyny Lesińskiej. 27 kwietnia miała premierę już trzecia część z cyklu – „Jesień zapomnianych”, a autorka uzyskała tegoroczną nominację za tom drugi, czyli „Lato utraconych”. Akcja powieści obejmuje m.in. rok 1999, kiedy w starej leśniczówce niedaleko Rudnika zaatakowana zostaje pewna rodzina. Napaść udaje się przeżyć tylko jednemu chłopcu, który okazuje się odnalezioną zaledwie kilka miesięcy wcześniej ofiarą porwania sprzed 12 lat. Czy ktoś celowo dąży do tego, by pozbawić chłopaka normalnego życia? Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi na te pytania próbuje odnaleźć Lesińska, jest to dla niej ważne także dlatego, że Kuba zaginął w Tatrach, nieopodal miejsca, w którym w 1963 roku zaginął również jej brat.

Joanna Opiat-Bojarska, „Oni”, Wydawnictwo Słowne

„Oni” to kolejny thriller Joanny Opat-Bojarskiej, w którym mniej jest opisów krwawych zbrodni, za to z każdą stroną rośnie napięcie, a intryga staje się coraz bardziej skomplikowana. Kosma, główny bohater powieści, ma zespół Aspergera, jego życie składa się z przestrzegania ustalonego porządku, zwyczajów i rytuałów. Dlatego gdy mężczyzna dowiaduje się, że jego ojciec zostaje oskarżony o brutalne morderstwo, jego życie wywraca się do góry nogami. Mimo tej tragicznej i niespodziewanej zmiany Kosma decyduje się rozwikłać zagadkę tej zbrodni, by oczyścić ojca z zarzutów. To jednak tym trudniejsze, że morderstwo popełniono przed laty i nie wiadomo, kim jest jego ofiara. Dziewiętnaście lat to sporo czasu, by zatrzeć ślady, ale Kosma nie będzie postępował jak typowy śledczy.

Anna Rozenberg, „Maski pośmiertne”, Czwarta Strona

„Maski pośmiertne” Anny Rozenberg to kolejny z nominowanych tytułów, który stanowi część kryminalnego cyklu. Polska autorka na co dzień mieszkająca i pracująca w Wielkiej Brytanii na głównego bohatera swojej powieści wybrała inspektora Davida Redferna. Gdy ten pewnego dnia 2013 roku dostaje wezwanie do udaremnienia zamachu w jednej z katedr, przekonuje się, że terrorystą jest jego dawny przyjaciel i partner Adrian Bones. Aby obronić się przed napastnikiem, Redfern jest zmuszony oddać śmiertelny strzał. Targany poczuciem winy, opuszcza swoje dotychczasowe miejsce pracy i zaczyna służbę w Woking. Tam wkrótce znalezione zostają zmasakrowane zwłoki – ofiarą jest polska turystka, która przyjechała do Anglii z mężem. Po mężu tym nie ma jednak śladu.

Maciej Siembieda, „Kukły”, Agora

„Kukły” Macieja Siembiedy to czwarty tom jego cyklu z Jakubem Kanią w roli głównej. Tym razem mężczyzna dostaje prywatne zlecenie od niemieckiej dziennikarki: ma rozwikłać zagadkę pożaru, który pochłonął jedną z najbardziej okazałych rezydencji magnackiej na Śląsku tuż przed wybuchem wojny. Kania bada trop prowadzący do organizacji zrzeszającej zaufanych ludzi Himmlera, a potem również do niemieckich okultystów i jednostki specjalnej, której zadaniem było poszukiwanie korzeni rasy aryjskiej oraz dokumentowanie sekretów „czarownic”. Z czasem sprawa staje się dla życia głównego bohatera. W powieści nie zabrakło również romansu polskiego prokuratora z dziennikarką „Die Zelt”, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę.

Jakub Żulczyk, „Informacja zwrotna”, Świat Książki

Bohaterem książki „Informacja zwrotna” Jakuba Żulczyka jest Marcin Kania, żyjący z tantiemów były muzyk i alkoholik leczącym się w ośrodku „Jutro”. Pewnego dnia jego syn znika, zostawiając po sobie jedynie zakrwawione prześcieradła. Kania wie, że poprzedniego wieczoru widział się ze swoim dzieckiem, jednak ze wiele z tego nie pamięta, bo za dużo wypił. Mężczyzna postanawia więc ruszyć na poszukiwania syna, które naprowadzą go na trop wielkiej afery reprywatyzacyjnej i skonfrontują ze złem, które wyrządził własnej rodzinie. Klucz do odnalezienia syna i odkupienia win tkwi jednak przede wszystkim w umyśle Kani, wyniszczonym przez alkohol. Co i czy mężczyzna zdoła sobie przypomnieć i jaka będzie informacja zwrotna?

Macie już swoich faworytów?

[as]


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
mika15 20.05.2022 20:14
Czytelniczka

,,Kukły"  to mój faworyt

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Szajda 06.05.2022 14:00
Bibliotekarka

Jak dla mnie "Wilkołak" albo "Lato utraconych", czyli książki już wcześniej nagrodzonych, ale przyznaję, że pozostałych nie czytałam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia 06.05.2022 02:37
Czytelniczka

"Maski pośmiertne" to zdecydowanie najsłabsza z tych książek i zastanawiam się, dlaczego w ogóle została nominowana.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kasia b 06.05.2022 01:37
Czytelniczka

Informacja zwrotna to mój zdecydowany faworyt

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Informacja zwrotna
LubimyCzytać 05.05.2022 17:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post