Inna Wenecja

Wydawnictwo: Pogranicze
Druga Venecija
eseje, Wenecja, podróże, sztuka
Snoopy

Fascynująca literacka opowieść Predraga Matvejevicia, tym razem o Wenecji, "stolicy" Śródziemnomorza, które w niezwykły sposób opisywał w "Brewiarzu śródziemnomorskim", również wydanym przez Pogranicze. W najnowszej książce Matvejevicia, profesora literatury na rzymskim uniwersytecie La Sapienza, Wenecja staje się mitycznym światem, przedmiotem uważnej obserwacji i czułej admiracji autora. Estetycznemu zachwytowi towarzyszy wnikliwy opis i refleksja. Z miasta turystycznych atrakcji Wenecja staje się krainą osobistą i odrębną. Autor snuje opowieść nie tylko o wspaniałych obrazach i kościołach, ale na przykład o różnych rodzajach drewna, kamienia czy cegły użytych do wzniesienia pięknych budowli. Albo o anonimowych, starożytnych mapach miasta... Matvejević staje w szeregu najlepszych literackich obserwatorów Wenecji, takich jak Brodski, Rilke czy Odojewski. (Bartosz Hlebowicz)

"Po doświadczeniach na własnej skórze rozumiem bardzo dobrze, co to znaczy mówić o miejscu nazbyt omówionym. Wenecja (...) zniknęła już pod wielością prezentacji. Jej opisy doprowadziły do deja vu tego, co oko chciałoby jeszcze zobaczyć, stały się substytutem, przeniknęły niejako do siatkówki oka i zaczęły wpływać na zakres wizji tak, że obraz dziś przedstawiany, zbanalizowany, jest jedyną formą tego miejsca, które się odwiedza, bo rzeczywistość została pokonana przez swoją prezentację." (fragment książki)

| 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

"Odkopując" Wenecję spod nawarstwionych przez lata stereotypowych opinii o tym mieście, Predrag Matvejević pisze własną opowieść o Wenecji, odkrywa ją dla siebie. Książka ewokuje nastrój wędrówki we własnym niespiesznym tempie, które pozwala dostrzec rzeczy i zjawiska składające się na fenomen Wenecji, lecz nieznane i pomijane, bo niejako zasłonięte przez funkcjonujący w powszechnej świadomości obraz Wenecji jako miasta dożów, miasta pałaców na palach, miasta gondoli, miasta zakochanych, czy miasta-spadkobiercy dawnej świetności Republiki Weneckiej (Serenissima Repubblica di Venezia).

Autor podejmuje zatem próbę opisania Wenecji w osobisty sposób, skupia się na szczególe, na artefaktach i ciekawostkach pozostających poza głównym nurtem zainteresowań zwiedzających, elementach nie zbanalizowanych w powszechnym odbiorze tak, jak wielokrotnie opisywane dzieła architektury i sztuki związane z Wenecją, czy też sama Wenecja pojawiająca się w licznych utworach literackich.
Zabieg taki ma...

oggniania | 2016-08-18