Weneckie tęsknoty

Wydawnictwo: W.A.B.
83-89291-17-7
sztuka
Snoopy

Eseje składające się na tę książkę to owoc fascynacji sztuką renesansu włoskiego, jednego z najciekawszych okresów w historii europejskiego malarstwa. Joanna Pollakówna pisze o obrazach i ludziach, którzy te obrazy malowali – o Giorgionem, Lorenzu Lotto, Cimie da Conegliano, Savoldzie, Bellinim, Carpacciu, patrząc na ich dzieła oczami poetki i dzieląc się swoimi odczuciami z ogromną wrażliwością, a jednocześnie rzetelnością historyka sztuki. Jej książka to także obraz epoki i jej ducha, idei kształtujących dzieła, opowieść o ponadczasowych problemach tworzenia i relacji między człowiekiem a światem.

Hanna | 2011-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

Lektura tej książki dostarcza przyjemności na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim są to wnikliwe analizy obrazów mistrzów weneckiego renesansu. Pollakówna prowadzi nas przez detale, kompozycje, odwołania i wpływy, umiejscawiając te dzieła w czasie, pomagając je zrozumieć i w pełni docenić ich kunszt. Przybliża też sylwetki autorów, starając się pokazać ich inspiracje, a czasem nawet znaczenie jakie dla ich dzieła miały wydarzenia z ich życia, czy też ich charaktery.
Jednak, według mnie, nie jest to główny atut książki. Czymś co mnie zachwyciło i pochłonęło bez reszty jest język jakim operuje autorka - poetycki, dopracowany, momentami wręcz zmysłowy. I właśnie dlatego powinni po tą lekturę sięgnąć nie tylko miłośnicy malarstwa, ale także miłośnicy kunsztu słowa.
Książka jest też ładnie wydana i zaopatrzona w niektóre reprodukcje omawianych obrazów. Jedynym minusem jaki mi się nasuwa jest niewielka ilość tychże reprodukcji. W dziele takim jak to możliwość spojrzenia na omawiany...

Tomek | 2016-07-04
Frogiś | 2015-09-08