Nieznany portret Krakowa

Wydawnictwo: WAM
978-83-7505-550-4
sztuka

To opowieść o przenikaniu się różnych światów: tradycji i postępu, miasta i przedmieścia. Autorzy tej książki identyfikują miejsca o szczególnej odrębności, wydobywają problem „miasta w mieście" i uświadamiają nam skalę skoku jaki wykonał modernistyczny Kraków w ciągu pół wieku. To również opowieść o „meblowaniu miasta". Książka opowiada nie tylko o wielkiej architekturze, ale i zwraca uwagę na znaczenie małej architektury dla kształtowania krajobrazu kulturowego. Autorzy fundują nam powrót do Krakowa poszukującego swej nowej tożsamości - miasta sprzed lekcji totalitaryzmu, uniformizacji i urbanizacji. To książka pisana miłością i erudycją. Detektywistyczne analizy zamieszczone w obszernych komentarzach do fotografii to nie tylko pomnik erudycji autorów, ale i popis ich pisarskiego krasomówstwa. Konrad Myślik i Barbara Zbroja swym „portretem nieznanego Krakowa" nie tylko wpisują się w długą i bogatą historię miłośnictwa tego niezwykłego miasta, ale i otwierają jego nowy rozdział!

formalina | 2014-12-08

Jeśli wolicie wartość intelektualną od techniki prowadzenia narracji - bierzcie i jedzcie. Bo i warto znaleźć miejsca, które nie istnieją - pusty (!) plac wokół Okrąglaka, zupełnie inny układ zakola Wisły, teren wokół Bagateli, który nie przeszedł żadnych zmian architektonicznych od sprzed wojny a nie ma nic wspólnego z fotką pięknego oficera przechodzącego z Plant za Szewską na Karmelicką.

Zdjęcia bardzo dobre, tekst prowadzony czasem boleśnie ciężko.

Pierre Limier | 2012-01-12
Przeczytana: 10 maja 2011

Można znaleźć w niej kilka błędów merytorycznych, ale nie psują one ogólnego obrazu tej książki. Tworzą go fotografie z miejsc, w których bywa się codziennie, ale jednak trudno je wszystkie rozpoznać.

agnneska | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016