Potęga wizerunków. Studia z historii i teorii oddziaływania

Tłumaczenie: Ewa Klekot
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
The power of images. Studies in the history and theory of response
8323319758
sztuka
Superchrupka

Odważna książka na temat reakcji na przedstawienia wizualne [...]. Freedberg pomaga nam dostrzec, że nie można w sposób zadowalający mówić o wizerunkach i sztuce, jeśli nie weźmie się pod uwagę całego bogactwa i zróżnicowania ludzkich reakcji, od niskich impulsów przeważających w odniesieniu do przedstawień popularnych po wyrafinowanie wielkich wizji na przestrzeni wieków. Nie jest to książka o historii sztuki. Dotyczy ona związków między ludźmi i wizerunkami na przestrzeni dziejów. W orbicie swych zainteresowań świadomie umieszcza wszystkie wizerunki, a nie tylko te, które uznaje się za sztukę. Wyrasta ona z wieloletniego przekonania o słuszności poglądów, które historia sztuki w swej tradycyjnej – i najbardziej rozpowszechnionej – postaci albo lekceważy, albo nie potrafi odpowiednio wyrazić.

źródło opisu: WUJ, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Elevander | 2014-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Trudna książka z pogranicza historii sztuki, antropologii oraz psychologii. Autor skupia się na różnych aspektach wizerunków, a także - bardziej nawet - na ich oddziaływaniu. Pochwalić należy bardzo szeroki zakres przebadanego materiału. Zakres tak geograficzny i tematyczny jak i chronologiczny. Pracy tej z pewnością nie czyta się łatwo, niemniej z pewnością czytelnik doceni jej wysoki poziom merytoryczny, zwrócenie uwagi na bardzo istotne kwestie dotyczące naszego postrzegania wizerunków w ujęciu historycznym. Do tego bardzo duży korpus ilustracyjny. Książka zdecydowanie in plus, choć znalazło się w niej kilka nieścisłości natury historycznej. Przeszkadzało mi też nieco nadmierne psychologizowanie, choć na dobrą sprawę nie powinno ono specjalnie dziwić w pracy częściowo przynajmniej poświęconej właśnie psychologii. Mnie osobiście najbardziej interesowała jej warstwa historycznosztuczna i w tym względzie się nie zawiodłem.

Lily | 2013-01-27
Przeczytana: wrzesień 2012

Kto raz w nią zajrzy nie będzie mógł się oderwać. Obrazy mają moc!

ImaginaryMiss | 2018-01-18
Przeczytana: 07 lutego 2018