Kolor i znaczenie: Sztuka, nauka i symbolika

Wydawnictwo: Universitas
Colour and Meaning: Art, Science, and Symbolism
978-83-242-0927-9
sztuka, kolor
sztuka
Snoopy

Czy barwa to zjawisko tylko psychofizjologiczne? Czy ma ona wpływ na uczucia? Ta żywo napisana książka, kolejna po nagrodzonym tytule Kolor i kultura, jest przesiąknięta przekonaniem, że znaczenie barwy tkwi w jej historycznym kontekście; zależy od tego, kiedy jest ona odbierana i interpretowana. John Gage zgłębia tajemnice tematów tak odległych od siebie jak techniki optycznego mieszania...

John Gage zgłębia tajemnice tematów tak odległych od siebie jak techniki optycznego mieszania używane w mozaikach, związki barwy i języka w Ameryce Łacińskiej w czasie jej podboju przez Hiszpanów oraz idee Goethego, Rungego, Blake'a i Turnera. John Gage stworzył fascynujące studium znaczenia koloru na przestrzeni wieków dla studentów i wykładowców historii sztuki i kultury, artystów i projektantów oraz psychologów i naukowców zainteresowanych tą tematyką. Książka zawiera 137 ilustracji, w tym 37 barwnych.

Wojtek Grzegorek | 2013-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2013

świetna praca na temat histori badań nad kolorem, rozumienia jego powstawania i wykorzystywania w malarstwie.

groszex | 2012-02-12
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Jestem w trakcie pochłaniania wiedzy o kolorze, mówiąc szczerze spodziewałaś się czegoś bardziej przejrzystego, niż praca naukowa o charakterze analitycznym w stosunku do innych autorów. Wprawdzie jestem na początku, ale wielu wyrazów nie rozumiem. Przeczytam jednak tę lekturę ze względu na wysokie zainteresowanie tematem, oraz ze względu na znajomość historii sztuki, która na tym polu wiele mi ułatwia:)

Agnieszka Niedbała | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015