To twój dom, Ptysiu

Okładka książki To twój dom, Ptysiu Linda Chapman
Okładka książki To twój dom, Ptysiu
Linda Chapman Wydawnictwo: Wilga Seria: To Twój dom opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
To Twój dom
Wilga
2021-01-01
2021-01-01

Bardzo lubię Ptysia, bo jest czarno-biały i jest border collie.

Bardzo lubię Ptysia, bo jest czarno-biały i jest border collie.

Bliźniaki, Gabrysia i Jacek, zajmują się poszukiwaniem odpowiednich domów dla zwierzaków, któregoś dnia trafiają na bardzo aktywnego border collie Ptysia, który potrzebuje nowych opiekunów i domu, w którym będzie czuł się dobrze.
Dzieci bardzo szybko odnajdują takie miejsce, ale Bartek, chłopiec który mógłby zostać jego nowym panem nie chce nowego pieska, ponieważ już ma swojego ukochanego pupila.
Jak zakończy się ta opowieść? Gdzie trafi ten uroczy szczeniaczek? Tego Wam nie zdradzę 😉
Książeczka, której z przyjemnością posłuchaj młodsze dzieci, a starsze będą mogły przeczytać samodzielnie z uwagi na dużą czcionkę. Niewielka ilość, pasujących ilustracji świetnie współgra z treścią książki.
Jest to druga część serii. Nie znamy pierwszej, ale nie miało to wpływu na zrozumienie fabuły.

Gabrysia i Jacek zajmują się odnajdywanie nowych domów dla niechcianych zwierząt. Pewnego dnia wpadają na przeuroczego szczeniaka Ptysia rasy border collie, który jest dosyć niesfornym maluchem. Ciągle gdzieś ucieka. Właściciele szczeniaka mieszkający w mieszkaniu nie mogą poradzić sobie z psem pasterskim. Postanawiają oddać go w ręce dzieci i ich mamy, aby odnaleźli szczęśliwszy dom dla czworonoga.
Czy rodzeństwo odnajdzie odpowiedni dom dla Ptysia?
_________________________
"TO TWÓJ DOM, PTYSIU" to przesympatyczna i wartościowa książeczka skierowana do dzieci. Ukazuje to, jakie mądre są pieski, a zwłaszcza rasy border collie. Pokazuje, że nie wszystkie rasy psów nadają się do mieszkań. Niektóre z nich potrzebują przestrzeni, miejsca, gdzie mogą się wybiegać i odpowiedniego opiekuna, który będzie umieć je wyszkolić, albo specjalisty, który może w tym pomóc. Świetna jest też misja dzieci, które szukają nowych domów dla zwierząt. To cudowną i urocza historia, którą warto przybliżyć dzieciom. Ilustracje przedstawione są niczym szkice i nadają uroku książeczce.

Gabrysia i Jacek, główni bohaterowie książki to bliźniaki, których ulubionym zajęciem jest znajdowanie nowych domów dla niechcianych zwierząt. Można by rzec, że miłością do czworonogów zostali zarażeni od mamy, która prowadzi hotel dla zwierząt. Czy tym razem znajdą kogoś kto pokocha żywiołowego szczeniaczka?

Bardzo cenię sobie walor edukacyjny w książeczkach dla dzieci. I tym razem się nie zawiodłam. Przeczytałyśmy mnóstwo informacji o pieskach rasy Border Collie, które uchodzą za najmądrzejszą rasę na świecie, a do tego bywają też naprawdę urodziwe. Dowiedziałyśmy się, że mają temperament, który musi być odpowiednio spożytkowany - potrzebują regularnych spacerów, lubią  być w ciągłym kontakcie z człowiekiem i zupełnie nie nadają się do życia w kojcu czy w mieszkaniu w bloku.

Prosty język, duże litery i umiarkowana ilość tekstu na stronie sprawiają, że książki idealnie nadają się dla dzieci rozpoczynających przygodę z samodzielnym czytaniem. Do tego czarno białe ilustracje rozwijające wyobraźnię, a na zakończenie quiz „czy znasz się na psach” oraz pytania i odpowiedzi o danej rasie szczeniaków czynią je jeszcze ciekawsze.

Ta seria książek to kolejna pozycja godna polecenia, która z pewnością zainteresuje niejednego młodego czytelnika.

Bardzo cenię sobie walor edukacyjny w książeczkach dla dzieci. I...

Psy rasy border collie są wspaniałe, mądre, pełne energii i oczywiście piękne. Pracowałam z tą rasą i wiem, jak cudownymi, wiernymi przyjaciółmi potrafią być te wesołe zwierzęta. Drugi tom serii TO TWÓJ DOM opowiada właśnie o szczeniaku border collie - szczeniaku, który szuka domu i wabi się PTYŚ.
Bardzo cenię wartość edukacyjną tej niepozornej książeczki. Ta historia uświadamia nam i dzieciom, że nie każdy pies nadaje się dla nas. Przykładowo border collie zupełnie nie nadaje się do życia w bloku. Taki szczeniak byłby zwyczajnie nieszczęśliwy, a gdy pies nie ma odpowiedniego środowiska do wzrastania może robić się agresywny. Border collie to psy pasterskie, które najlepiej czują się na dużych przestrzeniach, na świeżym powietrzu i z konkretną misją do spełnienia.
"TO TWÓJ DOM PTYSIU" jest drugim tomem serii, ale spokojnie, tę konkretną serię można czytać nie zważając na kolejność. Gabrysia i Jacek, to bliźniaki, które trudnią się w odnajdywaniu domów pieskom i kotkom. Ich mama prowadzi firmę Psi Raj, który jest hotelem dla tych naszych czworonożnych przyjaciół. Książeczka jest ciepła, miła i mądra.
Linda Chapman wpadła na dobry pomysł. Nie jest to napisane w oszałamiającym stylu, jest to porosty język, idealna lektura dla już czytającego dziecka. Nie spodziewajcie się tutaj głębokich metafor, podtekstów, ukrytych znaczeń - to łatwo w odbiorze, jednowymiarowa historia o więziach jakie tworzą się między ludźmi i psami.
Ilustracje Sophy Williams dodają uroku i tworzą przyjemną atmosferę - ilustracje zawsze są na plus! Ciekawe, czarno-białe, podsycają wyobraźnię. Samo wydanie również jest proste, książeczka jest lekka, miła w trzymaniu i, co bardzo ważne, tania - każdy może sobie pozwolić na taką serię.

border collie - mądry pies
6/10
tom 2
seria TO TWÓJ DOM
Wydawnictwo Wilga

Bardzo cenię wartość edukacyjną tej niepozornej książeczki. Ta historia...

• Książki o psiaczkach
  • Misia