Velveteen youth

Novae Res
2021-08-09
2021-08-09
9788382194616
zło gniezno policja morderstwo śmierć luksus

Na "VELVETEEN YOUTH" Karoliny Kasprzak-Dietrich trafiłam zupełnie przypadkowo.I żeby było ciekawiej, idealnie w momencie kiedy autorka organizowała nabór recenzentów.Stwierdziłam wtedy, że to bez wątpienia znak, którego nie mogę przegapić.I nie przegapiłam! Zaryzykowałam.
Aczkolwiek nie zaprzeczę, że na początku wielotorowość z jaką prowadzona jest fabuła książki, zbijała mnie totalnie z tropu.Ale im dalej wchodziłam w tą mroczną historię, tym bardziej to zaczynało mieć sens.Handel dziećmi, porwanie, pranie brudnych pieniędzy, morderstwo i homoseksualizm.Karolina w specyficzny i wyjątkowy dla siebie sposób przemyciła to wszystko.Pokazując przy tym niestety przykrą życiową prawdę, która mimo ze jest fikcją literacką to i tak równie mocno boli...

Piotr Nowak jak zawsze wczesnym rankiem udaje się do pracy.Niestety finalnie nigdy tam nie dociera, bowiem zostaje brutalnie zamordowany.I jak to w takich przypadkach bywa, zaczyna się dochodzenie.
Niestety nie jest to tak łatwe badanie poszlak jak przypuszczano.Ponieważ na jaw zaczynają wychodzić mroczne informacje na temat tego jakże nieskazitelnie szanowanego urzędnika.A to zamiast zawężać grono podejrzanych, znacznie je poszerza...Sprawiając, że opada maska skrywająca prawdziwe oblicze denata.

Książka naprawdę mocna.
Posiada dość wnikliwe opisy scen erotycznych, które mi osobiście nieco nie pasowały do całej tej otoczki kryminalnego dochodzenia.Tym bardziej, ze nie są to tylko zbliżenia na tle heteroseksualnym ale również i homoseksualnym.A to jak wiadomo nie każdy toleruje i to jeszcze w takim natężeniu.Ja nie mam z tym problemu ale i tak uważam, ze w kryminale powinno być więcej kryminału niż tego typu treści ;) No ale cóż, nie zmienia to nijak faktu, że w książce się dzieje.Jest niebezpiecznie, nieobliczalnie, życiowo i wciągająco.A chęć rozwiązania sprawy, poznać kto tak naprawdę zabił(i dlaczego tak późno) prowadzi uparcie do ostatniej strony.

Zaglądając na mojego bloga, możecie zauważyć, jak bardzo cenię sobie twórczość Karoliny Kasprzak- Dietrich. Każda jej książka wywołuje sporo emocji i nie inaczej jest w przypadku tej pozycji. Spodziewałam się szybkiej akcji, mnóstwa postaci i wielu wątków, myślałam, że już nic mnie nie zaskoczy... a tu niespodzianka. Pani Karolina ponownie uruchomiła zapalnik, a ja czekałam tylko na wybuch. Nie musiałam tego robić długo, bo emocje eskalują już od pierwszej strony.
Jedyny zarzut, jaki mam do tej historii to taki, że początkowo odczuwałam pewien dyskomfort ze względu na częste "skakanie" w czasie i mnogość postaci, które na pierwszy rzut oka są niepowiązane i wydawałoby się, że znalazły się w tej historii przez totalny przypadek. Jest to jednak zabieg celowy, bo mniej więcej od połowy książki wszystko zaczyna powoli się klarować, a te, wydające się nieistotnymi, wątki, splatają się ze sobą i tworzą wybuchową mieszankę.
Dlatego też warto czytać ze sporą dawką skupienia i szczególnie zwracać uwagę na daty, w których aktualnie dzieje się akcja.

Fabuła zaskoczyła mnie wiele razy, autorka miesza wątki, urywa snutą historię w najmniej spodziewanym momencie, by ta sama historia wypłynęła ponownie kilka stron później, i znów porządnie wszystko wymieszała- kiedy już byłam pewna, że rozwiązałam zagadkę, pojawiał się kolejny trop, który totalnie burzył całą moją koncepcję.
Mroczny i duszący klimat powieści podsyca tylko atmosferę niepewności i obawy co do dalszych losów bohaterów.
Głównych postaci jest sporo. Genialnie wykreowanych i poprowadzonych. Są one niejednoznaczne, poranione psychicznie. Ich dusze przepełnione złem i chęcią zemsty wzbudzają całą gamę uczuć i emocji. Niejednokrotnie odczuwałam złość i współczucie jednocześnie.
Autorka, budując w szybkim tempie napięcie, rozbudza ciekawość i nie pozwala, by odłożyć książkę na bok bez poznania zakończenia. "Velveteen youth" to totalnie rozpędzony rollercoaster.
Akcja płynie szybko, niesamowicie wciąga, zmusza do refleksji nad ważnością uczuć w naszym życiu. Pokazuje, jak ważne jest przebywanie w środowisku, w którym jest się sobą, chcianym i kochanym, jak ważne jest, by mieć obok siebie kogoś, kto nas kocha i rozumie, ale dla którego również my jesteśmy życiowym oparciem. I co najważniejsze jak ważne jest żyć w zgodzie samym ze sobą, swoimi marzeniami i przekonaniami. Wniosek płynący z tej historii zmusi do refleksji, zadania sobie ważnych pytań i poszukania na nie odpowiedzi.
Pokaże także, że "Oliwa sprawiedliwa..." i każdy prędzej czy później dostanie to, na co sobie zapracował.
Książkę przeczytałam dosłownie w jedno popołudnie. Czyta się szybko (początkowo, może się trochę dłużyć),choć pani Karolina pisze dosadnie i nie owija nic w bawełnę, pojawia się sporo wulgarności, książka jest doskonała.
Z wielką niecierpliwością czekam na kolejne książki, które wyjdą spod pióra pani Karoliny.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Wbrew pozorom, to wielowątkowa powieść z ważnym przesłaniem, otulona świetnie skonstruowanym kryminałem.

Mieszkający na obrzeżach Gniezna Piotr Nowak, mężczyzna prowadzący tylko pozornie legalne interesy, zostaje znaleziony martwy w swoim samochodzie i to w dość nietypowej pozycji. Denata unieruchomiono za pomocą budowlanej taśmy klejącej. Estetyka całego mocowania pozwala wywnioskować, że dał się związać dobrowolnie… ręce przymocowane do kierownicy, usta również zaklejone i… rozpięty rozporek. Kolejnymi niewiadomymi są rzeczy, które znaleziono przy denacie, w tym stara gazeta. Rozpoczyna się śledztwo…
Policjanci z wydziału zabójstw muszą sprawdzić wiele wątków, również te sięgające głęboko w przeszłość. To bywa trudne, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że denat umiał manipulować ludźmi i niemal wszyscy jako sprawczynię wskazywały tylko jedną osobę – byłą narzeczoną Katarzynę Filipiak.
Na szczęście gliny, by przekazać sprawę do prokuratury, potrzebują czegoś więcej niż tylko ludzkich słów i dalej drążą w przeszłości Piotra Nowaka. To, co odkrywają, stawia denata w zupełnie innym świetle, a gdy jedna z osób wspomina o dziecku, które jakiś czas temu zostało porwane z Berlina w śledztwie zaczynają pokazywać się nowe powiązania między poszczególnymi ludźmi i… doprowadza do śmierci kilku osób z grona dawnych znajomych Piotra.

Dlaczego wszyscy uwzięli się na Katarzynę?
Czym zajmował się Piotr Nowak?
Dlaczego denata znaleziono w takiej pozycji?
Co wspólnego ze śmiercią Piotra miało zaginione dziecko?
Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie z „Velveteen youth”.

Zastanawiałam się, co napisać o książce, by Was zainteresować, ale nie zdradzić za dużo szczegółów. Chyba mi się to udało, choć jestem w pełni świadoma tego, że pominęłam sporo wątków. Z różnych przyczyn, nie bez powodu. Te musicie odkryć już sami.
Trzeba się też nastawić na konieczność uporządkowania chronologii, bowiem Autorka skacze w czasie. Na szczęście wszystko jest opisane i wystarczy tylko dobra pamięć, ewentualnie leżący pod ręką notes.
Co do minusów to brakowało mi… żartów w gronie znajomych, a kilka sytuacji aż się prosiło o lekki akcent humorystyczny. Za to z naddatkiem dostałam wiedzę z kilku innych dziedzin, ale o tym musicie przeczytać już sami…
Polecam!! mimo tematyki to doskonała pozycja na bezsenną noc

Pewnego ranka na obrzeżach Gniezna zostają znalezione zwłoki Piotra Nowaka, który został zamordowany w bardzo brutalny sposób. Mężczyzna był znanym i powszechnie szanowanym urzędnikiem. Dochodzenie w tej sprawie prowadzą komisarz Michał Fuks oraz policyjny psycholog Jan Witold.
Z każdym kolejnym dniem okazuje się, że to nie bedzie łatwe śledztwo i ciężko będzie schwytać zabójce. Na jaw wychodzi prawdziwe, mroczne oblicze Nowaka. Denat ma na swoim koncie szantaż, porwanie dziecka, pranie pieniędzy, a nawet gwałt i gejowskie układy. Wszystko to za zasłoną luksusowego stylu życia. Pojawia się coraz więcej podejrzanych o dokonanie zabójstwa. Taka osoba jak Nowak mógł mieć wielu wrogów. Wiele osób pragnęło jego śmierci, chociażby z zemsty, ale kto tak naprawdę go zabił? Czy ma to związek z jego stylem życia lub środowiskiem gejowskim?
To moje pierwsze spotkanie z autorką i muszę przyznać, że ta książka była na swój sposób wyjątkowa. Lekturę czytało się bardzo szybko, a dodatkowo Pani Karolina poruszyła trudny temat, jakim jest homoseksualizm. Niestety Polska jest krajem, który nadal jest mało tolerancyjny wobec par homoseksualnych.
"Velvetten youth" to naprawdę ciekawa i odważna powieść, z zaskakującym zakończeniem. Książka ma mało opinii, a ja naprawdę namawiam, zeby po nią sięgnąć. Moja ocena to 8/10.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję @wydawnictwo_novaeres 🖤

"Jeśli raz pozwoli się na zło, ono wraca, by zebrać kolejne żniwo ".
Witajcie kochani, dziś przychodzę do Was w ten słoneczny poranek z recenzją książki kryminalnej, dość cieńkiej, ale za to bardzo treściwej. Musiałam zebrać myśli po lekturze, gdyż jest dość ciężka, choć nie mówię, że zła. Mamy tutaj doczynienia z wieloma historiami i wątkami. Cała historia zaczyna się za granicami naszego kraju od porwania małej dziewczynki.... Mamy tutaj również historię " toksycznych miłości ", homoseksualnych związków ukrywanych przed światem, szemrane interesy, gwałty, morderstwa i to wszystko w świecie ludzi posadzonych na wysokich stołkach. Wszystko łączy się w jedną całość i prowadzi do jednej osoby, która płaci za to najwyższą cenę - życie....
Nie znałam twórczości Pani Karoliny wcześniej. Muszę przyznać, że książka mi się podobała, trochę zniesmaczyły mnie sceny seksu odmiennej orientacji, co wątki kryminalne spychało na dalszy plan, ale całość była wciągająca, intrygująca i nieobliczalna. Jeśli ktoś ma ochotę poznać twórczość Pani Karoliny i zagłębić się w tego typu lekturę, to polecam

"Jeśli raz pozwoli się na zło, ono wraca, by zebrać kolejne żniwo ".

Velveteen youth to świetna książka! Sprawa kryminalna jest bazą do opowiedzenia o ludzkich wynaturzeniach, szokujących tajemnicach, wreszcie o tym, że życie bez miłości i bez zgody z samym sobą może prowadzić do prawdziwego nieszczęścia.
Powieść rozgrywa się na kilku płaszczyznach czasowych. Kilkoro z pozoru przypadkowych bohaterów, są ze sobą silnie powiązani. Gdy wskutek brutalnego morderstwa ginie szanowany i bogaty Piotr Nowak-została uruchomiona lawina wydarzeń. Straszne tajemnice i tłumione przez lata historie ujrzą światło dzienne.
Jest to mocna książka, brutalna, ale czyta się ją szybko i jest wyjątkowo wciągająca. Polecam!

Nadrabiam zaległości i polecam książkę. Ponieważ mieszkam pod Gnieznem, dziwnie i zarazem fajnie mi się czytało o miejscowości dobrze mi znanej. Żeby było śmiesznie jednego Karwowskiego z Gniezna też znam 🤣 ( to jeden z bohaterów)
Kryminał, po części nawet thriller. Fabuła dość mocno skomplikowana. Na obrzeżach Gniezna zostają znalezione zwłoki szanowanego urzędnika. I tu zaczynają się problemy. Czy na pewno był taki szanowany? Kim był naprawdę? Co takiego robił, że w ta krótkim czasie zaczął zarabiać duże pieniądze? Jaka jest jego przeszłość? Kiedy na jaw wychodzą fakty z jego życia, zaczynają pojawiać się pytania. I coraz więcej pozostaje bez odpowiedzi.
Oczywiście autorka nas nie zostawia z domysłami. Mimo, że jest tego dużo powoli wszystko zaczyna się układać w całość.
Podobało mi się, choć musiałam się bardzo skupić. Na pewno nie jest to lekka książka na jeden wieczór.

Polecam i zachęcam do przeczytania. U mnie trochę poleżała ale z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że była warta przeczytania.

,,Velveteen Youth" powieść autorstwa Karoliny Kasprzak-Dietrich premierę miała 9 sierpnia 2021 roku.

W lesie niedaleko Gniezna dochodzi do odnalezienia zwłok Piotra Nowaka. Wysoko postawionego urzędnika. Został on zamordowany w brutalny sposób. Sprawą zajmują się komisarz Michał Fuks i psycholog policyjny Jan Witold. W toku śledztwa wychodzą na jaw szemrane interesy, którymi zajmował się Nowak oraz fakt, że z pensji urzędnika nie pozwoliłby sobie na życie na takim wysokim poziomie jakie wiódł. Poznajemy osoby wobec, których zawinił Nowak. Każdy z podejrzanych mógł mieć motyw do zabójstwa, ale kto okaże się mordercą ? Ponadto rodzina zamordowanego zrobi wszystko, żeby ukryć niechlubne czyny jakich dokonał on za życia oraz przyjdzie im się zmierzyć z przeszłością.

Sama sprawa morderstwa była ciekawa, ale mnogość postaci, miejsc i wątków pobocznych potrafiła przytłoczyć. Jak na taką krótką powieść, bo liczącą niecałe 300 stron i w formacie mniejszym niż standardowe wydania, znajdziemy oprócz morderstwa, wiele przeróżnych elementów od porwań, prania brudnych pieniędzy, szantażu, pedofili, homoseksualizmu, gwałtów, narkotyków, handlu po wiele innych. Lubię jak w książkach dużo się dzieje, ale dla mnie w tym przypadku trochę przerost formy nad treścią oraz nie przemówiło do mnie połączenie kryminału z powieścią erotyczną.

Po początkowym chaosie, akcja zazebiała się oraz skupiała głównie na morderstwie Piotra Nowaka i tutaj było już znacznie lepiej jak dla mnie. Książka nie do końca przypadła mi do gustu, ale zauważyłem, że zbiera dobre opinie i oceny. Także warto samemu przeczytać i przekonać się. Ja na pewno nie żałuję przeczytania kryminału w trochę innym wydaniu, niż zwykle, ale jednak szukam innych wrażeń w książkach. Jeżeli uważacie, że ,,Velveteen Youth" może przypaść do gustu to przeczytajcie, a ja na pewno chętnie poznam Waszą opinię.

" VALVETEEN YOUTH " Karolina wydawnictwo nonovareas.

W Niemczech 2018 roku Grecie i Aleksandrowi Boss, zostaje porwana mała córeczka.
Choć wszystko wskazuje, że dziewczynaka została uprowadzona do Polski, nikt nie interesuje się sprawą,gdyż akurat trwa strajk w polskiej policji. Sprawa porwana cichnie na kilka lat.
W 2020 roku na obrzeżach Gniezna, policja znajduje zwłoki Piotra Nowaka, znanego i bogatego urzędnika.
Został on zamordowany w brutalny sposób, w swoim własnym samochodzie.
Śledztwo prowadzi Michał Fuks i Jan Witold.
Z każdym dniem dochodzenie w tej sprawie, staje się coraz bardziej zagmatwane i pochodzi coraz więcej nieprawdopodobnych faktów.
Podejrzany jest każdy, nawet własną matka denata.
Czy policji uda się połączyć wszystko w całość i dojść do prawdy?

Książka zaczyna się bardzo chaotycznie.
Przeskakiwanie w latach, mnogość postaci ,sprawiło, że nie jeden raz cofałam się o kilka ston wstecz, by dokładnie zrozumieć o co chodzi .
W końcu wkraczay w 2020 rok i już tutaj rozgrywa się akcja do końca książki.
Opis pracy policji nad prowadzoną sprawą, była dla mnie prawdziwą farsą.
Dwóch policjantów praktycznie przez cały czas ,jeździ od jednego podejrzanego do drugiego a uwierzcie mi jest ich sporo i prowadzi bezsensowne przesłuchania.
Książka przesiąknięta jest scenami seksu bądź rozmowach o nim wulgarnym językiem.
Autorka kreuję również w dosadnie sposób życie gejowskie. Momentmi miałam wrażenie, że wszyscy faceci to geje, prowadzący podwójne życie.
Jest również dużo niepotrzebnych opisów I scen ,które moim zdaniem nic nie wnoszą a wręcz przeciwnie czytelnik jest nimi przytłoczony.
Jedynym plusem jest to,że nie domyśliłam się kto jest mordercą, ale przy takiej liczbie bohaterów jest to praktycznie nie możliwe, ponieważ akcja prowadzona jest w sposób, że podejrzany jest każdy!
Książka nie trafiła w mój gust, ale czytając inne opinie podoba się wielu osobą, więc każdy musi sam odpowiedzieć na pytanie, czy warto po nią sięgnąć?

" VALVETEEN YOUTH " Karolina wydawnictwo nonovareas.

W 2020 roku na obrzeżach Gniezna, policja znajduje...

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Karliny Kasprzak-Dietrich, mimo że autorka ma na swoim koncie kilka powieści, choćby kryminały pt. Grabarz i Moje córki, czy powieść obyczajową Listy, dzienniki i pamiętniki. Pani Karolina urodziła się w Gnieźnie, a mieszka kilkanaście kilometrów na wschód od pierwszej, historycznej stolicy Polski.

Właśnie to, że pisarka umieściła akcję powieści w Gnieźnie, zdecydowałem się przeczytać ten kryminał. Lubię czytać powieści, których akcja wpleciona jest w ciekawe miejsca, szczególnie w Polsce. Tu jednak nie odczułem, że losy bohaterów książki, mają związek z tym historycznym miejscem. Choć ich historia jest dosyć mocno pogmatwana i trzeba bardzo uważnie czytać, by się w tym wszystkim nie zagubić.

A początek jest niezły, o ile można powiedzieć, że porwanie w Berlinie malutkiego dziecka, Helgi, może być czymś niezłym. Tak się zaczynają podobno dobre powieści kryminalne, ale... no właśnie. Potem do 70 strony musiałem zapoznać się ze stosunkami w całym znaczeniu tego słowa: damsko-męskimi, męsko-męskimi, a nawet damsko-zwierzęcymi... (o zgrozo)!

Wiem, wiem. Teraz takie wątki cieszą się ogromną popularnością, więc na pewno lektura będzie miała wielu fanów. Wróćmy do powieści, która od początku jest mocno zaskakująca. Ona i jej grupka bohaterów, która miała być z sobą na dobre i na złe, na śmierć i życie. Do tego wszystkiego otworzyli swoistą Puszkę Pandory, której nie dało się już zamknąć bez strat.

Głównym bohaterem jest Piotr Nowak. Człowiek bez skrupułów, wykorzystujący wszystkich i wszystko, egoista, obracający się w kręgach gejowskich, a przyciągający wiele młodych i naiwnych kobiet. Jednak pewnego dnia policjanci z Gniezna znajdują ciało Nowaka, którego zwłoki pozostawiono w aucie. Usta człowieka były szczelnie zaklejone taśmą, ręce perfekcyjnie skrępowane do kierownicy z rozpiętym rozporkiem i przyrodzeniem na wierzchu. Gnieźnieńscy śledczy krok po kroku odkrywają mroczne sekrety denata.

A kto zabił?

Dla jednych będzie to na pewno znakomita książka z mocnymi scenami erotycznymi i wątkiem kryminalnym.

Właśnie to, że pisarka umieściła...

• Marzec 2022
  • Pożyczone do...