Piętno

Okładka książki Piętno Karolina Kasprzak-Dietrich
Okładka książki Piętno
Karolina Kasprzak-Dietrich Wydawnictwo: Karolina Kasprzak-Dietrich kryminał, sensacja, thriller
Karolina Kasprzak-Dietrich
2023-09-01
2023-09-01

Przyszedł czas na kryminał autorstwa Karoliny Kasprzak-Dietrich. Bardzo lubię pióro autorki. Jej historie są zawsze wciągające, mrożące krew w żyłach i trzymające w napięciu do samego końca. Kiedy więc w moje ręce wpadła książka “Piętno”, zacierałam ręce na równie ciekawą lekturę. Tym razem poznałam Elizę i Bognę.

Eliza jest z zawodu policjantką, silną, niezależną kobietą, która zawsze stawia sprawy jasno i mówi prawdę prosto w oczy. Bogna to delikatna osóbka, która od najmłodszych lat wiele przeszła, strata rodziców i odrzucenie wśród rówieśników odcisnęło piętno w jej życiu. Pomoc otrzymała ze strony wuja i przyjaciółki Queen i to oni stali się jej powiernikami.

Jedno spotkanie Elizy i Bogny sprawia, że zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, a ich myśli krążą tylko wokół tej drugiej osoby.
Kiedy pracownicy wuja Bogny przestają dawać oznaki życia i dosłownie znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, sprawą zajmuje się Eliza, której przychodzi zmierzyć się z dylematem wyboru między miłością a racjonalnym myśleniem gliny.

Jak już wspomniałam wcześniej, mam na swoim koncie kilka przeczytanych książek autorki. Zawsze w mojej głowie kłębi się mnóstwo myśli podczas lektury. Tutaj było inaczej. Fabuła nie skupiała się na mrocznych aspektach, a na życiu i myślach głównych bohaterek. Strona po stronie poznawałam ich charakter, życie codzienne, przyzwyczajenia i problemy. Zdarzało się, że kilka razy powtarzały się niektóre informacje, co, nie ukrywam, trochę mnie irytowało. Natomiast informacje o zaginięciach były traktowane jako dodatek do całej historii, przez co czytelnik może mieć wrażenie, że nie są one, aż tak istotne. Ja właśnie tych informacji wyczekiwałem najbardziej, tak więc z lekkim zdenerwowaniem, ale też z ciekawością zaczytywałam się w lekturze, wyczekując kolejnych wskazówek.

Finalnie zakończenie było właśnie takie, jakiego oczekiwałam. Skupiając się nie na bohaterach, a na drobnostkach, szybko wytypowałem kto?, dlaczego?, w jaki sposób?…
A co? Tego już nie zdradzę, bo choć moje zdanie na ten temat znacie, musicie mieć na uwadze jedno: to nie jest moja pierwsza przygoda z twórczością Karoliny Kasprzak-Dietrich i wiem, na co ją stać. Tym razem przewidywalności i brak zaskoczenia wpłynęły na moją ocenę. Ale historia ta zasługuje na uwagę, bo jest czymś nowym na mojej liście książek, poruszając temat orientacji homoseksualnej kobiet i przedstawiając go w przystępny i niewulgarny sposób.

Eliza jest z zawodu policjantką, silną, niezależną kobietą,...

Kryminał w romantycznej odsłonie

PATRONAT MEDIALNY
Premiera: 01.09.2023 r.

Twórczość Karoliny Kasprzak — Dietrich lubię przede wszystkim za różnorodność. Autorka łatwo i bardzo dobrze odnajduje się w wielu gatunkach pisząc zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Czytając książki czuć, że po prostu dobrze się w tym czuje, przez co i Czytelnik z przyjemnością pochłania kolejne lektury. Chociaż sama rzadko sięgam po kryminały, kiedy Autorka zaproponowała mi objęcie patronatem medialnym swojej kolejnej książki, to długo się nie wahałam i chociaż "Piętno" nie należy do gatunku, po który sięgam najczęściej, to lektura zdecydowanie była dla mnie satysfakcjonująca.

Eliza Klejka to młoda, silna i niezależna kobieta szukająca szczęścia w życiu. Zraniona i niekochana przeprowadza się do Gniezna, by tam rozpocząć wszystko od nowa i w końcu napisać szczęśliwy rozdział. Bogna Iwińska po tragicznej śmierci rodziców jest wdzięczna stryjowi za pomoc i postanawia z nim zamieszkać. Młoda kobieta jest również spadkobierczynią ogromnego majątku ziemskiego. Eliza i Bogna poznają się przez przypadek i już od pierwszego spotkania nie mogą przestać o sobie myśleć... W tym samym czasie w gospodarstwie Bogdana Iwińskiego zaczynają dziać się dziwne rzeczy i to Eliza będzie musiała rozwikłać tę zagadkę. Czy kobiecie uda się wskazać prawdziwego winnego? Czy Eliza i Bogna stworzą trwały związek?

Karolina Kasprzak — Dietrich napisała bardzo kobiecy kryminał. Książka pełna jest niespodziewanych zwrotów akcji i ciekawych wątków, Autorka tak wprawnie wprowadza Czytelnika w wykreowany przez siebie świat by ten, praktycznie do końca, nie był w stanie stwierdzić, kto jest winny. Główne bohaterki są stworzone bardzo wprawnie i dobrze, to postaci, które mają swoją przeszłość, wady i zalety. Również bohaterowie poboczni są dopracowani i czuć, że każdy pojawił  się w powieści po coś.

"Piętno" czytało mi się bardzo dobrze, również przez to, że Autorka nie skupia się jedynie na kryminale, dużą wagę przykładając również do istotnych społecznie i życiowo tematów. Karolina Kasprzak — Dietrich pisze między innym o przeszłości, która kształtuje każdego z nas, trudnych doświadczeniach, a także tolerancji i akceptacji poprzez wprowadzenie wątku LGBT.

Powieść polecam przede wszystkim fanom kryminałów, ale nie tylko — również osobom szukającym lektury, która czyta się dobrze, a w której poruszono wiele istotnych tematów.

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Autorki. Bardzo dziękuję za możliwość przeczytania książki i objęcia jej patronatem medialnym.

Kryminał w romantycznej odsłonie

PATRONAT MEDIALNY
Premiera: 01.09.2023 r.

Po raz kolejny autorka Karolina Kasprzak-Dietrich funduje nam w swoim kryminale sporą dawkę wiru pożądania i namiętności. Uwielbiam czytać jej książki ze względu
na dobrą treść oraz poprawny język, którym się posługuje. Biorąc jej kolejną książkę do ręki wiem, że się nie zawiodę. Kocham jej książki za dobry humor, świetną fabułę, namiętność
i pożądanie. Tym razem w swoim kryminale przedstawia nam historię trzech kobiet Elizy, Bogny oraz Marzeny, które poszukują szczęścia w swoim życiu. Tak naprawdę pragną miłości za wszelką cenę i ponad wszystko. Swoje uczucia ulokowały w miłości do innych kobiet. Świat, w którym obracali się wokół nich mężczyźni stał się dla nich wielkim rozczarowaniem. To kobiety silne, odważne z mocnym charakterem, które wiedzą, czego pragną i na czym im tak naprawdę zależy.
Bogna o swoim pragnieniu
“Gwiazdo postaw na mojej drodze druga kobietę, czystą i dobrą. Taką, z którą mogłabym ułożyć sobie życie, kochać się z nią i przytulać kiedy mi ciężko. Taką na całe życie, żeby była pracowita, ale zadbana. Czysta, niech ładnie pachnie. Taką trochę mamusia”.
Kryminał zaczyna się od pożaru domu, w którym giną tragicznie rodzice głównej bohaterki, czyli Bogny. Po tej tragicznej sytuacji, bohaterce najbardziej jest żal
“Najbardziej było jej żal tego drewnianego samochodzika w kolorach zieleni, który spłonął podczas pożaru. Dostała go od babci Marii na siódme urodziny - przedwojenny, drewniany samochodzik, który zdobił parapet w jej pokoju i w którego wkładała drewniane klocki, udające kierowcę. Czy tęskniła za rodzicami ? Nie potrafiła tego określić. Matka piła, paliła, awanturowała się z równie pijanym ojcem, co kończyło się tym, że Bogna otrzymywała mango za to, że jest głodna. Nie, nie tęskniła za nimi, a nawet cieszyła ją ich śmierć. Jedynie czuła żal, że straciła cenne przedmioty i że ogień 🔥🔥🔥 w ten feralny dzień tak bardzo
z niej szydził”. Mamy tu do czynienia z obrazem nieszczęśliwego dziecka, które tęskni
za miłością, troską i oddaniem. Szuka w innych kobietach miłości i szczęścia, którego tak naprawdę nigdy nie zaznała.Od tego momentu Bogna trafia pod opiekę wujka w Świniarach, który ma swoje gospodarstwo. Wujek jest dość majętnym gospodarzem. Bogna ma u niego dobre warunki, a przede wszystkim ma wszystko, czego tylko zapragnie. Czuje się
tu zadbana i dobrze zaopiekowana. Po swoim nieudanym związku postanowiła wyjechać
do Łodzi, w której poznaje ukochaną Elizę policjantkę, z którą nawiązuje więź emocjonalną
i rozkochuje ja w sobie i całkowicie robi sobie ja uległą wobec nadchodzącego pragnienia miłości i namiętności.
Eliza po nieudanym związku z Marzeną układa sobie życie z Bogną i oto tak postrzega łączącą ich relację
“ Bogna jedynym spojrzeniem sprawiała, że świat Elizy wirował. Nagle stawał się bardziej kolorowy, jak w kalejdoskopie ciekawszy, a zarazem tajemniczy, nieznany - a ponoć w życiu człowieka dobre jest tylko to, co nieznane. Takiego nieznanego uczucia, namiętności właśnie pragnęła. Może ona sama była zbyt zrównoważona, przewidywalna, może dlatego chciała posmakować trochę szaleństwa. Jednak teraz, na czas śledztwa zmusiła się, aby rozsądek wziął górę, nie napierała, by jechać do Świniar”. Czy przypadkowe było to spotkanie? Czy Eliza odkryje prawdę o Bognie? Czy uda się jej rozwiązać tajemniczą zagadkę zaginięcia osób w Świniarach?
Bogna okazjonalnie pojawia się w Świniarach, stara się pomagać wujkowi w gospodarstwie podczas jego nieobecności. W tym czasie w tajemniczy sposób giną ludzie? Kto stoi za tymi tajemniczymi zaginięciami?
Historia trzech kobiet, których losy zostały połączone, dzięki miłości oraz pragnieniu bycia kochaną. To naprawdę dobry kryminał z zaskakującym zakończeniem.

Kamilla Kalinowska

i pożądanie. Tym razem w swoim...

Czy często czytacie e-booki ? Czy lubicie książki, w których są ukazane relacje między kobietami? Czy ciekawią Was kryminały, które mają nieoczekiwane zakończenia ? Jeśli na powyższe pytania odpowiedzieliście twierdząco, to ta lektura będzie dla Was w sam raz. Zapraszam do zapoznania się z moją opinią.

Eliza jest wziętą policjantką, która gustuje w osobach tej samej płci co ona. Po niespełnionej, nieszczęśliwej miłości, postanawia zacząć wszystko od nowa. Zamieszkuje w Gnieźnie i podejmuje pracę na tamtejszej komendzie. Bogna natomiast, to dziewczyna z trudną przeszłością. Na co dzień nie je mięsa i jest na utrzymaniu bogatego wujka. Losy obu pań, splatają się pewnego wieczoru w klubie dla LGBT. Od tego czasu, obie Panie nie mogą i nie chcą zapomnieć o sobie nawzajem. Tym czasem w gospodarstwie wujka Bogny zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Mianowicie : w nieznanych nikomu okolicznościach, mają miejsce masowe zaginięcia pracowników. Jednak ich szef - Zenon Iwiński zdaje się całkowicie nie przejmować tym faktem. Postanawia za to ze swoją kolejną partnerką - Blanką, wyjechać na tygodniowe wczasy do Tajlandii. W tym czasie całym dobytkiem ma się zajmować Bogna oraz gosposia Mariola, która od lat podkochuje się w swoim szefie. Sam zainteresowany z kolei nawet nie domyśla się, że gnieźnieńska policja depcze mu po piętach. Nie wie, że to on jest głównym podejrzanym w sprawie zaginięć oraz o tym, że podejrzewają go o wyłudzenia ubezpieczeń. Jak rozwiąże się ta cała sytuacja ? Kto tak naprawdę okaże się winny? Jaki finał czeka Elizę i Bognę? Czy istnieje coś takiego, jak zbrodnia idealna? Odpowiedzi na te pytania, znajdziecie podczas lektury.

Przyznam się, że nie bardzo wiem, jak ugryźć temat. Nie mam nic do związków homoseksualnych , ale nie wiem, nie umiałam znaleźć flow z tą lekturą. Zapewne dlatego, że na co dzień nie czytam książek o tej tematyce. Dlatego nieco trudniej było mi się w niej odnaleźć.

Muszę przyznać, że Autorka wymyśliła świetną historię kryminalną a zakończenie absolutnie wbiło mnie w fotel. W najśmielszych nawet snach, nie pomyślałabym o takim finale.

Książkę czyta się szybko i historia jest dosyć spójna i wciągająca. Nieco irytowała mnie Bogna, bo miałam wrażenie, że za mocno się nad sobą użala. Eliza natomiast bardzo mi przypadła do gustu. Myślę, że z nią, to mogłabym się nawet zaprzyjaźnić. Dużą rolę w tej historii odegrała też miłość. Jak się jednak okazało, może być ślepa i bardzo nieprzewidywalna....

Jest to z pewnością kobiecy kryminał, gdyż to właśnie kobiety odgrywają w nim główną rolę. Lekki, dosyć przyjemny i nieco zaskakujący. Jeśli lubicie książki z wątkami LGBT, szukacie ciekawej historii lub chcecie przeczytać intrygujący kryminał, to zachęcam Was do sięgnięcia po tę publikację.

Lektura jest obecnie dostępna jedynie w formie e-booka, ale wiem, że Autorka po nowym roku przewiduje też wersję papierową. Bardzo dziękuję Pani Karolinie za zaufanie, za możliwość objęcia książki patronatem medialnym oraz za egzemplarz do recenzji.

Eliza jest wziętą policjantką, która gustuje w osobach tej samej płci...

**PATRONAT MEDIALNY/RECENZJA PATRONACKA**
Jeśli zaglądacie na blog, doskonale wiecie, że Karolina Kasprzak Dietrich należy do grona moich ulubionych autorów, a jej kryminały mogłabym czytać na okrągło. Dlatego też gdy autorka napisała do mnie wiadomość z pytaniem, czy obejmę jej najnowszą książkę patronatem medialnym, nie wahałam się ani przez moment.
I tak oto dziś napisze kilka słów o... "Piętnie" które w moim odczuciu jest najbardziej skomplikowaną powieścią pani Karoliny. Nie będę znów opisywać fabuły, bo wszystko jest dokładnie podane u góry, aja mogłabym przez przypadek coś Wam zdradzić, a tego bym nie chciała.
Przyznam, że początkowo nie mogłam się odnaleźć, i kilka wątków wydawało mi się totalnie oderwanych od całości, ale zbliżając się do końca, nabierały one sensu i naprawdę wywołały szok i niedowierzanie.
Powieść Karoliny Dietrich jest rewelacyjna, wielowymiarowa, poruszająca niebanalne tematy. Jest to historia nieprzewidywalna i niezwykle zaskakująca, zakończenie totalnie zmiażdżyło mi mózg, genialnie łącząc wszystkie wątki w spójną i klarowną całość.
Fabuła zaskoczyła mnie wiele razy, autorka miesza wątki, urywa snutą historię w najmniej spodziewanym momencie- kiedy już byłam pewna, że rozwiązałam zagadkę, pojawiał się kolejny trop, który totalnie burzył całą moją koncepcję.
Mroczny i duszący klimat powieści podsyca tylko atmosferę niepewności i obawy co do dalszych losów bohaterów.
Głównych postaci jest sporo. Genialnie wykreowanych i poprowadzonych. Są one niejednoznaczne, poranione psychicznie. Ich dusze przepełnione złem i chęcią zemsty wzbudzają całą gamę uczuć i emocji. Niejednokrotnie odczuwałam złość i współczucie jednocześnie.
Spodobało mi się to, jak został poprowadzony wątek LGBT, naprawdę został on napisany nienachalnie i z wyczuciem.
Autorka, budując w szybkim tempie napięcie, rozbudza ciekawość i nie pozwala, by odłożyć książkę na bok bez poznania zakończenia. "Piętno" to totalnie rozpędzony rollercoaster.

Książkę przeczytałam dosłownie w dwa popołudnia. Naprzemienna narracja głównych bohaterek, podsyca tylko ciekawość i prowokuje do zadawania pytań, czy aby na pewno każdy jest tym, za kogo się podaje. Gdzie są zaginieni i czy to, co widzimy, jest prawdziwe, a ludzie, którzy nas otaczają, są z nami szczerzy.
Uwielbiam takie mroczne klimaty. Chciałabym, żeby ta książka ukazała się kiedyś w druku, bo naprawdę chciałabym mieć ją na swojej półce ze świadomością, że na okładce znajduje się moje logo.
Z wielką niecierpliwością czekam na kolejne książki, które wyjdą spod pióra pani Karoliny.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Wbrew pozorom, to wielowątkowa powieść z ważnym przesłaniem, otulona świetnie skonstruowanym kryminałem.

**PATRONAT MEDIALNY/RECENZJA PATRONACKA**
I tak oto dziś...

Bardzo dobrze spędzony czas.

Bardzo dobrze spędzony czas.

• Patronat medialny
  • Kryminał sensacja thriller