Zazdrość

Okładka książki Zazdrość Jo Nesbø
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Zazdrość
Jo Nesbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
Ślady zbrodni
literatura norweska opowiadania

Wyróżniona opinia i

Zazdrość

przeczytanych książek 1038 napisanych opinii 879

No niestety, jak wszystkie poprzednie książki tego autora bardzo lubię to ta całkowicie nie przypadła mi do gustu. Moim zdaniem jest to zlepek różnych, słabych i nudnych historii. Jedynym dobrym opowiadaniem, które jakkolwiek mnie zaciekawiło było to ostatnie, najdłuższe.

Im dalej, tym opowiadania traciły na jakości. Najbardziej podobały mi się Londyn i wątek grecki. To moja 3. książka od Nesbo ale jak na razie zachwytów nie ma. Zobaczymy co będzie z kolejnymi.

Historie ciekawe, ale odczuwam niedosyt we wszystkich zakończeniach. Zakończenia dla mnie lekko enigmatyczne, pozostawiające czytelnika w większości przypadków w stanie niedopowiedzenia.

Po przeczytaniu innych książek autora jestem zawiedziona. Zbiór kilku opowiadań. Chyba najsłabsza pozycja z dostępnych

Bardzo ciekawe opowiadania norweskiego mistrza kryminału.

Bardzo ciekawe opowiadania norweskiego mistrza kryminału.

Ten zbiór opowiadań Jo Nesbo jest moim zdaniem słabszy niż napisana rok później "Zemsta". Jednak tu zdecydowanie bardziej zawartość współgra z tytułem. Prawie wszystkie historie (z wyjątkiem jednej) nawiązują do tytułowej zazdrości.

Mamy tu jedną minipowieść dziejącą się na greckiej wyspie oraz kilka krótkich opowiadanek (jedno to wręcz nowelka). Minipowieść ma zdecydowanie zbyt prostą zagadkę, ale generalnie czuć w niej "starego" Nesbo. Opowiadania to z kolei rozważania o relacjach międzyludzkich (w większości małżeńskich) przy okazji zabójstwa dokonywanego w sposób mniej lub bardziej wymyślny przez tzw. zwykłego człowieka.

Trochę szkoda talentu autora na taką twórczość, ale cóż - może nie miał akurat pomysłu na powieść a coś zgodnie z kontraktem napisać trzeba było...

męczące te opowiadania, wolę Nesbo w jednej konkretnej opowieści

męczące te opowiadania, wolę Nesbo w jednej konkretnej opowieści

Niestety, pozostałe dzieła Nesbo zostają w tyle w porównaniu do cyklu o Harrym. Niektóre opowiadania może i były ciekawe, ale jednak to za co najbardziej kocham kryminały to zawiła, dobrze budowana historia z mocnym zakończeniem. Może kryminał jako odpowiadanie po prostu mi nie odpowiada, a może autor poprzednimi powieściami, które czytałem postawił sobie poprzeczkę zbyt wysoko.

Jest to moja pierwsza książka tego autora. Jako fan krótkich książek jestem bardzo zadowolony. Miała być ona testem dla twórczości Jo Nesbo i zachęciła do innych jego książek. Opowiadania ciekawe. Przez to, że są krótkie nie wywierają presji na czytelniku. Można usiąść do jednej opowieści i spokojnie sobie ją przeczytać na raz. Zakupiłem już całą serię książek więc mam nadzieję, że te opowiadania to tylko przedsmak tego co mnie tam czeka.

Zbiór ciekawych opowiadań norweskiego mistrza kryminału. Trzymają poziom, czyta się to dobrze. Jednak wolę książki z cyklu o Harrym Hole.

• Przeczytane 2021

Video