Niepoprawna mnogość

Okładka książki Zakazany owoc - prawdziwa historia mojego romansu z najbardziej wpływowym biskupem Irlandii Peter Murphy, Peter de Rosa
Zakazany owoc ... Peter Murphy, Peter...

koniec końców bardzo dobra, podobała mi się chyba większość opowiadań
najlepsze moim zdaniem to "echo" i opowiadanie Sally Rooney, zresztą z powodu której w ogóle sięgnęłam po tę książkę 🫶

koniec końców bardzo dobra, podobała mi się chyba większość opowiadań

⭐️ Ostatnia urlopowa książka i niestety dla mnie totalna klapa. Wciąż uwielbiam Pauzę i wiem, że wydawana przez to wydawnictwo literatura wymaga często głębszego wniknięcia w słowa przekazywane na stronach, a taki status generuje albo zachwyt albo całkowite niezrozumienie. Niestety w tym przypadku dla mnie było to drugie na całej linii.

Zbiór opowiadań głównie twórczyń irlandzkich lub z Irlandią Północną powiązanych. Można znaleźć kilka naprawdę dających coś człowiekowi i takie trochę podratowały w moich oczach tę książkę. Reszta była - dla mnie - do przeczytania i zapomnienia. Możliwe, że po prostu ich nie zrozumiałam. Na szczęście były to opowiadania, więc aż tak nie zmęczyły - jeżeli byłaby to jedna powieść to mogłabym nie dobrnąć do końca.

Na pewno zbiór daje możliwość konfrontacji z innymi stylami literackimi i urozmaica doznania czytelnicze, ale według mnie jest jednak dla wytrwałych.

Mi podobały się te opowiadania: Pływacy, Rozstępy i Niech wygra najlepszy.

Zbiór opowiadań głównie twórczyń...

Na świeżo, w trakcie czytania, moje odczucia względem "Niepoprawnej mnogości" były bardzo ambiwalentne, gdyż nie potrafiłam w niej uchwycić żadnego wspólnego mianownika, określić kryterium według którego mogłabym ocenić całość. Teraz, dobry miesiąc po lekturze, nadal zachodzę w głowę, co też kierowało Lucy Caldwell przy wyborze.

Wydawca skrobnął na okładce "najlepsze i najbardziej reprezentatywne opowiadania współczesnych pisarzy irlandzkich". Hmmm... Ja się tu niczego, co byłoby typowe dla wszystkich i określało prozę irlandzką z definicji, dopatrzyć nie mogę. Skłaniam się bardziej ku słowom pani redaktor ze wstępu, iż "wszelkie pytania o naturę irlandzkości nie mogą być wyjaśnione, a jedynie bardziej pokomplikowane".

Tak przeróżne są to historie, zarówno pod względem fabularnym, jak i narracyjnym, że właściwe każdą należałoby oceniać jako osobną, zamkniętą całość.
A co potem?
Wyciągnąć średnią?

Są tu fabuły osadzone mocno w rzeczywistości, ale nie brakuje też takich, które zanurzają się w odmętach szaleństwa. Jedne opowiadają o codzienności tu i teraz. Takiej najzwyklejszej, jaka jest udziałem wielu. Inne zaś ocierają się o granice światów, a nawet nadawałby się do zbioru opowiadań fantastycznych. Narracja bywa prosta, acz dosadna – ot, kawa na ławę, ale... bywa również oniryczna, naszpikowana metaforami i niedopowiedzeniami.

Istne panoptikum, które na przemian: budziło moje zainteresowanie oraz wywoływało znużenie. Wprawiało w zachwyt, by zaraz potem wepchnąć w rozpacz. Dwa opowiadania mnie pokonały. Poddałam się. Nie dałam rady. Dwa inne mogłabym nawet uznać za wybitne. A reszta? Większość dobra, a nawet bardzo dobra, ale... i taka "pisanina dla pisaniny" też się znajdzie.
No kosmos.

Dziś zaś, kiedy przejrzałam "Niepoprawną mnogość" ponownie, aby przypomnieć sobie co nieco przed napisaniem tych kilku zdań, ze zdziwieniem skonstatowałam, że to jest naprawdę dobre. I że mam ochotę na powtórkę w większości wypadków.

Równocześnie jestem pewna, że przez opowiadanie "Istnieje poszlaka" nie przebrnę. Kolejny bój z "Izolacją" średnio mi się uśmiecha, choć bardziej niż z "Królową przedmieścia"...

Taka karuzela.
Lunapark.
Każdy znajdzie coś dla siebie.
Jednak całość - dla wytrwałych.

Wydawca skrobnął na okładce "najlepsze i...

Fajnie, że na polskim rynku wydawniczym coś się dzieje. Ta książka pozwala na różnorodność, daje możliwość zmierzenia się z innymi formami literackimi - krótszymi, ale niekoniecznie prostszymi.

Dość ciekawy zbiór krótkich opowiadań współczesnych pisarzy Irlandzkich. Nie wszystkie opowiadania mnie poruszyły , ale parę zasługuje wg mnie na wyróznienie: "Pływacy" Paula McVeigh, "Rozstepy" Elske Rahill, "Filary" Jan Carson i "Niech wygra najlepszy" Kit de Waala. Oczywiście bryluje tu tez Sally Rooney swoim opowiadaniem "Kolor i światło".
Świetne tłumaczenia oddaja wiernie klimaty irlandzkie.

Świetne tłumaczenia oddaja...

Kolejna pauzowa książka za mną, tym razem zbiór opowiadań, które łączy to, że wszystkie są dziełami irlandzkich pisarzy. Zaczęłam oczywiście od opowiadania Sally Rooney i to był dobry wybór, potem było różnie, część opowiadań bardzo przypadła mi do gustu, inne średnio, a niektóre nawet wcale. Jest ich tyle i są na tyle różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Bardzo nierówne

Bardzo nierówne

Po przeczytaniu tego zbioru zaczęłam doceniać opowiadania, które są zaledwie małymi wycinkami z życia bohaterów, a przez to są bardziej "intensywne" niż powieści. Nie wszyscy autorzy mnie zachwycili, ale wiele opowiadań zapadło mi w pamięć.

Zbiór opowiadań irlandzkich współczesnych pisarzy zebrany pomysłem Lucy Caldwell. Sami mistrzowie krótkiej formy. Dla mnie osobiście trzy nazwiska wybitne, ale niech każdy znajdzie swój typ, bo warto.

Jak to z antologiami często bywa, jest to stos całkiem przeciętny. Żadnych wzlotów, ale upadków również brak.

• Literatura irlandzka
  • Literatura piękna