Cztery siostry. 1925-1945

Okładka książki Cztery siostry. 1925-1945 Nina Majewska-Brown
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Cztery siostry. 1925-1945
Nina Majewska-Brown Wydawnictwo: Bellona Cykl: Zakładnicy wolności (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Zakładnicy wolności (tom 2)
Bellona
2021-08-11
2021-08-11
literatura polska

Wyróżniona opinia i

Cztery siostry. 1925-1945

przeczytanych książek 3157 napisanych opinii 2302

Dalsze losy rodziny Zabierzyńskich. Choć Florentyna i Konstanty wraz ze swoimi czterema córkami cieszą się szczęściem oraz odzyskaną przez Polskę niepodległością, to niebawem agresja wojsk niemieckich na Rzeczpospolitą oraz okupacja burzą ich spokój i bezpieczeństwo.

Zatroskani o przyszłość swoich córek Florentyna i Konstanty mimo toczącej się zawieruchy decydują się, by ich Wiktoria i Marysia mogły wziąć ślub ze swoimi ukochanymi. Zosia zaczyna spotykać się z niemieckim żołnierzem, zaś Wanda z powodu swojego wścibstwa i opryskliwości przysparza swojej rodzinie problemów. Niebawem do posiadłości Zabierzyńskich wprowadza się niemieckie małżeństwo. Pozwala im jednak zostać w dworku. Choć między dwoma rodzinami rodzi się przyjaźń, to krnąbrna i wścibska Seweryna nie kryje swojej niechęci do Mullerów. Na dodatek kobieta zdaje się nie przejmować wojną oraz cierpieniem niczemu niewinnych ludzi.

Podobnie jak i pierwszy tom, także i "Cztery siostry" to powieść pełna emocji z wiernie odtworzonymi realiami historycznymi oraz wielowymiarowymi postaciami. Jednakże w porównaniu z pierwszym tomem cechuje ją bardziej mroczny, pełen niepokoju i lęku klimat. II wojna światowa zmusza Zabierzyńskich do walki o własne przetrwani i budzi u nich strach przed jutrem. Mimo to Florentyna i Konstanty starają się walczyć o swoje wartości i nie wyzbywają się swojego człowieczeństwa. Są zatroskani o przyszłość swoich pociech i liczą na to, że w ich życiu ponownie nastanie spokój.

Reasumując. Jest to dobra powieść, którą warto się zainteresować.

Florentyna i Konstanty Zabierzyńscy dopiero co poznali, czym jest wolność i jak to jest mieszkać w niepodległej ojczyźnie, a już nad ich głowami zbierają się czarne chmury zapowiadające kolejną wojnę.
W dodatku cztery dorastające córki przyprawiają rodziców o coraz większy ból głowy. Najstarsza Wiktoria idzie co prawda w ślady matki i wraz z mężem zamieszkuje w pobliskim majątku, lecz bliźniaczki, Maria i Zofia, postanawiają zawojować wielki świat. Zofia wyjeżdża z dużo starszym mężem na wschód Polski, skąd w czasie pogromu wołyńskiego w 1943 roku cudem uchodzi z życiem. Marysia dla odmiany poznaje smak zakazanej miłości, zakochując się w niemieckim gestapowcu. I gdy wydaje się, że już gorzej być nie może, najmłodsza, rozpieszczona Wanda jako swego oblubieńca przedstawia zapiekłego komunistę, który zaczyna niebezpiecznie drążyć rodzinną przeszłość.
Kolejny raz walor książki podnoszą istotne fakty historyczne, przedstawione przez autorkę . Zycie i walka Polaków w okupowanej Polsce , sprawa Katynia , który był wielką tajemnicą i niechlubną kartą w historii wojny .
Jednak mimo tego ,że rodzina się rozdzieliła ( córki wyjechały z mężami ) to i tak obiecali sobie , że po wojnie wszyscy spotkają się w rodzinnym domu .

Dalsze losy rodziny Zabierzyńskich. Książkę czyta się łatwo, szybko i przyjemnie, przeszkadzają drobne literówki. Niektóre wątki potraktowane są po macoszemu. Generalnie przyjemna lektura, jednak nie wnosi wiele w życie czytelnika.

Uwielbiam książki, które zabierają mnie w podróż w czasie. W tym przypadku podróż do bardzo trudnych wojennych czasów. Razem z bohaterami przeżywałam ten lęk i niepewność jutra. Niedowierzanie- przecież dopiero skończyła się wojna, to niemożliwe, by tak szybko ludzie doprowadzili do kolejnej. Czuję jednak pewien niedosyt. 10 lat życia bohaterów zamkniętych na 440 stronach. Chcę więcej. Lubię, gdy Autor przekazuje więcej szczegółów, więcej emocji.
Bardzo podobają mi się wstawki z wycinakami z gazet, zdjęcia, przepisy, reklamy itp. Książka jest pięknie wydana.

Drugi tom cyklu „Zakładnicy wolności”. Dalsze losy rodziny Zabierzyńskich, przenosimy się w lata 1924 – 1945. Wydawać by się mogło, że dla Florentyny i Konstantego nadchodzą spokojne i szczęśliwe lata życia. Polska odzyskała niepodległość, ich córki dorastają, życie toczy się z pozoru spokojnie. Lecz nadchodzą kolejne, bardzo trudne dla wszystkich czasy. II wojna światowa niesie dla Zabierzyńskich dużo niekorzystnych dla nich zmian i trudnych do udźwignięcia sytuacji. Ukochane córki rozpoczynają dorosłe życie, wychodzą za mąż, opuszczają rodzinny dom. Nie długo jest im jednak dane cieszyć się rodzinnym szczęściem, wojenne dramaty dosięgają dopiero co powstałe rodziny. Majątek Zabierzyńskich zostaje skonfiskowany przez Niemców, a oni sami zostają pracownikami we własnym majątku. Drugi tom cyklu jest bardziej emocjonalny i obfitujący w dramatyczne wydarzenia. Tak jak w poprzednim autorka zamieściła i w tym wiele kopii autentycznych dokumentów, zdjęć i materiałów archiwalnych.

Jak to jest, dopiero co doświadczyć niepodległej i wolnej ojczyzny, a już nad sobą mieć wiszącą w powietrzu groźbę kolejnej wojny światowej? Możemy doświadczyć tego z bohaterami drugiej części rodzinnej sagi „Zakładnicy wolności” napisanej przez Ninę Majewską – Brown. Część ta to zapis życia bohaterów poznanych w pierwszej części pt. „Florentyna i Konstanty” z lat 1925 – 1945.
Opisuje ona dalsze losy Florentyny i Konstantego Zabierzyńskich oraz ich czterech córek: Wiktorii, Marii, Zofii i Wandy. Minęło już kilkanaście lat, odkąd dziewczynki przyszły na ten świat, poznajemy więc losy rodziny przez pryzmat dorastających córek. To właśnie na nich autorka głównie skupiła fabułę książki. Po latach względnego spokoju, gdy Państwo Zabierzyńscy skupiali się głównie na rodzinie i wychowywaniu córek po raz kolejny bieg historii zmusza ich do patrzenia z niepokojem w dalsze lata. Spokój rodziny burzy przede wszystkim wybuch II wojny światowej i wszystkie związane z nim konsekwencje. Autorka w sposób bardzo umiejętny wplotła historię rodziny, jakich było wtedy na pęczki, w wydarzenia historyczne tamtej epoki. Ukazała w bardzo ciekawy sposób to jakie nastroje panowały wtedy wśród ludzi, jakie mieli problemy dnia codziennego, jakie zmartwienia zaprzątały im głowy. Jednak również autorka pokazała rozterki rodziców, którzy bez względu na epokę historyczną martwią się o swoje dzieci i ich przyszłość. W powieści nie brakuje rozterek miłosnych młodych dziewcząt, opisów relacji między siostrami, ale także tego w jaki sposób poszczególne córki są traktowane przez swoich rodziców, czego od nich oczekują lub jak niektórym pobłażają w wielu sprawach. Mimo innych czasów niektóre problemy pozostają dokładnie takie same i mimo zmiany pokoleń nie jesteśmy w stanie się ich wyzbyć.
Powieść „Cztery siostry” wydaje się być objętościowo dość przerażająca dla niewprawionych w boju czytelników, jednak autorka potrafiła w taki sposób opisać historię rodziny Zabierzyńskich, że wręcz płynie się przez tę opowieść. Dodatkowo okraszając wszystko wieloma ilustracjami i dokumentami z epoki, które ogromnie uatrakcyjniają lekturę i pozwalają czytelnikowi wbić się w kontekst historyczny, co niezwykle ułatwia lekturę osobom, które chcą swoją wiedzę zgłębiać.
Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Bellona za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
Polecam każdemu tę niezwykłą sagę rodzinną i z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Mam nadzieję, że już niedługo będę miała okazję po niego sięgnąć.

"Cztery siostry. 1925 - 1945" z cyklu "Zakładnicy wolności" to dalsze losy rodziny Zabierzyńskich, którzy nie mogą w pełni cieszyć się z odzyskanej niepodległości. Do ich życia ponownie zagląda strach i niepokój o bardzo niepewną przyszłość.

Oprócz dojmującej rzeczywistości, Florentyna i Konstanty zmagają się z jeszcze innym zmartwieniem, a mianowicie wyborami i losem swoich czterech dorastających córek w tym trudnym czasie.

Każda z córek oprócz rozkapryszonej i rozpieszczonej Wandy odnajduje swoją miłość. Niestety wybuch II wojny światowej sprawia, że nad całą rodziną zaczynają gromadzić się czarne chmury...

"Cztery siostry" to świetna kontynuacja z tłem historycznym. Uwielbiam twórczość Niny Majewskiej-Brown i pierwsza część również przypadła mi do gustu.

Autorka w ciekawy sposób przedstawiła historyczne wątki, a przy tym ukazała okrutne oblicza wojny.

Byłam zaciekawiona dalszymi losami całej rodziny i bardzo ucieszył mnie fakt, że Florentyna w końcu postanowiła stawić czoła nadgorliwej teściowej!

Losy Wiktorii, Marysi, Zofii i Wandy, córek Zabierzyńskich również bardzo mnie zaintrygowały i z niecierpliwością czekam na kontynuację, bo zakończenie wywołało we mnie szok!

Książka jest wzbogacona o liczne fotografie i dokumenty, które idealnie dopełniają całość.

"Cztery siostry" to rodzinna historia pełna emocji i niepokoju. Uważam, że będzie idealną lekturą dla osób lubiących sagi rodzinne z tłem historycznym. Trzeba przyznać, że jest bardzo dopracowana przez autorkę!

Nina Majewska-Brown ma bardzo przyjemny i lekki styl pisania, więc myślę, że nie będziecie zawiedzeni. Koniecznie zacznijcie od pierwszej części!

Drugi tom sagi Zakładnicy wolności przedstawia dalsze losy rodziny Zabierzyńskich.
Wydaje się, że w życiu Florentyny i Konstantego nastał wreszcie spokojny czas. Cieszą się z odzyskanej przez Polskę niepodległości i z radością obserwują dorastające córki, które lada moment się usamodzielnią.
Niestety, po zaledwie dwudziestu latach pokoju, wybucha kolejna wojna...
Autorce udało się w wiarygodny i przejmujący sposób ukazać atmosferę tamtych czasów. Lęk i obawę o przyszłość, strach, niepewność jutra.
Zabierzyńscy są w szoku, gdy pewnego dnia Niemcy przejmują ich majątek i odtąd muszą służyć niemieckiej rodzinie. Nagle z właścicieli stają się służącymi we własnym domu, co jest dla nich okropnym upokorzeniem. Jednak cieszą się, że nie zostali, jak inni właściciele wyrzuceni ze swojego majątku.
Powieść ta jest lekturą napisaną z rozmachem i podobnie jak w pierwszej części znajdziemy tu sporo zdjęć i archiwalnych dokumentów.
Niestety sugerując się tytułem, liczyłam, że autorka bardziej zagłębi się w losy sióstr, że głównie na nich skupi się akcja.
Moim zdaniem autorka opisała ich życie zbyt pobieżnie i ogólnikowo. Zwłaszcza Wanda została pominięta. Według opisu przedstawia ona rodzinie narzeczonego, co w książce nie ma miejsca. Zabrakło mi relacji między siostrami. Każda z nich jest opisana oddzielnie i nie ma między nimi więzi.

Niestety, po zaledwie dwudziestu latach pokoju, wybucha kolejna...

Dla mnie coraz gorzej. Wydała mi się bardzo poprawna pod względem przedstawiania faktów historycznych. Denerwowało mnie to, że w przypisach tłumaczy mi autorka, kim był Piłsudski i hasła encyklopedyczne do tego.

Polecam!!!

Polecam!!!