Pi razy oko

2021-06-30
2019-03-07
Jakub Radzimiński
literatura popularnonaukowa matematyka

Fajna książka, która opowiada tragikomiczne historie związane z ludzkimi błędami. Szału nie ma, ale miło się czyta.

Jak pisać książki o matematyce to właśnie takie - czytelne, zabawne, pełne ciekawych historii, które pasują do danego rozdziału.

W niektórych momentach autor dość mocno komplikuje, ale generalnie opisuje interesujące rzeczy w ciekawy sposób i przyciąga niczym magnes do matematyki, budząc w czytelniku żywe zainteresowanie
Polecam

Polecam

Jak się czyta tą książkę?
Wyobraź sobie że na imprezie dosiada się do Ciebie pijany informatyk, zapowiada że zna mnóstwo świetnych historii o błędach matematycznych, o krzywych mostach, katastrofach budowlanych, samolotach itd. Po czym przez cały wieczór opowiada o excelu czasem tylko wspomni coś spoza tematu informatyki.
Książkę przeczytałem "jak za karę".

Jak się czyta tą książkę?
Książkę przeczytałem "jak za karę".

Przeczytane w połowie, na początku bardzo ciekawe, później kompletnie straciłam zainteresowanie.

Tytuł wydaje mi się dość nietrafiony, ponieważ wiele ze wspomnianych w tej książce błędów miało tragiczne konsekwencje. Autor ma ciekawy styl pisania i wrzuca swoje sarkastyczne uwagi, ale nadal ta książka nie jest komediowa.

A odnośnie samej treści, bardzo ciekawa, ale jak dla mnie, do przeczytania raz, bo można popaść w paranoję, że wszystko wokół nas napewno zaraz się popsuje. Poleciłabym tę książkę wszystkim mówiącym "po co nauka matematyki, mam kalkulator" albo "po co mi to wiedzieć, komputer to za mnie zrobi". Ta książka świetnie pokazuje, że komputer to tylko maszyna i to człowiek wprowadzający do niej dane musi rozumieć co robi i musi mieć ograniczone zaufanie względem siebie i komputera.

Książka nie tyle ukazująca błędy w matematyce czy inżynieri, co raczej zwracająca uwagę na to jak jest ona ważna w otaczającym nas świecie i jak wiele rzeczy jest od matematyki zależne.
Polecam dla tych osób które uważają że matematyka to zło konieczne.

Polecam dla tych osób które uważają że matematyka to zło konieczne.

Jeżeli nie wyszliście z podziemia i wcześniej mieliście dostęp do internetu, to ta książka zdecydowanie nie sprawi, że w waszych głowach choć raz pojawi się "wow, to było ciekawe". Większość opisanych przypadków jest powszechnie znana, dodatkowo autor tak strasznie leje wodę, że naprawdę ciężko czerpać przyjemność z tej pozycji.

Świetna książka, ale wydaje mi sie ze pod koniec cos poszlo nie tak i czym blizej konca tym słabiej - bardziej matematyczne opisy, co mi nie przypasowało ;)

Ciężko określić książkę jako komedie pomyłek matematycznych. Ciekawe przypadki błędów opisane trochę humorystycznie.

• Reportaż
  • Popularnonaukowe