Okładka książki 7 cząsteczek, czyli historie o tym jak chemia kształtowała, kształtuje i będzie kształtować świat wokół nas Dawid Myśliwiec
Dawid Myśliwiec Wydawnictwo: Altenberg popularnonaukowa
popularnonaukowa
Altenberg
2022-10-11
2022-10-11
dawid myśliwiec naukowy bełkot naukowy bełkot uwaga naukowy bełkot popularnonaukowe chemia

To moje pierwsze spotkanie z Myśliwcem i merytorycznie jestem z książki bardzo zadowolona. Dużo ciekawostek, interesujących faktów, trochę bardziej skomplikowanej wiedzy chemicznej, ale przeplatanej zabawnymi przykładami. I tutaj dla mnie w pewnym momencie pojawił się przesyt, bo trochę za dużo tej zabawności w książce z założenia naukowej. Wiele niepotrzebnych, również humorystycznych przypisów zostało dodanych trochę na siłę, aby autor na każdym kroku mógł udowodnić, że jest wesołkiem. Dodatkowo mały niesmak pozostawiły zupełnie niepotrzebne subiektywne opinie autora o szczepieniach oraz wojnie Rosji z Ukrainą. Mimo wszystko ciekawi mnie bardzo, jak zaprezentuje się kolejny w mojej kolejce Myśliwca "Przepis na człowieka".

Autor mocno spuścił z tonu po wspaniałej pierwszej książce (Przepis na człowieka),ale nadal jest to wartościowa pozycja.

99/100%

99/100%

Bardzo doceniam ogrom wiedzy autora, aczkolwiek muszę przyznać, że niekiedy czułam się nieco przytłoczona ilością danych, wzorów i obszernych opisów.

Mniej więcej połowę rozdziałów pochłonęłam z ogromną przyjemnością - podpasowały mi tematy i przystępny sposób ich przekazania. Do nich też od czasu do czasu raz jeszcze zaglądnę.

Tak czy inaczej - polecam!

Tak czy inaczej - polecam!

Interesujący mariaż chemii z historią. Pierwotne przemyślenia i refleksje, które naszły mnie podczas lektury, mocno poodwracał sam autor w posłowiu. W związku z tym ograniczę się do stwierdzenia: pod rozwagę ( ludziom i ludzkości).

Książka popularnonaukowa o tym, jak różne molekuły (cząsteczki) kształtują nasz świat i wpływają na niego. Takich cząsteczek jest wiele, ale autor dokonał subiektywnego wyboru siedmiu z nich, aby pokazać czytelnikowi jak bardzo chemia wpływa na nasze życie i na historię. Autor jest znanym na Youtube i nie tylko popularyzatorem nauki – kanał Uwaga Naukowy Bełkot.

Poznajemy właściwości i możliwości opisanych molekuł, jednocześnie dowiadując się bardzo dużo o ich historii i roli, jaką w niej odgrywały i odgrywają. Wbrew pozorom wzorów, obliczeń i rysunków stricte chemicznych jest tyle ile potrzeba do zrozumienia, przez co czyta się płynnie a zawiłości chemiczne są wyłożone w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Dawid ma też specyficzne poczucie humoru i często przy pomocy żartów i wtrętów utrzymuje naszą uwagę podczas lektury. Trochę tak jakby się oglądało jego filmy na Youtube. Mi to bardzo odpowiada.

Z lektury dowiemy się miedzy innymi, dlaczego różne sposoby parzenia kawy dają różne efekty a kofeina jest molekułą tak powszechną, że niemal każdy na świecie jest od niej uzależniony. Właściwe słowo, bo kofeina, teina, mateina i inne odmiany tej samej cząsteczki to substancje psychoaktywne. Dowiemy się, że naukowcy mogą być jednocześnie bohaterami, którzy zmieniają świat na lepsze i czarnymi charakterami, którzy przyczyniają się do śmieci wielu ludzi. Takim człowiekiem był np. Fritz Haber – tworząc przemysł nawozów azotowych a później broń chemiczną.

Jeden z rozdziałów poświęcony jest też rtęci i różnych problemów z nią związanych. Dowiemy się, dlaczego w jednej postaci jest ona nieszkodliwa a w innej już bardzo groźna. To też „magia” chemii, że różne molekuły bywają pożyteczne albo groźne w zależności od tego, z czym się łączą i w jakiej formie występują. To ważne, aby mieć taką świadomość.

Inne poruszane tematy to tlen i jego różne odmiany, penicylina oraz szerzej antybiotyki czy TNT i zagadnienia związane z bronią atomową. Książka zapoznaz dziesiątkami ludzi, którzy poprzez swoje odkrycia, badania czy działania przyczynili się do zmian na świecie, i tych dobrych i tych złych.

Książka warta przeczytania, pokazuje że chemia nie musi być nudna i jak bardzo jest ważna. Czekam na kontynuację bo takich wartych opisu molekuł znajdzie się jeszcze co najmniej kolejne siedem.

Poznajemy...

Pasja i zapał popularyzatorski, nie mogę napisać, że wszystko zrozumiałam, ale mogę napisać, że po przeczytaniu tej książki chemia nie wydaje się taka straszna. Od dawna sięgam po książki popularyzatorskie z dziedzin o których bezpośrednio po szkole nawet nie pomyślałabym, że kiedykolwiek będę chciała wrócić. I naprawdę kto i jak przekazuje nam wiedzę robi ogromną różnicę.

Świetnie się czyta, nawet dla kogoś kto nie przepada za chemią. Dużo lepiej napisana niż poprzednia książka Dawida. Jestem fanem poczucia humoru i żartów, które autor wplata inteligentnie między wiersze. Ale mogę być lekko stronniczy w tej kwestii ;)

Filmy Naukowego Bełkotu mam przyjemność oglądać już od wielu lat. Z tym większą ekscytacją podeszłam do tej książki, ciekawa czego nowego dowiem się z historii w niej zawartych. I bynajmniej się nie rozczarowałam.

7 cząsteczek to historia kompletna, bogata w detale i ciekawostki z życia wielkich naukowców. Zawierająca liczne wytłumaczenia wielkich chemicznych pojęć "dla laików".

Ciekawym zabiegiem jest to, że nie od początku wiemy jaka cząsteczka w danym rozdziale będzie opisywana. Dowiadujemy się tego w miarę wczytywania się w historię.

Szczególnie zaskoczył mnie ostatni rozdział, który świetnie podsumowuje całą książkę, wprowadzając nas w nastrój zamyślenia. Przeprowadzamy mentalne rozliczenie z historią, podsumowując wszystkie korzyści i zagrożenia wynikające z pędzącej do przodu technologii.

Polecam, nie tylko dla miłośników nauki, ale też po prostu dla ludzi ciekawych świata i tego jakie wynalazki doprowadziły nas do tego świata, który znamy dzisiaj.

Książka dla ludzi ciekawych świata. Szczegółowo opisuje procesy chemiczne, dzięki którym ukształtowała się dzisiejsza cywilizacja.
Piękne, kolorowe wykresy i opisy reakcji chemicznych przechodzą pozytywnie test dziecka. Tzn zaprezentowane moim dzieciom z odrobiną kontekstu stają się dla nich zrozumiałe i potem potrafią opowiedzieć o co chodziło.
Książka nie jest "samą chemią". Szeroko występuje też dodatek fabularny, o tym kim byli, jak żyli naukowcy - wynalazcy.
Tu jednak mam pewien problem. Często pan, panie Dawidzie rozpoczyna jakiś ciekawy wątek, potem niczym czerwony kapturek, zbacza pan z głownej ścieżki na stronę lub dwie. Tam spotyka wilka, zbiera kwiatki i tym podbne. Potem znów wraca pan na główną ścieżkę by z zaskoczeniem stwierdzić: "no tak, przecież nie jestem jeszcze w domku babci" i dokańcza rozpoczęty wątek. Uch!
Tak jest na szczęście tylko w pierwszych 3 rozdziałach. Potem już trzyma się pan głównej ścieżki narracji. Dlatego uważam, że ostatni rozdział jest najlepszy - możliwe, że nabierał pan coraz więcej doświadczenia w miarę pisania.
Świetne jest przedstawienie zachowania atomów w analogii do np zachowania ludzi na imprezie, albo opis rozszczepu jądra atomowego na przykładzie awanturniczego Norberta i ludzi kupujących olbrzymie ilości arbuzów! Piękne.
Rozdział 5 czytałam przy porannej kawce :)

Książka nie jest "samą...

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia

Dawid Myśliwiec 7 cząsteczek, czyli historie o tym jak chemia kształtowała, kształtuje i będzie kształtować świat wokół nas Zobacz więcej