Republika Samsunga. Azjatycki tygrys, który podbił świat technologii

Okładka książki Republika Samsunga. Azjatycki tygrys, który podbił świat technologii Geoffrey Cain
Geoffrey Cain Wydawnictwo: Sine Qua Non biznes, finanse
biznes, finanse
Samsung Rising: The Inside Story of the South Korean Giant That Set Out to Beat Apple and Conquer Tech
Sine Qua Non
2021-03-10
2021-03-10
Jakub Michalski
Samsung Korea Południowa biznes korporacje literatura faktu

audiobook

audiobook

Ciekawa książka, muszę przyznać ta książka i „Kraj niespokojnego poranka” husarskiego świetnie się uzupełniają. Bo pozwalają popatrzećz różnych perspektyw na te same problemy nowoczesnego państwa koreańskiego.
Bardzo ciekawie ukazane dzieje firmy – od warzywniaka, gdzie innowacyjność założyciela Samsunga to było sprzedawania warzyw a nie jak wszyscy ryżu. Po pokazywanie w kolejnych jak uczono kadry, najpierw pracowitości, potem dokładności, poten designu i innowacyjności – a po drodze są telewizory lcd, półprzewodniki i inne.
Takim mankamentem anglosaskości tej książki to mam wrażenie za często powracanie w każdym w rozdziale o „przyszłym arcywrogu ! wszechmocnym applu!” oczywiście hiperbolizuje ale w dużej części rozdziałów gdzie np. Samsung najpierw wytwarza elementy dla japońskiego Sony, a potem „wynajduje” i staje do korporacyjnej „walki” z dawnym „senpai” technologicznym – tak się pojawia wspomnienie o applu i o ogromnym sporze którzy nadejdzie. Jak mnie podświadomie zaczęło męczyć i sobie uświadomiłem – bardzo mnie to rozbawiło. I szczerze ja po 2/3 tej książce zacząłem współczuć appleowi, a nie jestem ich fanem (nigdy nie miałem ich produktów). Ale może to moje czepialstwo.
To co mnie rozbawiło to na pewno jest porównanie olimpiady Samsunga z olimpiadą Kima z północy autora – i faktycznie jak tak się zastanowić to jest aż trochę niesamowite, że Koreańczycy potrafią (a przynajmniej potrafili do końca XX wieku) wszystko przerobić na monarchie dynastyczną – od komunizmu po kapitalistycznych korporacjach kończąc. Ja przed tą książką nie miałem pojęcia, że Samsung jest firma tak rodzinną. Myślałem, że jest korpem tak jak inne.
Z takich rzeczy co sobie uzmysłowiłem że tak jak apple czasem ma „wyznawców-klientów” tak Samsung ma bardziej „wyznawców-pracowników”
Z jednej strony fajnie że autor wytłuszczył na początku „osoby dramatu” – a z drugiej nie rozumiem tego skracania – to też mam wrażenie kwestia nieobycia z amerykańską manierą bo i u amerykanów z JC na „Jesus Christ” też w kulturze się spotkałem to może nie powinno mnie już nic dziwić. Tak czy siak zaciemnia to trochę mi obraz zamiast uławiać. U Husarskiego podawał albo całość albo po prostu imiona przy którymś powtórzeniu i jakoś mnie to kuło.

Książka polecana mi przez kolegę związanego z samsungiem, bo wiele o niej słyszał. To pierwsza moja książka, w której jest opisywana historia firmy. I po tej jednej podejrzewam, że zawsze początek i koniec jest najciekawszy a środek potrafi wymęczyć – nie zawsze te wszystkie ważne zebrania zarządów i korporacyjne gierki są ciekawe, a z perspektywy historii firmy są istotne....

Przez znane powiazania polityczne Samsunga z rządem Korei Południowej, afery, sprawy sądowe, porażki i sukcesy powinien to być bardziej thriller a odniosłem wrażenie jakbym przeglądał trochę nudną encyklopedię. Książka ma swoje momenty i zapamiętam kilka ciekawych anegdotek ale ogólnie nie jest to nic spektakularnego. Na pewno można się trochę dowiedzieć o mentalności Koreańczyków, jakże innej od naszej europejskiej bądź amerykańskiej. Książka bardziej dla fanów elektroniki użytkowej i nowych technologii wszak marka Samsung w 2023 roku zajęła 6 miejsce na liście najcenniejszych marek świata.

Dzieło dość chaotyczne, zaczynające się od przedstawienia wydarzeń z drugiej dekady XXI wieku, by w kolejnym rozdziale cofnąć się o kilkadziesiąt lat wstecz do okresu japońskiej okupacji Korei. Mimo to, pozycja dobrze radzi sobie z przybliżeniem i wytłumaczeniem czytelnikowi zawiłości związanych z jedną z najpotężniejszych firm świata oraz nakreśla pewien obraz samego narodu koreańskiego, który mimo wyraźnego podziału politycznego i ideologicznego, wciąż wydaje się być pewną jednością na poziomie kulturowym i obyczajowym. Książka zachęca także odbiorcę (przynajmniej mnie) do jeszcze głębszego zapoznania się z tematem Samsunga, jak i samej Korei.

Trochę bez składu i amerykocenteyczna ale fajnie się czyta

Trochę bez składu i amerykocenteyczna ale fajnie się czyta

Wyczerpująca książka o historii firmy

Wyczerpująca książka o historii firmy

Książka opowiada o budowie firmy Samsung. Choć początki firmy sięgają 1936 roku, autor przedstawia wydarzenia od momentu wejścia Samsunga w rynek półprzewodników i elektroniki.

Sama historia była dla mnie interesująca, choć niestety bardzo pobieżnie potraktowana. Rozumiem jednak, że na 350 stronach ciężko zgłębić istotne wydarzenia z całej działalności firmy. Dodatkowo Samsung nie ułatwiał Autorowi gromadzenia materiałów, a wręcz czasami utrudniał. Przez to niekiedy miałem wrażenie, że książka powstała na podstawie zebrania danych powszechnie dostępnych w Internecie. Czytało się ją jednak przyjemnie.

Żałuję, że Autor nie skupił się bardziej na początkach firmy, bo założyciel Samsunga nie miał w życiu łatwo i trochę musiał się natrudzić, żeby dość do momentu, gdy Samsung zainwestował w produkcję półprzewodników. Ta część została zupełnie pominięta, a szkoda bo mogłoby to być materiałem na osobną publikację.

Interesujące z mojej perspektywy były dwie rzeczy: różnice w kulturze zarządzania firmą pomiędzy Koreą a Zachodem. Podejście do struktury organizacyjnej oraz sposób budowy firmy w oparciu o kulturę organizacyjną charakteryzującą koreańskie firmy jest dla mnie niepojęty. Trochę przypomina to nagrodzony Oscarem film dokumentalny "American Factory", ale daje znacznie pełniejszy obraz.

Drugą bardzo interesującą częścią był moment od kiedy Samsung zaczął skupiać się na Stanach Zjednoczonych. Zapewne wpływ na to miał dostęp do amerykańskich pracowników Samsunga, którzy chętnie dzielili się opowieściami z tamtego okresu. Choć temu okresowi została poświęcona dość obszerna część książki, to niestety została ona znowu potraktowana zbyt powierzchownie. Aż się prosi, aby historia podboju USA została opublikowana w formie osobnego, dużo bardziej treściwego wydania.

Podsumowując - książka całkiem przyjemna w odbiorze, zbierająca pobieżnie najważniejsze wydarzenia w historii firmy, ale bez "mięsa" w postaci informacji i ciekawostek ze środka organizacji.

Blog o książkach | BookaLove

Republika Samsunga to nowość od wydawnictwa SQN, której nie mogłam się doczekać. Myślę, że głównie dlatego, iż Samsung jest mi bliski...zawodowo 😉

Już na samym początku autor wita nas smaczkiem - “wybuchającym” Samsung Galaxy Note 7 i tym samym jedną z najgłośniejszych afer ostatnich lat z jaką korporacja musiała się zmierzyć. A to tylko preludium do kolejnych historii.

W książce znajdziemy wątki historyczne - powstanie i budowę technologicznego giganta, przeplatane rozdziałami o tradycjach, aferach i marketingu. Lekkie pióro autora, serwuje nam niesamowitą historię rodzinnego imperium - poznajemy jego blaski i cienie, wzloty i upadki.

Samsung bez wątpienia nie jest typową korporacją. To mieszanka koreańskiej kultury, tradycji, hierarchii, więzów krwi, koneksji, interesów, gospodarki, polityki i...chęci bycia
najlepszym. Korea to Samsung. Samsung sercem Koreańczyków, praca w tej firmie to największy prestiż- taki obraz firmy wyłania się z każdym kolejnym rozdziałem.

Po kilku pierwszych kartkach książki wiedziałam, że trudno będzie mi się od niej oderwać. Nie myliłam się, książka nie zawodzi. Autor pokazuje Samsunga od kuchni, m.in. dzięki
wywiadom z pracownikami firmy. Być może dlatego pewne kwestie nie dziwiły mnie, aż tak bardzo 😉 Chociaż nie obyło się bez zaskoczeń - szczególnie w rozdziałach poświęconych marketingowi,czy też wojnie z Apple.Takie smaczki podsyciły apetyt na kolejne strony.

Jeśli chcecie poznać historię i fenomen Samsunga - korporacji innej niż wszystkie, poznać kulisy najgłośniejszych afer i kampanii promocyjnych flagowych telefonów Samsunga (jak ta ze słynnym selfie Ellen DeGeneres na gali Oscarów w 2014 roku) to ta książka jest dla Was i bardzo ją polecam👌

Blog o książkach | BookaLove

Republika Samsunga" to fascynująca i dogłębna analiza jednego z najpotężniejszych graczy na światowym rynku technologicznym. Autor wyróżnia się dokładnym badaniem historii i rozwoju firmy Samsung, ukazując jej imponujący wkład w świat elektroniki. Ta książka jest niezbędnym źródłem wiedzy dla wszystkich zainteresowanych globalnym wpływem azjatyckiego tygrysa na przemysł technologiczny.

• Audiobooki

Geoffrey Cain Republika Samsunga. Azjatycki tygrys, który podbił świat technologii Zobacz więcej