Marzenia kontrolowane

Psychoskok
2021-05-10
2021-05-10
9788381197816
książka o kobiecie sprawy kryminalne tajemnicza zbrodnia trudne wybory wątek kryminalny zbrodnia

www.tinarecenzuje.pl
www.facebook.com/tinarecenzuje
www.instagram.com/tinarecenzuje

Jestem Blanka. Posiadam urodę jak mało kto. Nie ma faceta, który by nie zawiesił na mnie oka. Jednak posiadam też sporo wad, jest uzależniona od używek. Pochodzę z wielkiego miasta, jednak ze względu na moją trudną przeszłość postanawiam przeprowadzić się na wieś. Tak też trafiam na prowincję do wielkiego, opuszczonego domu. Jestem tam sama wśród obcych mi ludzi, którzy nie wydają się mieć pozytywnych zamiarów w stosunku co do mnie. Szwędam się z jednego kąta do drugiego, nie mogę znaleźć dla siebie miejsca, ani tutaj, ani nigdzie indziej…

Lubisz powieści o młodych zagubionych ludziach? W takim razie nie możesz przeoczyć najnowszej powieści Pani Grażyny Wieczorek, pod tytułem “Marzenia kontrolowane” (2021, Wydawnictwo Psychoskok). Zapraszam Cię do świata Blanki, której z życiem nie jest po drodze. Przekonaj się sam, czy tej młodej kobiecie uda się w końcu zaznać szczęścia, a może zatraci się do reszty w swoim marnym żywocie?

Wydawnictwo Psychoskok - działalność wydawnictwa zaczyna się od 2011 roku. Od momentu, kiedy to jeden ze współzałożycieli postanawia wydać książkę poprzez Psychoskok. Aktualnie redagują kilka powieści w miesiącu. W ich ofercie można znaleźć przeróżnej maści literaturę od tej o zabarwieniu obyczajowym, przechodząc przez romanse, a kończąc na kryminałach, poradnikach, poezji, czy felietonach.

Blanka dopiero co zdążyła wyjść z więzienia, a jej życie na nowo zaczyna się psuć. Pewnego dnia całkiem przypadkiem odnajduje ukryty testament, w którym dowiaduje się, że ma siostrę, która tak jak i ona odziedziczyła posiadłość po zmarłej krewnej. Bohaterka nie czekając ani chwili dłużej wyrusza w podróż, aby poznać rodzeństwo. Gdy trafia na miejsce, przeżywa niemały szok bowiem okazuje się, że dom jest opuszczony.

Zostając w nim, tym samym poznaje zalety i wady przeprowadzki z wielkiego miasta do małej wioski. Dochodzi do wniosku, że to, co widzimy na początku, nie zawsze okazuje się tym samym później. Sytuacja staje się dramatyczna, gdy do lokalnej społeczności dociera informacja o jej przeszłości. Sąsiedzi z piekła rodem obmyślają plan, w jaki sposób skutecznie pozbyć się kobiety. Na domiar złego następujące po sobie wydarzenia skłaniają do rozwikłania zagadki wstrząsającego morderstwa sprzed lat...

Pani Grażyna Wieczorek porusza problemy natury z reguły (aczkolwiek nie zawsze) młodych ludzi, jakim jest popadanie w złe towarzystwo, następnie nałogi i tak oto mamy jawne ‘stoczenie’ się człowieka na margines społeczny. Poznajemy historię młodej kobiety, która jest zdana sama na siebie, przez to popada w niemałe tarapaty, z którymi musi rozprawić się samodzielnie. Dla niej nie kończy to się happy endem. Autorka z ogromną skrupulatnością nakreśla postać zagubionej bohaterki, robiąc z niej tym samym też narratorkę historii jednowątkowej.

Fabuła jest intrygująca, natomiast temat uzależnień, osamotnienia, który nie jest łatwy, w tym wypadku został przedstawiony w bardzo przystępny sposób. Pani Grażyna ukazała historię pół żartem pół serio -przekazuje istotę wplatając w to humorystyczne elementy, co sprawia, że książkę czyta się świetnie. Ponadto zapada ona w pamięć. Przyznam szczerze, że spodobał mi się styl pisania autorki, natomiast wykreowany świat tak mnie wciągnął w swój wir, że nie mogłam oderwać się od niego.

Jestem naprawdę bardzo pozytywnie zaskoczona, jak z utartego, powielanego schematu można zrobić książkę na swój sposób oryginalną, dynamiczną. Mimo iż niczego nowego nie wprowadza, to uznałam ją dzięki formie przedstawienia za nietuzinkową. Spodobała mi się. Jednocześnie chciałabym, aby pojawiło się więcej tak dopracowanych powieści. Coś niesamowitego. Polecam, śmiało czytajcie.

www.tinarecenzuje.pl
www.facebook.com/tinarecenzuje
www.instagram.com/tinarecenzuje

To bardzo udany debiut, który wnika prosto w serce wywołując mnóstwo wrażeń.

W swojej niewielkiej objętościowo powieści autorka zgromadziła ogrom różnorodnych emocji, które nasilają się z każdym kolejnym wydarzeniem. Czasami wprawdzie zabrakło mi rozwinięcia niektórych wątków, zwłaszcza w finale, ale i tak napisana historia wywołała u mnie wiele różnorodnych odczuć i wrażeń.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/07/816-marzenia-kontrolowane.html

To bardzo udany debiut, który wnika prosto w serce wywołując mnóstwo wrażeń.

Blankę Przybysz, po półrocznym pobycie w więzieniu za włamania i rozwój, odbiera ojczym. Mieszkają na Woli. Ojczym chce odzyskać pieniądze od Blanki, które dostała od zmarłej przed czteroma laty mamy. Robi dziewczynie awanturę i bije ją. Blanka postanawia wyprowadzić się. Żegna się z domem, ogląda drobiazgi w szkatułce mamy. Szkatułka spada jej i znajduje drugie dno, a w nim testament babci. Dowiaduje się, że w połowie jest właścicielką nieruchomości w Przebłyskach na południu Polski oraz, że ma siostrę Annę. Postanawia tam pojechać.
Blanka dociera na miejsce, włamuje się do domu. Od sąsiada dostaje numer do Barbary- mamy swojej przyrodniej siostry. Dzwoni do niej i dowiaduje się, że jej siostra popełniła dwa lata temu samobójstwo.
Pewnego dnia Blanka dostaje, nie wiadomo od kogo, paczkę z puzzlami. Układa puzzle i okazuje się, że to ona na zdjęciu do kartoteki policyjnej. Od tej pory zostaje w niej zasiany niepokoj.
Do Blanki przyjezdza Barbara. Opowiada o rodzinie i zmarłej tragicznie córce. Mówi Blance, że zrobi remont domu za pieniądze, które odłożyła dla córki. Szybko jednak okazuje się, że Barbara nie ma dobrych intencji. Chce sprzedać dom. Kiedy Blanka nie zgadza się, Barbara przerywa remont. Na szczęście Łukasz, były chłopak Ani- siostry Blanki, pomaga dziewczynie dokończyć remont domków i domków letniskowych. Blanka planuje utrzymywać się z wynajmowania domków. Jednak staje się coś, czego dziewczyna nie planowała. Od tej pory życie dziewczyny zostaje przewrócone.
Czy Blanka zrealizuje swoje marzenia i plany? Czy podda się? Czy dom będzie jej miejscem na ziemi, oazą spokoju? Czy zapewni jej poczucie bezpieczeństwa? Czy będzie szczęśliwa? Czy przeszłość zrujnuje plany dziewczyny? Czy się podda? Czy znajdzie się jakaś życzliwa osoba? Odpowiedzi znajdziecie w książce.
Zapraszamy Was do przeczytania książki.

Książkę czyta się przyjemnie. Napisana jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Mamy wrażenie, że czytamy pamiętnik Blanki. Powieść podzielona jest na zatytuowane rozdziały. Każdy rozdział to kolejne ciekawe informacje i zdarzenia.
W książce jest przedstawiona piękna walka o lepszą przyszłość, swoje marzenia. Pokazane są wzloty i upadki Blanki. Określone cele dziewczyny są realizowane konsekwentnie, choć z przeszkodami. Autorka stworzyła bohaterkę, którą pomimo kryminalnej przeszłości i braku akceptacji lokalnej społeczności, nie poddaje się, zmienia własne życie, stawia sobie cele oraz realizuje je konsekwentnie i z wielkim zapałem.
Książka adresowana jest dla czytelnika w każdym wieku. Autorka, kreując postać Blanki, pokazuje, że nie warto się poddawać, że warto marzyć i realizować marzenia. I marzenia, choć kontrolowane, dają nadzieję na nowe, lepsze życie.

To naprawdę udany debiut. Wartka akcja, niezłe dialogi, kilka zwrotów akcji, które wbiły mnie w fotel a przy tym dużo emocji i okazało się, że przeczytałam tę książkę błyskawicznie. Szczerze polecam tę książkę.

• Ebook do kupienia
  • Od Autorów/Wydawnictw